Конструктор уроків
1
Тема: Різноманітність плазунів. Значення і охорона плазунів.
Мета.
Освітня. ознайомити учнів з різноманітністю плазунів, видами поширеними в Україні, видами які занесені до Червоної книги України; визначити роль плазунів в екосистемах, їх значення для людини; причини, що зумовлюють необхідність охорони плазунів;
Розвиваюча. продовжити формування вміння працювати з підручником, додатковою літературою та ПК; виділяти основне, робити висновки, вирішувати проблемні питання;
Виховна. Виховувати любов та бережливе ставлення до тварин; відповідальність за стан довкілля; толерантне ставлення до думки однокласників, вміння працювати в групі.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: малюнки плазунів, роздатковий матеріал, презентація «Різноманітність плазунів, їх значення», проектор, екран.
Терміни і поняття: ряд Черепахи, ряд Крокодили, ряд Лускаті, підряд Ящірки, підряд Змії.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
В природі – первинний зміст,
Вона незбагненно проста.
Ящірку схопиш за хвіст –
Залишить тобі хвоста. Чи мудрість у жертві цій?
Звіриний інстинкт не спав,
Я вирвалась… Та в руці
Тепер я без серця. Без... Ти серце моє тримав.
Та я за ним не журюсь.
Якщо на те воля небес,
Нехай. І так обійдусь. А може, то й краще буде,
Стражданням пустим – кінець.
Живуть же на світі люди,
Народжені без сердець.
Питання: - Про яке явище йдеться у вірші?
- Чим воно корисне тварині?
На попередніх уроках ми вивчали особливості притаманні плазунам. Давайте пригадаємо, що це за ознаки.
Фронтальне опитування. Розминка гра ланцюжком
Який тип тварин ми вивчаємо?
Чому плазуни належать до типу Хордові?
Яка друга назва плазунів?
Назвіть середовище існування плазунів?
Які відділи тіла плазунів?
Які відділи скелета плазунів?
Які особливості покривів тіла?
Назвіть органи дихання плазунів?
Які покриви мають плазуни?
Для чого плазунам потрібні зуби?
Яка кровоносна система у плазунів? Серце має скільки камер?
Що таке анабіоз?
Плазуни холоднокровні чи теплокровні тварини?
Яке запліднення плазунів?
3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Різноманітність, значення і охорона плазунів.ppt
Слайд № 1 - Відеоряд «Різноманітність плазунів»
Сьогодні на уроці ми здійснимо цікаву подорож у світ рептилій, познайомимось із найбільш загадковими й дивовижними сторонами їх життя.
Слайд №2 - Оголошення теми та мети уроку.
На вивчення даної теми відведено один урок. На цьому уроці ми розглянемо різноманітність і охорону плазунів, їх роль в екосистемах, та значення для людини. Після чого ми спробуємо дати відповідь на питання «Чому плазуни пристосовані до життя в різних умовах, на всіх материках, крім Антарктиди?».
На попередньому уроці кожна група отримала завдання відшукати матеріал про плазунів. Досліджувати різноманітність плазунів ми будемо по групах. Групи ви створили за інтересами. Ваше завдання – визначити, за якими ознаками плазунів поділяють на три ряди. Відомості про них записати у таблицю в зошиті:
Ряд Представники Особливості будови Значення
Кожна група доповідає про своїх представників, обговорює його, і обмінюється інформацією з іншими групами.
4. Вивчення нового матеріалу.
1.Групова робота.
Слайд № 3 – Класифікація Плазунів.
1. Класифікація класу Плазуни.
Ряд Дзьобоголові (1 сучасний вид - Гатерії)
Це найдавніші плазуни, з яких до наших днів дожив тільки один вид гатерії. Збереглися гатерії тільки на островах поблизу Нової Зеландії. Цей вид практично знищений свинями, щурами та собаками завезеними з Європи. Гатерії занесені до Міжнародної Червоної книги.
