Урок:

«Петро Дорошенко. Спроби об’єднання Лівобережної та Правобережної Гетьманщини.»

Опис уроку (учням цей опис не показується):

План -конспект «Петро Дорошенко. Спроби об’єднання Лівобережної та Правобережної Гетьманщини.»

Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

"Сонце Руїни" гетьман, що об'єднав Українські землі під час "Руїни"

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

12 з 12 балів

ТЕМА УРОКУ: Петро Дорошенко .

Мета: охарактеризувати політичне становище Гетьманщини в 60-х — на поч. 80-х рр. ХVІІ ст.;  проаналізувати період гетьманування Петра Дорошенка, його внутрішню та зовнішню політику; розвивати в учнів уміння працювати з джерелами інформації, аналізувати й узагальнювати історичні явища та події; виховувати бажання більше дізнатися про історію власної держави.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентація, портрети гетьмана П.Дорошенка, П.Тетері та І. Брюховецького, підручник, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

        

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Гра «Герой. Дата. Подія.»

У грі бере участь увесь клас. Учитель проходить повз учасників гри і просить одного з них назвати героя по фото, іншого – дату, а третього – подію. Перший учень називає ім’я героя, наступний – дату, пов’язану з цим героєм, а третій – відповідну подію.

2. Евристична бесіда

1. Який період в історії України називають Руїною? Дайте йому визначення.

2. Коли та за яких обставин відбувається фактичний розпад Української держави на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини?

3. Чому Павлу Тетері не вдалося утримати гетьманство?

4.З якими подіями пов’язане гетьманство Івана Брюховецького?

3. Кросворд від учнів

4. Гра «Шифрувальник»

ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

ПЛАН

1.Андрусівське перемир’я та його наслідки для України.

2. Внутрішня та зовнішня політика Петра Дорошенка.

3. Корсунські статті (1669 р.)

Постановка проблеми

Петро Дорошенко є «Сонце Руїни» чи гетьман, який втянув Україну в турецьке ярмо?

1.Андрусівське перемир’я та його наслідки для України.

Українські землі, починаючи з другої половини 50-х рр.. XVII ст. стали місцем, де зіткнулись інтереси багатьох іноземних держав, в тому числі Московської держави та Речі Посполитої.

Проте обоє монархів розуміли можливі згубні наслідки обопільного протистояння, а тому в 1667 р. пішли на налагодження відносин. В результаті чого було підписано Андрусівський договір.

Тому важливим є висвітлення умов даного договору та його наслідків для реконструкції цілісної картини, що склалася в Україні в 1667 р.

У 1667 р. Польща й Росія підписують  Андрусівське перемир’я  (13,5 років), згідно з яким Польща і Росія припиняли бойові дії:

  • Правобережжя визнавалося під владою Польщі,

  • Лівобережжя та Київ – під владою Росії;

  • Запорозька Січ оголошувалася територією спільного управління Росії та Польщі.

        Таким чином, Московське царство та Річ Посполита зовсім не враховуючи інтереси української сторони поділили між собою Україну.

2. Внутрішня та зовнішня політика Петра Дорошенка.

У 1665 р. гетьманом Правобережної Гетьманщини став П. Дорошенко. Він виявився дуже здібним та хоробрим полководцем, а також розумним політиком.

Перегляд

НЕП Серія 67 Дорошенко Петро Дорофійович https://www.youtube.com/watch?v=mDCMCIctM-k

Запитання до відео

  • Коли гетьманська булава дісталася Петру Дорошенку?

  • Яка основна мета його діяльності?

Робота з підручником с.183-184

Завдання до тексту

  • Яку політику проводив гетьман Петро Дорошенко?

Робота з документом

Документ 1. М. Аркас про П. Дорошенка

«Більш освічені українці, а поміж ними й Дорошенко, бачили, що коли Богдан, котрий підняв був на боротьбу за волю усю Україну, не зміг обійтися без того, щоб не піддатись під руку царя, то тепер і над-то треба було шукати чиєїсь міцної руки, щоб вона захистила знедолену, поруйновану, спустошену і вилюднену через постійні війни Україну. Думка Дорошенка була така: зібрати її усю до купи, а як пощастить, то й самостійною зробити. Розуміючи наміри Москви і добре знаючи порядки та становище Польщі, він поклав знайти собі захист десь окрім них. Він шукав міцної руки, а такої ніде було шукати, окрім як не у турецького султана». (Козацькі ватажки та гетьмани України. — Львів, 1991. — С. 88)

Питання до документу:

  1. Якою була головна мета діяльності Петра Дорошенка відповідно до цього документу?

  2. Чому П. Дорошенко погодився на прийняття турецького протекторату? Що спонукало його до цього?

3. Корсунські статті (1669 р.)

У березні 1669 року гетьман скликав під Корсунем Старшинську раду. Окрім представників правобережних полків, у ній взяли участь козаки Лівобережжя й Запоріжжя. Рада ухвалила прийняти турецький протекторат, але присягнути відмовилася. 

        Одначе не все козацтво й не всі селяни Правобережжя підтримали таку угоду. Рішення старшини засудили й запорізькі козаки. Противники Дорошенка поширювали чутки, що він „запродав Україну в турецьке ярму”.

        Звернемося до умов Корсунського договору і спробуємо визначити, чи дійсно вони були „ярмом” для України?

Роздатковий матеріал

1669 р. – Корсунські статті

(союзницький договір П. Дорошенко з Туреччиною):

Корсунські статті – договір, укладений правобережним гетьманом Дорошенком з Османською імперією і затверджений Загальною (Генеральною) військовою радою в Корсуні 12 березня 1669 р.

• Турецький султан обіцяв допомогти П. Дорошенку відвоювати в Речі Посполитої Галичину, Київщину, Волинь і розпочати війну з Московською державою за Лівобережну Україну.• Гетьман і старшина зобов’язувалися брати участь у війнах на боці Османської імперії, виставляючи козацьке військо.

• Укази султана з питань, які стосуються Гетьманщини, мали видаватися турецькою і українською мовами.

• Татарське військо, яке прибувало в Україну для допомоги гетьману, переходило в його підпорядкування і не мало права брати ясир

.• Турецький султан у майбутньому визнавав за Гетьманщиною всі українські землі від Перемишля і Самбора на заході до Севська і Путивля на сході.

• Титул гетьмана залишався довічно і спадково за родом Дорошенка.

• Київський митрополит підпорядковувався константино-польському патріарху;

.• Українське населення звільнялося від сплати податків і данини на користь турецького султана.

• На українських землях туркам і татарам заборонялося споруджувати мечеті.

• Кримський хан і турецький султан зобов’язувалися не укладати без згоди гетьмана договорів із Річчю Посполитою і Московською державою.

Питання до договору:

  1. Дайте оцінку цьому договору. Якими були умови протекторату Туреччини для України: вигідними чи обтяжливими?

IV. Узагальнення та систематизація нового навчального матеріалу.

Метод «Займи позицію»

Петро Дорошенко є «Сонце Руїни» чи гетьман, який втянув Україну в турецьке ярмо?

Метод «Оцінювальне коло»

V. Підсумок уроку і оцінювання учнів.

Опис, який учні побачать після проходження уроку

Подумайте, чи заслужено Петра Дорошенка вважають "Сонцем Руъни"

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

Гетьман Петро Дорошенко. Боротьба за об’єднання України

Гетьман Петро Дорошенко. Боротьба за об’єднання України

256

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Практична робота: Петро Дорошенко: від гетьмана обох берегів Дніпра до в’ятського воєводи

Практична робота: Петро Дорошенко: від гетьмана обох берегів Дніпра до в’ятського воєводи

256

Аватар профіля Штагер Тетяна Миколаївна
Історія України
8 клас

166 грн

Запорозька Січ у складі Гетьманщини. Іван Сірко

Запорозька Січ у складі Гетьманщини. Іван Сірко

218

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Зруйнування Запорозької Січі. Петро Калнишевський

Зруйнування Запорозької Січі. Петро Калнишевський

160

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Козацькі походи

Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Козацькі походи

354

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Об’єднання Галицького і Волинського князівств

Об’єднання Галицького і Волинського князівств

99

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
7 клас

25 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

807

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Заселення і розвиток Слобідської України

Заселення і розвиток Слобідської України

26

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
8 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

600

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

526

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1845

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

397

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Історія України
8 клас