Урок:

Не з дієсловами

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета:

  • повторити правила написання частки не з дієсловами; вивчити нові правила і закріпити набуті знання на практиці; вчити правильно вживати дієслова в мовленні

  • удосконалювати вміння спілкуватися державною мовою: учити обґгрунтовувати вибір написання відповідним правилом;

  • виховувати математичну компетентність: розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, увагу, логічне мислення;

  • формувати інформаційно-цифрову компетентність: здійснювати аналіз мовних явищ;

  • формувати вміння вчитися впродовж життя: здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності;

  • Виховувати любов до рідної мови, зацікавленість скарбами народної мудрості.

Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Мета:

  • повторити правила написання частки не з дієсловами; вивчити нові правила і закріпити набуті знання на практиці; вчити правильно вживати дієслова в мовленні

  • удосконалювати вміння спілкуватися державною мовою: учити обґгрунтовувати вибір написання відповідним правилом;

  • виховувати математичну компетентність: розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, увагу, логічне мислення;

  • формувати інформаційно-цифрову компетентність: здійснювати аналіз мовних явищ;

  • формувати вміння вчитися впродовж життя: здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності;

  • Виховувати любов до рідної мови, зацікавленість скарбами народної мудрості.

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Не з дієсловами

Мета:

  • повторити правила написання частки не з дієсловами; вивчити нові правила і закріпити набуті знання на практиці; вчити правильно вживати дієслова в мовленні

  • удосконалювати вміння спілкуватися державною мовою: учити обґгрунтовувати вибір написання відповідним правилом;

  • виховувати математичну компетентність: розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, увагу, логічне мислення;

  • формувати інформаційно-цифрову компетентність: здійснювати аналіз мовних явищ;

  • формувати вміння вчитися впродовж життя: здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності;

  • Виховувати любов до рідної мови, зацікавленість скарбами народної мудрості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «НЕ з дієсловами».

                                                      Без усякої іншої науки ще можна обійтися, без знання  рідної мови обійтися не можна.

(І. Срезневський)

                                                  Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вступне слово вчителя
Добрий день, мої любі учні. Вітаю Вас всіх на нашому уроці.  Прошу, діти, сідайте.
У народі говорять: «Слова щирого вітання дорожчі частування». Діти, привітайте одне одного. Усміхніться — і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб на уроці ви були впевнені в собі і задоволені собою, щоб показали свої знання, проявили творчі здібності і, звичайно, отримали бали високого рівня. 
Підніміть смайлики, покажіть, із яким настроєм ви прийшли на урок.

Вправа «Пісочний годинник»

Невпинно летить час, його відлік веде наш пісочний годинник, на якому будуть прикріплені ваші думки, побажання щодо роботи на уроці. Зараз  ви отримаєте „золоті піщинки”, на яких зможете записати, що ви чекаєте від уроку? Що хочете почути? Запишіть, будь ласка, свої побажання, думки на піщинках та прикріпіть у верхній частині чарівного пісочного годинника.

-Учні чіпляють піщинки, оголошують свої очікування.

-А в кінці нашої зустрічі побачимо, чи принесли наші чарівні бажання результат.

ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Фронтальне опитування

  • У якому розділі науки про мову вивчається дієслово як частина мови? (Морфологія)

  • Яка частина мови називається дієсловом? (Самостійна частина мови, що називає дію або стан предмета і відповідає на питання що робити? що зробити? що роблять? що роблять? що робили? що зробили?)

  • Які форми має дієслово? (Неозначена, особова, дієприкметник, безособова форма на -но, -то, дієприслівник)

  • Яка форма дієслова називається початковою? (Неозначена або інфінітив, відповідає на питання що робити? що зробити?)

  • Які граматичні категорії мають дієслова? (Час, число, особу, рід, вид, спосіб)

  • Які є часові форми дієслів? (Минулий, теперішній і майбутній)

  • Яким членом речення найчастіше виступає дієслово? (Присудком)

-Діти, на домашнє завдання ви мали знайти вислови відомих людей про мову. Зачитайте і визначте граматичні категорії дієслів.

Вставити пропущені літери е, и, є, ї в закінченнях дієслів, визначити дієвідміну.

