Урок:

П/р № 2. Виготовлення мікропрепаратів

17.11.2022
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: Практична робота № 2. Виготовлення мікропрепаратів шкірки лусочки цибулі та розгляд її за допомогою оптичного мікроскопа. Утворення нових клітин.

Мета:

Навчальна :поглибити і розширити знання учнів про будову клітини; формувати практичні вміння і навички роботи з мікроскопом та лабораторним обладнанням; розглянути особливості надходження речовин у клітину; удосконалювати вміння учнів застосовувати теоретичні знання на практиці;

Розвивальна : розвивати вміння узагальнювати та робити висновки;

Виховна : виховувати наполегливість та працелюбність.

Обладнання: зошит, підручник, таблиці.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Постановка проблемних питань

  • Як ви вважаєте, як відбувається ріст рослини?

  • Які при цьому настають зміни в клітинах органів рослини?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Утворення нових клітин

Важливим процесом життєдіяльності клітини є її здатність до поділу — так клітина розмножується. Поділ клітини — складний процес, що складається з декількох етапів. Головну роль у ньому відіграють процеси, які відбуваються у ядрі. Спадковий матеріал (хромосоми) подвоюється і ділиться на дві однакові частини, які розходяться до протилежних частин клітини. Потім відбувається розподіл цитоплазми. Увесь вміст клітини (цитоплазма, органели) також рівномірно розподіляється між двома новими клітинами. У результаті з однієї материнської клітини утворюються дві подібні до неї дочірні клітини.

Поділ клітини

Деление клетки

Тривалість поділу клітин у різних організмів займає 1–2 години (інколи 24 години). Дочірні клітини зберігають властивості материнської клітини. Через деякий час обидві дочірні клітини, досягнувши розмірів і стану зрілих клітин, знову діляться на дві дочірні.

0400le5g-6637-450x450.jpg

(1237) Відеоурок. "Мітоз. Поділ клітин. Біологія 6 клас - YouTube

Особливості розмноження клітин:

  • Клітини розмножуються поділом.

  • З однієї материнської клітини утворюється дві дочірні.

Запитання до учнів:

  • Як ви вважаєте, які клітини здатні до поділу — молоді чи старі?

  • Пригадайте, як можна відрізнити старі клітини від молодих.

Очікувана відповідь учнів:

Молоді клітини, на відміну від старих, не здатних ділитися, мають багато дрібних вакуоль. Ядро молодої клітини розміщене в її центрі. У старій клітині зазвичай є одна велика вакуоля, а цитоплазма з ядром прилягає до клітинної оболонки.

Це цікаво!

Одним із перших, хто побачив, як діляться клітини, був російський зоолог О. О. Ковалевський. Це були клітини зародків тварин. Учений помітив зникнення обрисів ядра і появу на його місці купки зернинок, які розходилися до двох дочірніх клітин. Потім через декілька десятиліть у клітинах, що діляться, був відкритий механізм поділу. Нас відділяє від цього історичного етапу століття.

2. Ріст клітин

Жива клітина росте, тобто збільшується в розмірах.

Запитання до учнів:

  • Які ви знаєте найважливіші показники росту?

Очікувана відповідь учнів:

Поступове збільшення лінійних розмірів, маси та об’єму клітин — це найважливіший показник росту.

  • Як відбувається ріст клітин?

Формування висновку:

Завдяки поділу клітин і їх розтягненню відбувається ріст усієї рослини. Рослини, на відміну від усіх інших живих організмів, ростуть усе життя.

VІ. Узагальнення та систематизація знань

Практична робота № 2

Тема: Виготовлення мікропрепаратів лусочки цибулі та розгляд її за допомогою оптичного мікроскопа.

Мета: повторити методику приготування тимчасових мікропрепаратів; виготовити мікропрепарат лусочки цибулі; розглянути мікропрепарат за допомогою світлового мікроскопа.

Обладнання: мікроскоп, предметне скло й накривні скельця, препарувальні голки, пінцет, вода, розчин йоду

Методичні рекомендації

Перегляд відео.

