Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Різноманітність амфібій

Біологія

Для кого: 7 Клас

0 проходжень

7 запитань

28.11.2022

162

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Тестування

Макс. балів: 4 з 12 (33%)
Амфібії та їхні особливості (перевірка д/з)
28 листопада 2022
Біологія
7 Клас
7 запитань
39 проходжень
82

Завдання №2 Теоретичний блок

Перегляньте відеоурок та прочитайте наданий нижче матеріал.

Різноманітність амфібій

В еволюційному відношенні земноводні походять від стародавніх кистеперих риб і дали початок плазунам. Найбільш примітивною групою земноводних вважаються хвостаті. Хвостаті земноводні найбільше схожі з найдавнішими представниками амфібій. Більш спеціалізованими групами є безхвості та безногі земноводні.

Про походження земноводних до цих пір ведуться суперечки, та, згідно з останніми даними, земноводні походять від стародавніх кистеперих риб. За будовою кінцівки і черепа ці риби близькі до викопних земноводних (стегоцефалів), яких вважають предками сучасних амфібій.

Сучасні земноводні представлені трьома групами:

 • «Хвостаті земноводні»

  Тритон аквариумный: виды, уход, содержание, размножение, совместимость, корм, фото-обзорПравда и мифы про огненных саламандр – DW – 24.07.2021

  У хвостатих земноводних видовжене тіло, хвостовий відділ добре розвинений, передні та задні кінцівки розвинені здебільшого однаково, іноді задня пара відсутня (сирени). Довжина тіла — від кількох сантиметрів до 1,8 м, як у велетенської саламандри. Ця тварина мешкає в річках Японії та Китаю, живиться рибами, жабами тощо. Запліднення в більшості хвостатих земноводних внутрішнє. Відомо близько 350 видів цих тварин (у фауні України — 5). Представниками фауни України є плямиста саламандра та чотири види тритонів. Плямиста саламандра має яскраве забарвлення: чорне із жовтими плямами. Її шкірні залози виділяють отруйну речовину, яка слугує для захисту від ворогів. В Україні ця тварина поширена на території Карпат. Звичайний і гребінчастий тритони влітку живуть у водоймах з невеликою течією, порослих рослинами. Зимують вони на суходолі (під пеньками, у купах листя тощо), а навесні знову повертаються до водойм. Інші два види тритонів — карпатський та альпійський — також поширені в Карпатах.

 • «Безхвості земноводні»
  Жаби розрізняють кольори в темряві – вченіРопуха середньоазійська — Вікіпедія

  Безхвості земноводні налічують близько 3500 видів, поширених на всіх континентах, крім Антарктиди.

  В Україні мешкає лише 12 видів цих тварин. Їхнє тіло коротке, оскільки хвостовий відділ хребта перетворений на єдину хвостову кістку. Задні кінцівки розвинені набагато краще за передні, між їхніми пальцями часто є плавальні перетинки. Розміри безхвостих земноводних відносно невеликі: від 1,5 см (короткоголов) до 32 см (голіаф). Маса голіафа може сягати 3,25 кг.

  В Україні поширені жаби, ропухи, квакші та кумки. Зелені жаби (наприклад, озерна) більшу частину свого життя мешкають у воді, а якщо й виходять на суходіл, то лише на короткий час. Від своїх водойм вони нікуди не віддаляються, там вони розмножуються та зимують. Бурі жаби (гостроморда та трав’яна) улітку мешкають на суходолі і лише на період розмноження переходять до водойм.

  Ропухи пов’язані з водоймами менше, ніж жаби. В Україні відомі зелена та звичайна ропухи, а також очеретяна, що трапляються на Волині і в Карпатах. У ропух шкіра горбкувата, її верхній шар роговіє, що захищає тіло від пересихання. Ропухи активні переважно вночі, коли повітря більш вологе і прохолодне. Пересуваються вони тільки переповзаючи або невеликими стрибками. На нерест прямують у водойми, а зимують на суходолі.

  Квакша звичайна (деревна жаба) — єдиний вид земноводних у фауні України, який живе на кущах і деревах. Її легко відрізнити за яскраво-зеленим забарвленням та особливими круглими присосками на кінчиках пальців. Завдяки їм квакша може прикріплюватися до плоских предметів — листків, стовбурів дерев і навіть до скла — та пересуватися по вертикальних поверхнях.

  У чистих джерелах, криницях та інших невеликих водоймах протягом усього літа можна бачити невеликих безхвостих земноводних, які мають темне забарвлення з яскравими жовтими чи червоними плямами на череві. Це кумки. Кумка червоночерева поширена скрізь в Україні, а жовточерева — лише в Карпатському регіоні.

 • «Безногі земноводні»

  Повзе без ніг, але не змія – Моя наука

  У безногих земноводних немає кінцівок, а хвіст значно редукований. Клоака знаходиться на задньому кінці тіла, що зовні часто нагадує передній. Дрібних безногих земноводних (розміром до 10 см) можна легко сплутати з дощовим черв’яком, у той час як великі види (розміром від 1 до 1,5 м) нагадують швидше змій. Шкіра безногих земноводних гладенька і часто забарвлена в матовий темний колір. Деякі види мають кольорові смужки або плями на боках. Через вапняну луску, що міститься в шкірі, а також через зрощені черепні кістки, безногих земноводних раніше відносили до вимерлих панцирних амфібій. Однак сьогодні ці морфологічні особливості вважають вторинними пристосуваннями.

  На щелепах на піднебінні безногих земноводних майже немає зубів. Очі покриті тонким шаром шкіри, через що вони можуть розрізняти лише світло і темряву. Сприйняття навколишнього світу відбувається головним чином за допомогою нюху і двох дотикових органів, розташованих між носом і очима. Вібрації землі також відіграють роль при орієнтації.

  Безногі земноводні трапляються в тропіках і субтропіках Південно-Східної Азії, Африки і Латинської Америки. Як правило, вони населяють найнижчі шари лісової підстилки. Харчуються дрібними тваринами, в основному дощовими черв’яками. Воліють жити у вологих регіонах, часто поблизу водойм. Представники: цейлонський рибозмій, черв’яги (дрібнозубі, тигрові, земляні та ін.).

Завдання №3 Завантаження файлу

Макс. балів: 3 з 12 (25%)

Заповніть таблицю у зошиті, використовуючи наданий теоретичний матеріал, а також §27 підручника (Соболь)

Різноманітність земноводних

Назва групи

Представники

Особливості будови

Безхвості

Хвостаті

Безногі

Завдання №4 Теоретичний блок

Макс. балів: 0.5 з 12 (4%)

ЦЕ ЦІКАВО!       

 • Жаби їдять з феноменальною швидкістю. За допомогою кінозйомки підрахували, що за хвилину жаба робить близько 4000 ковтальних рухів.

 • Язика немає в сурінамської, або американської, піпи, що живе в Південній Америці, і в шпорових жаб, що трапляються в тропічній Африці.

 • Пуголовки не перетворюються на жаб у воді, у якій зовсім немає Йоду.

 • Жодна земноводна тварина не вживає воду звичайним способом — не п’є. Уся вода, потрібна їй для життя, вводиться в організм тільки через шкіру, яка вбирає вологу і виділяє її. Жаба, яку тримають у сухому приміщенні, худне й виснажується. Сила й бадьорість повертаються до неї лише тоді, коли їй дадуть можливість скупатись у воді.

Завдання №5 Теоретичний блок

Макс. балів: 0.5 з 12 (4%)

Роль амфібій в екосистемах та значення в житті людини

Земноводні відіграють значну роль у природі, входячи до різних ланцюгів живлення. Крім того, більшість з них корисні для людини.

Земноводні — виключно важливі для людини тварини. По-перше, харчуючись дрібною живністю, жаби стримують масове розмноження сільськогосподарських шкідників: винищують комах, що шкодять садам, городам, полям, лісам і лукам. У знищенні личинок комарів особлива роль у деяких місцях належить жерлянкам, які знищують до 50 % шкідників протягом одного місяця. Завдяки цьому вони разом з комахоїдними птахами зараховані до категорії захисників врожаю, друзів садівників і городників. По-друге, земноводні знищують комах — носіїв хвороб людини, наприклад малярійних комарів. Амфібії у більших кількостях, ніж птахи, поїдають комах з неприємним запахом і смаком, а також комах, що володіють протекційним забарвленням. Крім того, вони полюють уночі, коли переважна більшість комахоїдних птахів спить. По-третє, амфібії активно використовуються для експериментів багатьма поколіннями медиків, біологів та вчених суміжних спеціальностей. Вони допомогли зробити масу важливих наукових відкриттів у біології та в інших науках, у тому числі в біоніці. Деякі види земноводних є джерелом отрут, які використовують для виготовлення ліків.

Великі види жаб у багатьох країнах світу вживаються в їжу, і любителі стверджують, що м’ясо жаби на смак не відрізняється від м’яса курки.

Завдання №6 Завантаження файлу

Макс. балів: 2 з 12 (17%)

Занотуйте у зошиті схему "Роль амфібій в екосистемах та значення в житті людини"

Завдання №7 Завантаження файлу

Макс. балів: 2 з 12 (17%)

Виконайте завдання і надішліть скрін екрану з результатом, який ви отримали!

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0