Урок:

Погода і спостереження за нею

Вміст уроку:
1
2
3
4
5
6
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема: Погода і спостереження за нею.

Мета: сформувати в учнів поняття про погоду і значення її передбачення для господарської діяльності людини; навчити їх спостерігати за погодою, визначити її за місцевими прикметами.

Обладнання:

  1. Картки-завдання для груп.

  2. Флюгери.

  3. Барометр.

  4. Термометр спиртовий.

  5. Розірвана шпаргалка.

  6. Дидактичний матеріал.

  7. Малюнки учнів: "У природи немає поганої погоди".

  8. Загадки "Квіточка-семицвіточка".

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

ХІД УРОКУ.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

    Парадоксальна розповідь ( Так чи ні) Тестове завдання

  2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

    Протягом навчального року ви вели фенологічні спостереження.

    За чим конкретно ви спостерігали, про що записували в календарі погоди? (восени за змінами в житті рослин, погодою).

    Для нас всіх важливо, яка погода буде сьогодні, завтра. Про це ми можемо дізнатися прослухавши прогноз погоди по радіо, по Інтернету, по телефону, по народних прикметах. Перегляд відео фрагменту “Прогноз погоди”.

  3. Вивчення нового матеріалу.

Тема сьогоднішнього уроку «Погода і спостереження за нею».

06039a0d-278b-940x713.jpgБесіда.

  • Що у вас асоціюється зі словом погода?

  • А що таке погода?

Визначення.

Погода - це стан нижнього шару атмосфери в даний нас і в даному місці (запишіть в зошити)

Що ви розумієте під висловом «погана погода», «гарна погода»?

Пісня «У природи немає поганої погоди»

На уроці образотворчого мистецтва ви намалювали малюнки на тему «У природи немає поганої погоди», де ви могли відобразити своє уявлення про погоду.
Погода має дуже важливе значення в нашому житті і тому ми дуже уважно слухаємо прогноз погоди.

Запишіть визначення: Прогнозом погоди називається наукове передбачення якою буде погода на конкретній місцевості у певний проміжок часу.

- А кому важливо знати прогноз погоди? (працівникам автомобільного, залізничного, авіаційного транспорту, морякам, працівникам сільського господарства, медицини, комунальних служб). Він важливий для

кожної людини.

Основні показники стану погоди. Робота в групах

06039a2x-662f-940x1088.jpg06039a2w-91c3-940x1364.jpg06039a2y-ceb0-940x1295.jpgГра «Показуха»

Учні отримують картки із назвами погодніх явищ: сніг, дощ, вітер, сонце.

Необхідно жестами показати ці погодні явища

Спостереження за прикметами погоди

06039a3u-605b-940x611.jpgВідгадування загадок.( Загадки написані на різнокольорових пелюстках, які вітер роздув-розкинув. Потрібно відгадати загадки і скласти квіточку-семицвіточку).

Загадки.

Відгадування загадок.

Спершу - блиск, за блиском - тріск За тріском плеск

(Гроза)

Сидить дід за подушками та й Стріляє галушками

(Град)

Без рук, без ніг, а ворота відчиняє

(Вітер)

Таке велике, що займає весь світ, таке мале,

Що й у щілину зайде

(Повітря)

Біла скатертина увесь світ накрила

(Сніг)

Коли немає мене - чекають.

Коли прийду - усі тікають

(Дощ)

Як піщинка я малий, а землю вкриваю

(Сніг)

Гуляє в полі, та не кінь,

Літає, та не птах

(Вітер)

Зоря, зоряниця,

Молода дівиця,

Полем ходила,

Сльозу зронила.

Місяць бачив - не підняв,

Сонце бачило - підняло

(Роса)

Біла вата була, та кудись попливла

(Туман)

Сам вода і по воді плаває

(Лід)

Лиха не знають, а гірко ридають

(Дощові хмарини)

  • Чому змінюється погода, температура повітря, стан неба, сила і напрям вітру?

На погоду впливають моря і океани, сонячне тепло, добовий і річний рух Землі.

Наука, що вивчає явища, які відбуваються в атмосфері (нагрівання і охолодження повітря, утворення хмар, випадання опадів, вітер) називається метеорологія.

Спостереження за станом погоди ведуть фахівці-метеорологи на метеорологічних станціях із метеорологічних супутників. У різних місцях планети є багато метеорологічних станцій. Спостереження за погодою ведуться постійно і цілодобово. Усі дані отримані на метеорологічних станціях в Україні передаються до державної гідрометеослужби у місті Києві. Там складають карту погоди за якою пізніше складають прогноз погоди.

  • Як допомагають роботі метеорологічних станцій штучні супутники?

У різних місцях планети є багато метеорологічних станцій, на яких постійно, цілодобово ведуться спостереження. Апаратура на штучних супутниках Землі передає в гідрометеорологічний центр фотоінформацію про сніговий покрив, рух криги в океан, відомості про температуру повітря, сили і напрям вітру на різних висотах від поверхні Землі.

Діаграма опадів (додаток).

Закріплення вивченого матеріалу.

1. Розірвана шпаргалка.

06039a7o-51ed-940x314.jpgВідкритий мікрофон

Що вам запам’яталося сьогодні на уроці?

Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру «Погода майбутнього». Вивчити §18.

2

12 з 60 балів

Група № 1

Температура повітря

  1. Дайте відповіді на запитання:

  • Як нагрівається поверхня Землі? (Поверхня Землі нагрівається сонячними променями, які пропускає повітряна оболонка).

  • Як нагрівається повітря? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Найтепліше повітря біля земної поверхні, з висотою воно стає холоднішим).

  • Яким приладом вимірюють температуру повітря? (Температура повітря вимірюється термометром (демонстрування термометра, розгляд його будови, пояснення принципу дії).

  1. Накреслити графік температур за жовтень 2009 року. (Додаток)

Вчитель.

Людина удосконалює термометри, починаючи з XVII століття, проте вони виглядають примітивними в порівнянні з деякими термометрами, що зустрічаються в природі.

Наприклад, вусики комара відчувають зміну температури на 1/150 градусів. У гримучої змії терморецептори відчувають зміну температури в 1/300 градусів. Удав за 35 мілісекунд реагує на зміну температури на долю градусів.

3

12 з 60 балів

Група № 2

Атмосферний тиск

Атмосферний тиск - це сила з якою повітря тисне на земну поверхню.

1 .Дайте відповіді на запитання.

  • Що таке Атмосферний тиск - це сила з якою повітря тисне на земну поверхню( визначення записують в зошиті на мультимедійному).

  • Чи має повітря вагу?

Повітря, як і всі тіла має вагу. Воно тисне на земну поверхню, всі предмети і на тіло людини. Цей тиск становить 1, 33 кг на 1 см поверхні.

  • Чому людина не відчуває тиску?

Це пояснюється тим, що тиск крові в середині судин людини відповідає атмосферному.

  • Яким приладом визначають атмосферний тиск?

Атмосферний тиск вимірюють за допомогою барометра (демонстрування барометра, розгляд його будови, пояснення принципу дії. Головна частина приладу - це коробочка з якої викачали повітря. Внаслідок коливань атмосферного тиску вона змінює об’єм. Ці зміни змушують рухатися стрілку по шкалі, на якій позначено міліметри ртутного стовпчика. Нормальний тиск повітря становить 760 мм. рт. ст. над рівнем моря.

4

12 з 60 балів

Група № 3

Напрям вітру

Визначення записати в зошити.

Горизонтальний рух повітря називається вітром.

1.Дайте відповіді на запитання:

  • Які властивості має повітря?

Повітря має властивість нагріватися й охолоджуватися. Тепле повітря за вагою легше, воно піднімається вгору, тиск при цьому на земну поверхню зменшується. Холодне повітря важче, воно опускається вниз, тиск при цьому на землю збільшується, повітря переміщується з району високого тиску в район низького.

  • За допомогою якого приладу вимірюють напрям, силу і швидкість? Напрям, силу і швидкість вітру визначають за допомогою флюгера. Стрілка флюгера показує гострим кінцем, звідки дме вітре. Назву вітру визначають за сторонами горизонту. Якщо вітер дме із заходу, його називають західним, з півночі - північним.

  • виготовлення паперового млинка:

    Палички

    Цвяшок

    Кольоровий папір

    Ножиці

    • Чи завжди однакова сила вітру?

    Ні. Не однакова.

    • Як використовує людина силу вітру?

    Вітряні електростанції, вітряні млини (для виготовлення борошна), вітрильники.

5

12 з 60 балів

Група № 4

Хмарність

Визначення:

Хмари - це скупчення дрібних краплинок води або льоду.

Довго хмарами небо покрите було 1 .Довго хмарами небо покрите було,

Довго землю встеляли тумани,

А сьогодні - дивлюся - і весна, і тепло,

І блакить, і повітря весняне.

2.Все радіє, живе і співа навкруги,

Ніби дихають луки і ниви І струмки обертаються білі сніги,

І туркочуть, голуби сиві.

З .Я стояв і дививсь, і здавалось мені,

Що кричать журавлі десь в блакиті,

Що несуть вони нам і любов , і пісні,

І тепло, і розкоші, і квіти.

4.Я дививсь і радів, що минула зима,

Що весна наближається, літо...

Коли глядь - уже сонця ясного нема,

Небо ж хмарами сизими вкрито.

Дайте відповіді на запитання.

  • Як утворюються хмари?

Повітря нижніх шарів атмосфери нагрівається і насичується водяною парою, піднімається вгору, де водяна пара конденсується і утворюються хмари.

Які процеси відбуваються в атмосфері завдяки світовому кругообігу води.

Вода випаровується з поверхні ґрунту, річок, озер, океанів, піднімається в атмосферу, де формуються хмари. Вони, проходячи деякі дистанції і збираючи вологу, перетворюються на дощові хмари. При їх перенасиченні починається дощ. Вода осідає на інші території.

Кругообіг води виконує величезну роботу: перерозподіляє тепло і вологу між різними ділянками Землі, здійснює обмін речовин, змінює характер Земної поверхні.

6

12 з 60 балів

Група №5

Атмосферні опади.

Атмосферні опади - це вода, яка випадає з хмар: дощ, сніг, град (визначення записати в зошити).

Дайте відповіді на запитання:

  • Які є види опадів і як їх позначають?

Дощ

Туман

Сніг

Град

Іній

Роса

  • За допомогою якого приладу визначають кількість опадів?

Кількість опадів визначають за допомогою опадоміра. Опадомір - це дощомірне відро, дощомірна склянка з поділками. Кількість опадів вимірюється у міліметрах.

Завдання Знайди пару

Дощ

Туман

Сніг

Град

Іній

Роса

Опис, який учні побачать після проходження уроку

V. Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру «Погода майбутнього». Вивчити §18.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Погода. Спостереження за рослинами і тваринами: які рослини і тварини передбачають погоду. Причиново-наслідкові зв'язки в природі.

Погода. Спостереження за рослинами і тваринами: які рослини і тварини передбачають погоду. Причиново-наслідкові зв'язки в природі.

307

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Я досліджую світ
3 клас

25 грн

Погода і клімат

Погода і клімат

416

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

66 грн

Спостереження і досліди

 Спостереження і досліди

205

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Фізика
7 клас

25 грн

Види опадів. Клімат. Повітря і погода. Прогноз погоди. 5 кл НУШ Пізнаємо природу

Види опадів. Клімат. Повітря і погода. Прогноз погоди. 5 кл НУШ Пізнаємо природу

316

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
" Пізнаємо природу "
5 клас

58 грн

Урок для 2 класу з ЯДС. Тема: Що таке погода і як її передбачити. Дослідження: як за станом рослин і поведінкою тварин люди передбачають погоду.

Урок для 2 класу з ЯДС. Тема: Що таке погода і як її передбачити. Дослідження: як за станом рослин і поведінкою тварин люди передбачають погоду.

251

Аватар профіля Нестеренко Ірина Юріївна
Я досліджую світ
2 клас

100 грн

РМ. Контрольний твір опис-місцевості на основі власних спостережень.

 РМ. Контрольний твір опис-місцевості на основі власних спостережень.

747

Аватар профіля Гузік Віта Григорівна
Українська мова
8 клас

36 грн

Схожі уроки

Підсумкова контрольна робота (екстернат)

Підсумкова контрольна робота (екстернат)

49

Аватар профіля Полєжаєва Світлана Леонідівна
Пізнаємо природу
5 клас

60 урок (§ 31) Які ризики і наслідки споживацької діяльності людей для природи/Учимося у природи і дбаємо про її збереження/Пізнаємо природу

60 урок (§ 31) Які ризики і наслідки споживацької діяльності людей для природи/Учимося у природи і дбаємо про її збереження/Пізнаємо природу

60

Аватар профіля Трофимович Наталія Іванівна
Пізнаємо природу
6 клас

Практична робота: Складання ланцюгів живлення

Практична робота: Складання ланцюгів живлення

273

Аватар профіля Шейко Яніна Ігорівна
Пізнаємо природу
6 клас

Діагностична робота "Пізнаємо взаємозв'язки у природі" частина І

Діагностична робота "Пізнаємо взаємозв'язки у природі" частина І

543

Аватар профіля Савіщенко Валерія Романівна
Пізнаємо природу
6 клас

51 урок. Навчальний проєкт. Гаджети і здоров’я/Пізнаємо організм людини в середовищі його існування/6 клас

51 урок. Навчальний проєкт. Гаджети і здоров’я/Пізнаємо організм людини в середовищі його існування/6 клас

343

Аватар профіля Трофимович Наталія Іванівна
Пізнаємо природу
6 клас

Адаптації квіткових рослин (онлайн-завдання)

Адаптації квіткових рослин (онлайн-завдання)

126

Аватар профіля Мільченко Світлана Вікторівна
Пізнаємо природу
5 клас