2. Ряд Лускаті (хамелеони, ящірки, змії)
3. Ряд Черепахи
4. Ряд Крокодили
1 група. Ряд Черепахи
Черепахи Відомо 230 видів черепах, які живуть на суходолі, у прісних водоймах і морях. Найчастіше вони трапляються у вологих тропічних лісах, спекотних пустелях, тропічних і субтропічних морях. Переважна більшість видів рослиноїдні, але є і хижаки, які живляться рибою, земноводними або безхребетними тваринами. Усі черепахи розмножуються на суходолі та відкладають від десяти до декількох сотень яєць. Черепахи живуть декілька десятків років, максимально - до 175 років і ростуть упродовж усього життя.
Найбільші за розмірами та масою - це зелена, або супова (завдовжки до 1 м, маса - до 450 кг), та слонова черепахи (завдовжки до 2 м, маса - до 400 кг). Слонова черепаха поширена на Галапагоських островах, а зелена - у тропічних і субтропічних морях. Цікаво, що у морських видів черепах кінцівки перетворилися на ласти. Завдяки ластам вони легко плавають у воді.
В Україні відомий лише один вид - черепаха болотяна.
Слайд – Сухопутні черепахи
Відео Галапагоська черепаха
Водні черепахи
Відео Черепаха Бісса
2 група. Ряд Крокодили
Слайд – Нільський крокодил
Слайд –Гавіал ганський
Слайд – Каймани
Слайд – Алігатори
Представники ряду Крокодили свою здобич затягують у воду, зменшуючи її опір. За допомогою своїх гострих зубів, які мають корені, крокодили шматують здобич.
У зв’язку з напівводяним способом життя крокодили мають плавальні перетинки між пальцями задніх ніг та особливу будову легенів, що дає змогу тваринам тривалий час перебувати під водою. А очі та ніздрі виступають над поверхнею голови, дають їм можливість дихати повітрям і спостерігати довкола, перебуваючи у воді. Під час пірнання ніздрі та слухові отвори викриваються клапанами.
На суходолі крокодили виходять для відпочинку та розмноження. Самки відкладають від 20 до 100 яєць у гніздо в піску, яке може містити органічні рештки. Ці рештки розкладаються і виділяють додаткове тепло, необхідне для розвитку зародків. У багатьох видів самки виявляють турботу про нащадків, охороняючи кладку яєць.
Поширені крокодили у тропічних і субтропічних регіонах. Відомо 31 вид цих тварин, тривалість їхнього життя може становити 80-100 років. Найбільшим серед крокодилів є Нільський (завдовжки до 8 м), який живе у водоймах тропічної Африки. Гребінчастий крокодил (завдовжки до 6 м) поширений у Південно-Східній Азії, береговій смузі Австралії, на островах Океанії, Нової Гвінеї. Відомі також гавіал (тіло завдовжки до 6,6 м), який живе на півдні Індії та в Бірмі, китайський та міссісіпський алігатор, американські каймани.
Деякі види (нільський і гребінчастий крокодили) можуть нападати на людину. Зі шкіри крокодила виготовляють різноманітні вироби, людина споживає в їжу їхнє м’ясо та жир. У деяких країнах створені спеціальні ферми для розведення цих тварин. Нині крокодили перебувають на межі знищення й у багатьох країнах їх взято під охорону. Майже всі види крокодилів занесено до Міжнародної Червоної Книги.
3 група. Ряд Лускаті (характерні ознаки, представники, змії України, отруйні змії, використання людиною, перша долікарська допомога при укусах змій).
Слайд – Гекон, ігуана, агама, хамелеон
Слайд – Комодський варан
Слайд – Безногі ящірки (жовтопуз, веретільниця)
Слайд – Справжні ящірки
Відео – Василікс
Представники ряду Лускаті (близько 6 тис. видів) поширені майже скрізь на суходолі, деякі - у морях чи прісних водоймах (морські змії, водяний вуж тощо). До них належать ящірки, змії та хамелеони. Їх об'єднує наявність рогових лусок і щитків на поверхні тіла.
Ящірки дуже різноманітні за зовнішнім виглядом і розмірами.
У більшості з них кінцівки розвинені добре, але в деяких видів кінцівок взагалі немає (веретільниця, жовтопуз тощо). Від змій безногі ящірки відрізняються наявністю барабанної перетинки та рухомими повіками. В Україні поширені прудка, зелена та живородна ящірки. Найпоширеніша з них зелена ящірка, довжина тіла якої сягає 25 см. Ці види населяють ділянки, що добре прогріваються. Живиться переважно безхребетними тваринами. Дрібні ящірки - гекони - активні у присмерках чи вночі, тому мають великі очі.
Вони живляться безхребетними тваринами і, завдяки особливим чіпким роговим лусочкам пальців, здатні лазити по скелях, стінах та стелях помешкань, стовбурах дерев тощо. На Південному березі Криму мешкає кримський гекон.
Найбільші розміри серед ящірок мають варани (сірий та велетенський), поширені в тропіках і пустелях. Велетенський (комодоський) варан сягає до 3,6 м завдовжки, живе на індонезійському острові Комодо (звідки й походить його назва). Маса тіла комодоського варана - до 140 кг. Сірий варан поширений у Північній Африці, Південно-Західній та Середній Азії, завдовжки до 1,6 м. Він здатний пересуватися зі швидкістю до 120 м за хвилину. Варани - хижаки, які живляться дрібними хребетними тваринами, а комодоський варан полює навіть на диких свиней та оленів.
Хамелеони - це група тропічних лускатих, пристосованих до існування на деревній рослинності. Вони мають цупкі пальці й довгий хвіст, якими охоплюють гілки.
Добре відома здатність цих тварин змінювати своє забарвлення внаслідок перерозподілу пігментів шкіри. Здобич (переважно комах) захоплюють довгим липким язиком, який вони різко викидають з рота і потім втягують назад разом зі здобиччю. Цікаво, що довжина язика може перевищувати довжину тіла самої тварини.
Слайд – Анаконда
Слайд – Удав, кобра, гримуча
Слайд – Отруйні змії України
Змії - безногі лускаті плазуни - живляться різними хребетними тваринами, рідше - безхребетними. Рухомо сполучені кістки лівої та правої частин щелеп дають змогу зміям заковтувати велику здобич цілком. Барабанні перетинки у змій відсутні, а прозорі та нерухомі повіки приросли до поверхні ока. Хребет складається з великої кількості хребців (до 450), грудна клітка відсутня, що забезпечує велику гнучкість тіла. В отруйних змій передні зуби верхньої щелепи більшого розміру, вони мають зовнішні борозни або внутрішні канали, по яких стікає отрута. Отруту, якою змії вбивають здобич, виробляють видозмінені слинні залози. Серед отруйних змій найбільша - королівська кобра (до 5,5 м завдовжки), яка живе в лісах Південно-Східної Азії. Цікаво, що здобиччю для неї можуть бути інші змії.
Особливу небезпеку для здоров'я та життя людини можуть становити американські гримучі змії, мешканці азіатських пустель - гюрза та ефа, морські змії та інші.
В Україні живуть два види отруйних змій - звичайна та степова гадюки. Звичайна гадюка поширена у лісовій і лісостеповій зонах, а степова гадюка - у степах і на півдні лісостепу. Укуси гадюк дуже болючі і в деяких випадках можуть бути небезпечними для життя.
Неотруйні змії вбивають здобич за допомогою зубів або обвиваючись навколо неї (удави, пітони). Найбільші серед них анаконда (завдовжки до 11 м), яка живе на берегах водойм Південної Америки, та сітчастий пітон (до 12 м завдовжки), що трапляється у Південній Азії.
Слайд – Допомога при укусах
При укусах змій необхідно вчасно надати кваліфіковану медичну допомогу! Ні в якому разі не можна припікати ушкоджене місце, відсмоктувати отруту, накладати джгут. Потерпілому забезпечити повний спокій у горизонтальному положенні. Отруту може відсмоктати особа, яка не має поранень ротової порожнини. Після цього рану дезінфікують і накладають чисту пов’язку. Потерпілому давати багато пити.
Слайд – Змії Поділля
В Україні поширені 8 видів неотруйних змій: водяний і звичайний вужі, мідянка, візерунчастий, чотирисмугий, леопардовий, лісовий і жовточеревий полози. Життя вужів пов'язане з водоймами, а полози та мідянка живуть виключно на суходолі. Хоча ці змії й неотруйні, їхній укус може бути болючим для людини.
Охорона плазунів.