UA Цифрова освіта та навчання від Mozaik (mozaweb.com)

0400le5f-5df4-450x450.png

Методика виготовлення мікропрепаратів

1. На предметне скло нанесіть краплю води.

2. Препарувальною голкою візьміть частину об’єкта і помістіть у краплину рідини.

3. Закрийте об’єкт накривним скельцем так, щоб під скельце не потрапило повітря.

Межа між цитоплазмою і вакуолями буде краще помітна, якщо на клітину подіяти розчином йоду в калію йодиді, який одночасно є реактивом на білок. Для цього піпеткою або скляною паличкою нанесіть краплю реактиву на предметне скло біля накривного скельця, з лівого боку покладіть фільтрувальний папір. Останній вбирає воду з-під скельця, а на її місце проникає реактив. У результаті реакції білки цитоплазми набувають жовтого кольору, білки ядра — темно-жовтого. Вакуолі — більш світлого, стінки клітини залишаються безбарвними.

4. Препарат помістіть на предметний столик і розгляньте спочатку за малого, а потім за великого збільшення.

Хід роботи

1. Пригадайте правила роботи з мікроскопом і підготуйте його до роботи.

2. Приготуйте препарат шкірочки соковитої лусочки цибулі, розгляньте клітину за малого збільшення, а потім і за великого. Знайдіть клітинну оболонку, ядро, вакуолю з клітинним соком.

3. Замалюйте кілька клітин шкірочки цибулини. Позначте складові частинки клітини, які ви побачили, і підпишіть їх.

4. Зробіть висновки.

(Якщо в школі відсутнє обладнання для проведення практичної роботи, тоді можна використати роздавальний матеріал.)

VІІ. Підбиття підсумків уроку

VІІІ. Домашнє завдання

§ 9. Скласти казку «У царстві Клітин».

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

тодика виготовлення мікропрепаратів

1. На предметне скло нанесіть краплю води.

2. Препарувальною голкою візьміть частину об’єкта і помістіть у краплину рідини.

3. Закрийте об’єкт накривним скельцем так, щоб під скельце не потрапило повітря.

Межа між цитоплазмою і вакуолями буде краще помітна, якщо на клітину подіяти розчином йоду в калію йодиді, який одночасно є реактивом на білок. Для цього піпеткою або скляною паличкою нанесіть краплю реактиву на предметне скло біля накривного скельця, з лівого боку покладіть фільтрувальний папір. Останній вбирає воду з-під скельця, а на її місце проникає реактив. У результаті реакції білки цитоплазми набувають жовтого кольору, білки ядра — темно-жовтого. Вакуолі — більш світлого, стінки клітини залишаються безбарвними.

4. Препарат помістіть на предметний столик і розгляньте спочатку за малого, а потім за великого збільшення.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Біол. 7 кл. П. р. №5. Виявлення прикладів пристосувань до середовища та способу життя в комах

Біол. 7 кл. П. р. №5. Виявлення прикладів пристосувань до середовища та способу життя в комах

62

Аватар профіля Сердюк Поліна Сергіївна
Біологія
7 клас

40 грн

Виготовлення витинанки

Виготовлення витинанки

406

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Технології
8 клас

25 грн

Практичне заняття №2 з теми: "Виготовлення дротяних гнутих елементів ортодонтичних апаратів. (частина 2)

Практичне заняття №2 з теми: "Виготовлення дротяних гнутих елементів ортодонтичних апаратів. (частина 2)

281

Аватар профіля Пастухова Анжела Леонідівна
Техніка виготовлення ортодонтичних конструкцій у дитячому віці
III—V курси та дорослі

35 грн

Виготовлення новорічних іграшок

Виготовлення новорічних іграшок

509

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Технології
5—7 клас

21 грн

Виготовлення коробочки «Песик"

Виготовлення коробочки «Песик"

293

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Технології
4—5 клас

20 грн

Виготовлення букету з фетру

Виготовлення букету з фетру

383

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Технології
4—5 клас

24 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

672

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

839

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1927

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

403

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

606

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

840

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас