Мета: визначити роль українського козацтва у боротьбі з іноземними загарбниками на початку XVII ст.; охарактеризувати діяльність гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного; проаналізувати наслідки участі козацтва в Хотинській війні; сприяти формуванню навичок самостійної роботи,історичних компетентностей та критичного мислення учнів; продовжувати розвивати вміння працювати з історичними документами, аналізувати, робити висновки; виховувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
називати хронологічні рамки «доби героїчних походів», рік участі козацтва в поході на Москву, захоплення Кафи, Хотинської битви;
показувати на карті напрямки суходільних і морських походів під проводом Петра Конашевича-Сагайдачного, місця найважливіших битв;
характеризувати політичну, військову та просвітницьку діяльність Петра Конашевича-Сагайдачного;
визначити наслідки участі козаків у Хотинській війні;
давати розгорнуту характеристику історичним діячам і визначати їхнє місце в історії.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати, пов’язані з темою уроку; показувати на карті напрями походів козаків; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни; характеризувати діяльність П.Конашевича-Сагайдачного; аналізувати наслідки походів козаків; порівнювати процеси ,які відбувались у Європі та Україні, висловлювати власну думку .
Компетентності
Ключові: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами (творити українською мовою (усно і письмово) тексти історичного та соціального змісту); інформаційно-цифрова компетентність (використовувати цифрові технології для пошуку потрібної історичної та соціальної інформації, її нагромадження, перевірки і впорядкування); обізнаність та самовираження у сфері культури (виявляти вплив культури на особу й розвиток цивілізації).
Предметні: хронологічна (співвідносити історичні події, явища з періодами, орієнтуватися в науковій періодизації історії); інформаційна (виявляти різні точки зору, визнавати і сприймати таку різноманітність); просторова (розглянути на карті напрями походів козаків); логічна (уміння учнів визначати та застосовувати теоретичні поняття, положення, концепції для аналізу й пояснення історичних фактів, явищ, процесів); аксіологічна (уміння формувати оцінки історичних подій та порівнювати із сучасністю).
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник,атлас, відеопрезентація
Хід уроку
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Бесіда за запитаннями
З якою метою було створено реєстрове козацтво? Які воно мало права?
Якими були причини козацьких повстань кінця ХVІ ст.?
У чому полягає історичне значення цих повстань?
Доведіть, що наприкінці ХVІ ст. козацтво перетворилося на провідну суспільну силу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Мотивація навчальної діяльності
Набіги татар на Україну почалися ще з 1482 року, коли хан Менглі-Гірей з ордою спустошив Київ. З того часу турки і татари чинили безперешкодні спустошливі напади на Україну. Хто їм міг протистояти? Авжеж, козаки! До початку XVII ст. козаки перетворились на могутню силу. Що на це вказувало? (відповіді учнів) Османська імперія та її васал Кримське ханство почувалися впевнено, міцно та надійно, вони були непереможними в очах європейської спільноти. Та настав час, коли їхня могутність похитнулась.
На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся чому початок ХVІІ ст. увійшов у історію козацтва як «доба героїчних походів»? Хто такий Петро Конашевич-Сагайдачний? Які наслідки мала участь козаків у Хотинській війні?
Учні записують в зошити план уроку
План уроку
Героїчні походи козаків першої чверті ХVІІ ст.
Діяльність гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.
Участь козаків у Хотинській війні.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда за запитаннями
Чому козацькі експедиції перших десятиліть XVII ст. називають «добою героїчних походів»?
Передчасну смерть П.Сагайдачного сприйняли в Україні як велику втрату. Із приводу цієї сумної події ректор Київської братської школи Касіян Сакович написав «Вірші на жалісний погреб...», у яких оспівав безсмертні подвиги, славу й доброчинства гетьмана.
На безсмертну заслужив славу, наш гетьмане!
Ні, вона у забутті, певно, не постане;
Поки Дністер і Дніпро многорибні плинуть,
Доти справи всі твої славно будуть линуть.
Не впадеш у глибину безличну,
Не загинеш у літах – маєш славу вічну!
Завдання
Як за наведеним уривком оцінювали діяльність гетьмана II Конашевича-Сагайдачного його сучасники? Свої міркування підтвердьте конкретними фактами.
Дайте власну оцінку постаті гетьмана,
V. Підсумки уроку
Учитель. У першій половині XVII ст. запорозьке козацтво перетворилося на силу, яка могла не лише успішно відбивати татарсько-турецькі набіги на українські землі, а й здійснювати далекі сухопутні й морські походи до Криму та Османської імперії.
Найвідомішим провідником українського козацтва перших десятиліть XVII ст. став гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний.
Під час Хотинської війни запорозьке козацтво засвідчило свою здатність відігравати роль впливового чинника міжнародного життя.
Метод рефлексії
Я можу…
Я навчився…
Я знаю…
Відповіді учнів
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника
Відповідати на запитання після параграфа
Знайти інформацію про увічнення пам’яті гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного в Україні та за її межами.