Тема: Пагін. Його будова, основні функції.
Мета:
Освітня. У сформувати поняття про пагін як основний надземний вегетативний орган рослини; ознайомитися з його складом, зовнішньою будовою, основними функціями, розвитком пагона з бруньки; розкрити особливості будови і функцій бруньок, їх класифікацію і біологічне значення;
Розвиваюча. Продовжити формувати вміння і навички роботи з текстом і малюнками підручника, виконувати лабораторне дослідження, працювати з натуральними об'єктами, гербарними зразками, робити відповідні висновки на підставі виконаних досліджень;
Виховна. Виховувати працелюбність, старанність.
Тип уроку. урок засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Міжпредметні зв'язки: біологія рослин, с/г господарство.
Матеріали та обладнання: вкорочені та видовжені пагони живих або гербарних зразків рослин, таблиці «Пагін. Будова пагона», м\м дошка, телевізор, обладнання для виконання лабораторних досліджень.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.
Пагін розвинувся у рослин першим, він є обов'язковим органом у вищих рослин за будь-яких умов. Хоч би невеличкий, хоч би незвичайний, змінений, проте пагін. Оскільки першість серед наземних органів належить пагону, то варто ознайомитись з деякими його особливостями. Використання ІКТ (Перегляд відеофільму: «Ріст пагона» https://www.youtube.com/watch?v=aWejRqY5yJ4)
II. Вивчення нового матеріалу.
1.Пагін - надземний вегетативний орган, його склад: стебло, бруньки, листки, основні функції стебла, їх характеристика і значення.
Розповідь з елементами бесіди, складання схеми. Слайд 2-4.
2. Брунька – вкорочений пагін. Слайд 5.
3.Типи пагонів за розташуванням у просторі. Слайд 6.
Б. Виконання учнями лабораторного дослідження «Будова пагона».
I. Вступна бесіда, бесіда з правил безпеки.
II. Виконання учнями лабораторного дослідження.
III. Підбиття підсумків роботи, обговорення варіантів висновків на підставі проведеного дослідження.
В. Виконання учнями лабораторного дослідження «Будова бруньки».
Брунька - зачатковий пагін, класифікація бруньок за їх розміщенням на стеблі та зовнішньою будовою: вегетативні, генеративні і змішані бруньки, особливості внутрішньої будови бруньок різних типів, формування поняття «конус наростання», його роль у забезпеченні росту пагона у довжину. Демонстрація пагонів з набубнявілими вегетативними і генеративними бруньками. Робота у зошитах для практчних робіт.
III. Узагальнення та систематизація знань.
А. Робота з термінами і поняттями: «пагін», «стебло», «бруньки»: верхівкові, пазушні, додаткові, вегетативні, генеративні, змішані, сплячі (з використанням наочності).
Б.Робота за завданням: із запропонованого переліку функцій назвіть окремо функції кореня і пагона:
1) закріплення рослини в ґрунті;
2) фотосинтез;
3) транспорт поживних речовин;
4) дихання;
5) поглинання води і мінеральних речовин з ґрунту;
6) підтримання бруньок і листків;
7) запасання поживних речовин;
8) утримання надземних органів у певному положенні;
9) об'єднання всіх органів рослини в єдине ціле.
В. Зробіть підписи до малюнків. Слайд 7-8.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.
VI. Рефлексія.
VII. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацювати текст і малюнки § 27, скласти сенкан на тему «Пагін». Виконати в позаурочний час із допомогою дорослих дослідницький практикум «Спостереження за розвитком пагона з бруньки».