Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Несилові методи протидії булінгу
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Особливості економіко-географічного положення Азії. Склад регіону. Сучасна політична карта Азії. Міжнародні організації в Азії.

23.11.2022
10 Клас

16

84

6623

2

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета: охарактеризувати особливості економіко-географічного положення Азії, визначити склад Азійсько-Тихоокеанського регіону, сучасний стан політичної карти Азії та типологію країн за різними ознаками; розвивати в учнів уміння працювати з картами, висловлювати й аргументувати власну точку зору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник Географія (рівень стандарту) для 10 кл. Безуглого В.В., Лисичарова Г.О., карта субрегіонів Азії, політична 3D карта Азії, презентація

Основні ідеї й поняття ЕГП, регіон, субрегіон, республіка, монархія, унітарна країни, федеративна країна.

Вміст уроку:
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Добрий день, шановні учні! На минулих уроках ви познайомились з таким регіоном світу, як Європа. Давайте дізнаємось, як добре ви засвоїли цю тему.

Завдання №1:

Тестування

2 з 12 (17%)

Пройдіть експрес-тестування за вже вивченою темою.

Завдання №2:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Згадайте, на які регіони поділений світ?

За якими критеріями їх виділяють?

Завдання №3:

Теоретичний блок

На минулих уроках ви познайомились з таким регіоном світу, як Європа. Сьогодні ж ми з вами розглянемо другий за площею (після Америки) та перший за кількістю населення регіон світу  - Азія.

Ще з античних часів цю територію з її традиціями, культурою та філософією називають "Сходом" для позначення інакшості, відмінності від європейського "Заходу".

Попри стереотип про відсталість Сходу, саме тут з’явилися найдавніші цивілізації (давньокитайська, шумерська, харапська), зародилися всі три світові релігії — християнство, іслам і буддизм.

Отже, давайте пробуємо проникнутись (поглинутись) цим дуже неоднорідним і контрастним регіоном.

Завдання №4:

Теоретичний блок

План

1) Загальні ознаки ЕГП країн Азії

2) Склад регіону.

3) Сучасна політична карта Азії.

4) Міжнародні організації


Завдання №5:

Теоретичний блок

Азія - частина світу, що майже повністю лежить у Північній півкулі і займає східну частину материка Євразія, у басейнах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів, а також острови й архіпелаги, найбільшими з яких є Зондський архіпелаг, Японські, Тайвань, Хайнань, Андаманські, Шрі-Ланка, Кіпр та інші. Площа Азії (без РФ, яка за класифікацією ООН віднесена до Європи) - становить 32,7 млн км², або 22 % суходолу. Там проживає понад 4,4 млрд осіб, тобто 59,2 % населення планети, а виробляється 36,5  % світового ВВП.

Завдання №6:

Теоретичний блок

1) Загальні ознаки ЕГП країн Азії

1) Азія розташована на перетині важливих міжнародних транспортних шляхів. Регіон має вихід до трьох океанів: Тихого, Індійського та Атлантичного. В Азії працює понад 40 морських портів-велетнів, у т. ч. 11 – у Китаї, 7 – в Японії, 6 – у Республіці Кореї, 4 – в Індії. Три найбільші у світі з них – Шанхай, Сінгапур, Тяньцзінь. Деякі  азійські країни мають острівне положення, є країни-архіпелаги. 

2) Менш вигідне географічне положення мають внутрішньоконтинентальні країни, що розташовані всередині материка, тобто не мають виходу до моря (13 країн - Вірменія, Узбекистан, Киргизстан, Афганістан, Монголія, Лаос, Непал тощо), хоча завдяки прокладанню Євразійського суходільного мосту між Азією та Європою («Новий Шовковий шлях», відкритий з 2015 р.), транспортно-географічне положення цих країн значно поліпшиться. Низка континентальних країн Азії має вихід до Каспійського моря-озера.

3) Державні кордони багатьох країн проходять чітко вираженими природними межами (наприклад, Гімалаї), які іноді перешкоджають розвитку економічних і культурних зв’язків. Країни західної частини Азії наближені до Європейського регіону, що сприяє налагодженню активних економічних зв’язків з цією розвинутою частиною світу. 

4)  Характерною ознакою політико-географічного положення азійського регіону є наявність багатьох осередків політичної нестабільності, значна частина яких пов’язана з колоніальним минулим. Більшість збройних конфліктів мають національне або релігійне підґрунтя.

Новим осередком геополітичного впливу стає Китай.

В Азійському регіоні є держави, що мають ядерну зброю. До «старих» ядерних держав належить Китай. Із часом з’явилися «молоді» ядерні держави: Індія та Пакистан. КНДР проголосила про випробовування ядерної зброї на її території. Нині ядерна зброя є й в Ізраїлю.

Завдання №7:

Теоретичний блок

2) Склад регіону.

За класифікацією ООН, до регіону Азія відносять 47 суверенних держав. На відміну від Європи в Азії існує багато великих за площею країн. Дві з них, Китай та Індія, належать до групи найбільших (понад 3 млн км²). Територія Китаю майже така, як всієї Європи (без європейської частини Росії), а Індії – як всіх країн Західної, Північної та Південної Європи разом. Водночас у регіоні існують карликові держави: Сінгапур (720  км²), Бахрейн (701 км²) та Мальдіви (298 км²).

Внаслідок територіальних конфліктів на політичній карті Азії виникло 5 самопроголошених невизнаних держав (квазідержав):  Тайвань, який офіційно є частиною Китаю (визнало 24 країни світу); Турецька Республіка Північного Кіпру (ТРПК), яка існує за підтримки турецьких військ; Республіка Абхазія та Південна Осетія (визнали 4 держави); Республіка Нагірний Карабах (РНК) (ніким не визнана). 

Завдання №8:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Пропоную ознайомитись з картою Азії та пройти вікторину за посиланням: https://www.geoguessr.com/seterra/uk/vgp/3646?c=7B7E3

  • знайдіть на карті найбільші держави Азії (Індію, Китай)

  • знайдіть карликові держави: Сінгапур,  Бахрейн та Мальдіви

Завдання №9:

Теоретичний блок

Безумовне лідерство за площею території, чисельністю населення та економічним потенціалом належить Східній Азії, друге місце за чисельністю населення і виробництвом ВВП посідає Південна Азія, а найбільша кількість країн і збройних конфліктів властива для найнестабільнішого азійського субрегіону - Західної Азії (традиційно називають Південно-Західна).

Завдання №10:

Вільне введення тексту

3 з 12 (25%)

Користуючись двома картами, випишіть назви субрегіонів Азії та всі країни, які належать до них.

Завдання №11:

Теоретичний блок

3) Політична карта Азії.

Більшість азійських держав - унітарні республіки, федеративний устрій мають 7 країн (Пакистан, Малайзія, ОАЕ, Індія, Ірак, Непал, М’янма). В Азії збереглася найбільша у світі кількість монархій (13), причому дві з них є виборними монархіями (Малайзія та ОАЕ).

Завдання №12:

Теоретичний блок

Азія залишається політично дуже неспокійною частиною світу. У наші дні відбувається понад 30 конфліктів у 16 країнах.

З повоєнних років триває протистояння між Ізраїлем та Палестинською автономією, між грецькою та турецькою громадами на Кіпрі. Найкровопролитнішим і найдовшим конфліктом в азійському регіоні стало арабо-ізраїльське протистояння. Це конфлікт, пов’язаний з домаганнями обома сторонами території Палестини.

Періодично спалахують конфлікти між Індією та Пакистаном; християнсько-мусульманське протистояння в Лівані. Не розв’язане питання курдів – народу, який живе на межі трьох країн: Туреччини, Іраку та Ірану й прагне створити власну державу. Не встановлено миру в Афганістані та Таджикистані, де не вщухає війна після виведення радянських військ. Відстоюючи свої т. зв. геополітичні інтереси, Росія та США неодноразово розв’язували військові дії у різних країнах Азії, зокрема у В’єтнамі, Іраку, Сирії. Так, з 2003 р. відбувається американсько-англійська інтервенція до Іраку з метою впровадження демократичних свобод. Навесні 2011 р. розпочався військовий конфлікт на території Сирії, спочатку як локальне цивільне протистояння проти існуючої державної влади в країні, що потім переросло в регіональний конфлікт, до якого були залучені не лише держави Близького Сходу, а й світові держави (США, Росія, Велика Британія та ін.).

Завдання №13:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Перегляньте політичну 3D карту Азії та ознайомтесь детальніше з розташуванням країн цього регіону за посиланням:

https://ua.mozaweb.com/lexikon.php?cmd=extra_full&extraid=256238

Завдання №14:

Теоретичний блок

4) Міжнародні організації в Азії

Усі суверенні країни Азії є членами ООН.

Потужним регіональним геополітичним та економічним угрупованням є Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), що була утворена п’ятьма державами (Бруней, Індонезія, Малайзія, Таїланд, Філіппіни) у 1967 р., а згодом до неї вступили В’єтнам, Камбоджа, Лаос, Сінгапур і М’янма. Основні цілі організації - сприяння регіональному співробітництву в економічній, соціальній та культурній сферах, забезпечення спільної оборони, а також надання країнам-учасницям змоги мирного розв’язування спірних питань. Між країнами було створено зону вільної торгівлі, що надала систему тарифних переваг для сприяння вільному потоку товарів у межах АСЕАН. Штаб-квартира організації міститься в Джакарті (Індонезія).

В Таиланде открывается 52-е заседание глав МИД АСЕАН

Визначним прикладом міжурядової організації на теренах Близького Сходу є Ліга арабських держав (ЛАД), що була створена 1945 р. в Каїрі Єгиптом, Сирією, Іраком, Ліваном, Йорданією та Саудівською Аравією. Нині ж до неї входять 22 держави ісламського світу, з яких 12 є азійськими (Ірак, Саудівська Аравія, Ємен, Сирія, ОАЕ, Йорданія, Ліван, Палестинська Автономія, Кувейт, Оман, Катар, Бахрейн). ЛАД бере участь у політичних, економічних, культурних і соціальних програмах, спрямованих на сприяння реалізації інтересів своїх держав-членів. Ця організація зіграла важливу роль у підвищенні ролі жінок в арабському суспільстві, сприянні соціального захисту дітей, збереженні арабської культурної спадщини, зростанні рівня грамотності населення. Ліга пропонує заходи щодо боротьби із злочинністю та наркоманією. 

Завдання №15:

Теоретичний блок

Підсумки уроку:

1) Азія— другий за площею (після Америки) та перший за кількістю населення регіон світу

2) Економіко-географічне положення Азії характеризується тим, що вона розташована на перетині важливих міжнародних транспортних шляхів, має вихід до трьох океанів: Тихого, Індійського та Атлантичного, в регіоні існує багато осередків політичної нестабільності.

3) Азія поділена на 5 субрегіонів: Східна Азія (5 держав), Південно-Східна Азія (11 держав), Південна Азія (9 держав), Західна Азія (17 держав) та Центральна Азія (5 держав)

4) До регіону Азія відносять 47 суверенних держав. Дві з них, Китай та Індія, належать до групи найбільших. Існують також карликові держави: Сінгапур, Бахрейн та Мальдіви.

5) Внаслідок територіальних конфліктів на політичній карті Азії виникло 5 самопроголошених невизнаних держав: Тайвань, Турецька Республіка Північного Кіпру (ТРПК), Республіка Абхазія та Південна Осетія, Республіка Нагірний Карабах (РНК).

6) Більшість азійських держав - унітарні республіки; збереглася найбільша у світі кількість монархій (13).

7) В Азійському регіоні діють такі міжнародні організації, як АСЕАН, АТЕС, ЛАД, СААРК, які сприяють інтеграційним процесам в регіоні.


Завдання №16:

Вільне введення тексту

1 з 12 (8%)

А тепер давайте подивимось, що ж вам запам'яталось на уроці найбільше.

Перейдіть за посиланням та напишіть до 5 ключових слів сьогоднішнього уроку:

https://audience.ahaslides.com/m2msuz960v


Опис, який учні побачать після проходження уроку

Дякую, що завітали на цей урок!

До наступних зустрічей!

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався:

6 2

Зрозумілий:

6 2

Потрібні роз'яснення:

6 2
Рекомендуємо

Сучасна політична карта Азії

Сучасна політична карта Азії

17

25 грн

Сучасна політична карта світу

Сучасна політична карта світу

182

83 грн

Картографія: Географічна карта

Картографія: Географічна карта

65

100 грн

Особливості розвитку виробництв третинного сектору світової економіки

 Особливості розвитку виробництв третинного сектору світової економіки

295

58 грн

Географічна оболонка: склад, будова, межі і закономірності

Географічна оболонка: склад, будова, межі і закономірності

115

75 грн

Схожі уроки

географічний простір

Північна Америка. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння.

Біосфера та система Землі

Австралія

Австралія

138

Географія
10 клас

ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