План - конспект уроку з української мови
в 4 класі
Тема: Прикметник. Навчаюся визначати прикметники в тексті
Мета: поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мовленні. Удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питанням, значенням і роллю в реченні. Розвивати вміння аналізувати, спонукати до творчого пошуку, робити висновки; розвивати писемне мовлення учнів, спостережливість, інтерес до навчання. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Починаємо урок
з щирого старання,
Цікавого навчання.
2. Емоційне налаштування
- Сьогодні у нас незвичайний урок.
Ми зробимо ще один крок,
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
Вправа «Інтерв’ю»
М. Вашуленко, Н. Васильківська, С. Дубовик «Українська мова та читання» 4 клас , підручник с. 109, вправа 56.
- Яку частину мови ми вивчили?
- Що ми пам’ятаємо про частину мови – Іменник?
2. Хвилинка каліграфії
- Урок продовжуємо без зупинки
із каліграфічної хвилинки.
- Прописати:
П п ПП пп па ап.
подорож Полтава Париж
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Постановка проблеми
- Чи любите ви подорожувати?
- Чому люди люблять подорожувати?
- Куди можна здійснити подорож?
2. Розповідь вчителя
- Чому люди люблять подорожувати? Подорож - це завжди нові відкриття. Подорожуючи, ми відкриваємо для себе світ, а себе - світові. Тільки відправившись у подорож, ми можемо побачити своїми очима далекі країни та міста, про які так багато чули або читали. Подорож - це завжди яскраві враження, незабутні моменти життя, веселі спогади і безцінний досвід. А на згадку про ці чудові моменти привозять сувеніри, магніти, листівки.
3. Завдання
- Прочитайте речення.
- Чи подобається вам таке речення?
- Що потрібно додати, щоб речення було кращим?
Подорож - це враження, моменти, спогади.
- Запишіть речення, підкресліть слова, які додали.
Подорож – це яскраві враження, незабутні моменти, веселі спогади.
- На які запитання відповідають слова, якими ми поширили речення?
- Яка частина мови відповідає на запитання, які?
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що ми знаємо про таку самостійну частину мови, як прикметник.
- Будемо вчитись досліджувати прикметники за питаннями, значенням і роллю в реченні.
- Зберемо до валізи листівки «вражень» про місто нашої країни.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Уточнення знань про прикметник
- Пригадай все, що ти знаєш про прикметник.
2. Гімнастика для очей
https://www.youtube.com/watch?v=kUvwL4GOEgY
3. Робота над змістом уроку
1) Виконати завдання Листівки 1 «Я тобі, ти – мені»
- Завдання: «Повернути» словосполучення, змінивши число, визначити рід.
Веселий хлопець – веселі хлопці (мн.)
смачні груші – смачна груша (одн., ж.р.)
зелений листок – зелені листки (мн.)
білі сніги – білий сніг (одн., ч.р.)
легкі хмари – легка хмара (одн., ж.р.)
червоні яблука – червоне яблуко (с.р.)
- Який висновок можна зробити?
(Прикметники мають те саме число і рід, що й іменник, з яким вони зв’язані)
- Ось і отримуєте за ваші відповіді першу листівку.
2) Листівка 2 «Жарти загадки»
- Завдання: Прочитати і відгадати загадки (Підручник с. 111, вправа 3). За потреби звертатися до довідки.
Який журавель не літає?
Яким гребенем не розчісуються?
Який вузол не можна розв’язати?
З якого посуду ніколи не їдять?
Якого каміння немає в річці?
У яку бочку не можна наливати воду?
(ДОВІДКА: Повний, півнячий, сухий, порожній, колодязний, залізничний)
- Доведіть, що відгадані слова – прикметники.
- Беремо до своєї колекції ще одну листівку.
4. Весела руханка
https://www.youtube.com/watch?v=CRjVf4EvDzY
https://www.youtube.com/watch?v=x7shvuLT3Yo
3) Листівка 3 «Знайди пару»
- Завдання: З’єднати частини прислів’я. Підкреслити прикметники.
Мала праця краща - | а повний - донизу гнеться. |
Своя хата краща - | за велике безділля. |
Пустий колос догори пнеться, | від чужих палаців. |
(Мала праця краща - за велике безділля.
Своя хата краща - від чужих палаців.
Пустий колос догори пнеться, а повний - донизу гнеться.)
- Назвіть слова прикметники.
- За виконання завдання ви отримуєте листівку.
VІ. Підсумок уроку
- Чи дізналися ви, про яке місто ми збирали листівки?
1. Хвилинка роздумів
- Місто Харків.
- Яке воно?
- Слова якої частини мови ви використали, щоб описати його?
- Завдання: Обери листівку, яку хочеш відкрити.
Сьогодні на уроці я навчився…
На уроці я запам’ятав/запам’ятала …
Найкраще мені вдається …
Найбільше мені сподобалося…
Урок завершую з настроєм …
Труднощі виникали… .
V. Домашнє завдання
- Виконати завдання вправи 4, на сторінці підручника 111. Прочитати текст,
дібрати заголовок, записати його; знайти прикметники, використані у
реченнях, підкреслити їх.