У зв’язку з активним перетворенням природи людиною виникає проблема охорони та збереження видового різноманіття плазунів. Рідкісні та зникаючі види занесені до Червоної книги. Укладають міжнародні договори, що беруть під охорону певні види чи групи плазунів (наприклад, морських черепах), а також забороняють вивозити й торгувати дикими тваринами. Якщо різні засоби охорони плазунів у природних умовах не дають помітних успіхів, тоді їх штучно розводять і випускають у звичайне середовище мешкання.
Майже всі плазуни потребують охорони. Чому так сталося?
1 Перш за все людина порушує та забруднює середовище існування плазунів. Звичайний поліетиленовий кульок, кинутий у воду,може згубити таку дивну і рідкісну тварину як шкіряста черепаха,якщо вона сприйме його за медузу і проковтне.
2 Плазуни є об’єктом промислу. З 20 видів сучасних крокодилів – більше половини на межі вимирання. Ці тварини збереглися часів динозаврів,але можуть зникнути найближчим часом через великий попит на гаманці, портфелі,взуття та інші вироби з крокодилової шкіри.
3 Людина скоротила чисельність морських черепах, споживаючи їх в їжу та виготовляючи з рогових щитків їхнього панцира різні дрібниці:гребені, оправи для окулярів, футляри.
4 Отруйні змії небезпечні. Але необхідно пам’ятати – гадюки ніколи не нападають першими і,як правило, намагаються сховатись. Натрапивши на гадюку, треба бути обережним і просто відійти вбік. Деякі люди вбивають гадюк. Це нерозумно і жорстоко:сліпий страх та ненависть – не ліпші прикраси розумної істоти.
Слайд –Червона книга
Червонокнижні види плазунів – полоз лісовий і мідянка. Полоз лісовий – або ескулапів, священна змія давніх римлян, названа на честь бога лікування Ескулапа. Саме ця змія представлена в сучасному символі медицини – Гіппократовій чаші. В давнину ці змії охоронялись, а ми довели її до Червоної книги. Мідянка – невелика і безпечна для людини змія. Нетямущі люди чомусь вважають мідянку отруйною і переслідують її. Неосвіченість призвела до того,що ця граціозна змія стала рідкісною.
Значення плазунів в природі та житті людини.
Слайд – Фотоасоціації.
Входять до ланцюгів живлення
Регулюють чисельність безхребетних та дрібних хребетних тварин.
Знищують велику кількість комах, гризунів – шкідників лісів, полів, садів (ящірки, змії).
Отруйні небезпечні тварини (змії).
Отрута змій використовується в медицині. Вирощують змій у серпентаріях.
Об’єкти промислу. Високо цінується шкіра великих змій, крокодилів, панцир черепах, м'ясо крокодилів та черепах.
5. Узагальнення і систематизація знань..
1. Виконання тестів.
2. «Інформаційне поле»
На інформаційному полі обвести маркером ознаки характерні для класу Плазуни. В кінці роботи об’єднати умовними лініями виділені ознаки. Якщо знайдено всі ознаки, виходять контури черепахи та змії.
6.Підсумок уроку.
Слайд – Підсумковий
Ми ознайомились з різноманітністю плазунів, їх значенням та охороною.
Ряд Дзьобоголові – найдавніші.
Ряд Черепахи – найбільш консервативні.
Ряд Лускаті – найчисленніші.
Ряд Крокодили – найбільш високоорганізовані.
7.Домашнє завдання:
|
1. Складання діаграми Венна «Порівняльна характеристика земноводних і плазунів»
2. Скласти опис «Увага! Розшук…»
ЗАГАДКИ ПРО ПЛАЗУНІВ
Отруйне жало має,
Як вірьовка в’ється.
Спритна, влучна та холодна.
Як вона зоветься? (Гадюка)
Швидко бігаю в траві,
Спробуй ти мене влови!
Міцно хвостик мій тримай,
Та збіжу я, так і знай.
Я тваринка непроста –
Проживу і без хвоста. (Ящірка)
В’ється стрічка невеличка
де пісочок, де травичка.
Ви її не зачіпайте,
стороною оминайте. (Змія)
Рефлексія від 39 учнів
Сподобався:
Так: 35
Ні: 4
Зрозумілий:
Так: 38
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 35
Так: 4