Збира..т..ся, каж..мо, спровад..мо, очіку..те, потривож..ш, пиш..ш, чист..ш, змож..мо, унад..тися, вір..мо, бор..т..ся, туж..ш, виправ..т..ся, пошл..мо.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Прослухайте, будь ласка, невеличку казочку

Жили-були дієслова,

Рухливі, жвавії слова,

Які скакали, веселились

Й нікому зроду не корились.

Та стало враз життя сумне,

Коли з’явилась частка не.

Вона звеліла не співати,

Не пустувать, не розмовляти…

Дієслова не не стерпіли

І стати поруч не схотіли.

Та ось історія нова:

Зізнались деякі слова,

Що ненавидіти старались –

Незчулися – і закохались.

Нездужали, непритомніли,

Неволити себе посміли.

Їх непокоїло й лякало:

Життя без не враз сірим стало б.

Дієслова недосипали,

Недоліків недобачали.

І нехтувать усім посміли –

Злилися з не і скам’яніли.

Запитання

Яке орфографічне правило ілюструє ця казка? То про що ми сьогодні будемо говорити на уроці?

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

Так, діти. Тема нашого уроку – «Не з дієсловами» (запис у зошити числа, теми уроку). Упродовж уроку ми пригадаємо правила написання не з дієсловами, вчитимемося обґрунтовувати свій вибір написання відповідно до правила.

V. Опрацювання навчального матеріалу

1. Давайте ще раз повернемося до нашої казки й випишемо із неї дієслова із

часткою не. І група – коли із не дієслова пишемо окремо, ІІ група – разом.

Сформулюйте правило написання не з дієсловами: І гр. – окремо, ІІ гр – разом.

А тепер давайте звіримо свої знання з правилами у підручнику (с.88).

2.Списати речення, розкриваючи дужки. Пояснити розділові знаки. (Один учень працює біля дошки.) В 4 і 5 реченнях зробити синтаксичний розбір.

1 Хто(не) любить своєї рідної мови…(не) заслуговує на ім'я людини (Й. Г. Гердер). 2.(Не)хтувати здоров’ям – (не)хтувати життям (Народна творчість).3. (Не)здужає Катерина, ледве, ледве дише (Т.Шевченко).4(Не)здужаю третього хліба з’їсти (Народна творчість). 5.Книжка язика (не)має, а розуму навчає (Народна творчість). 6.Ще назва є, а річки вже (не)має…(Ліна Костенко).

-Яку роль виконує не у кожному з речень? (заперечує дію, є частиною слова)

- З наших речень ви побачили, що написання деяких дієслів з не залежить від їхнього лексичного значення  і від ролі в реченні.

3.Лінгвістичне дослідження

Робота в групах

  1. ша група досліджує написання присудкового слова немає та дієслова має  з часткою не (на основі 5 і 6 речення та підручника с.88.)

  2. га група –написання деяких слів з не в залежності від їх лексичного значення ( 3, 4 речення та підручник с.91)

Виступи учнів щодо лінгвістичного дослідження.

4.Робота з таблицею «Не з дієсловами»

                                        Не з дієсловами

                           Разом 

                             Окремо

1. СІМ дієслів, із  якими не завжди
    пишеться разом: нехтувати, ненавидіти,
   неволити, непритомніти, незчутися,
   нетерпеливитися, нетямитися

У всіх інших випадках:
  не випити,
  не щастить,
  не зафарбувати

2. У префіксі недо- , який вказує на неповноту дії:  недочувати, недобачати

З ЧОТИРМА  дієсловами не  пишеться разом або окремо, залежно від
 їхнього значення:
 нездужати (хворіти) – не здужати (не змогти);
неславити (ганьбити) – не славити (не прославляти);
непокоїтися (хвилюватися) – не покоїтися (не спочивати);
нестямитися (втратити самовладання) – не стямитися (не прийти до тями)

Слід розрізняти присудкове слово немає (нема), яке завжди пишеться разом з не, та дієслово в 3-й особі однини теперішнього часу, яке з не пишеться окремо: У нього немає (нема) хисту до поезії. Він не має такого хисту

VI.Закріплення вивченого матеріалу

1. Лінгвістична гімнастика 

  Учитель читає словосполучення, якщо в них не з дієсловами пишеться окремо, учні плескають у долоні, якщо разом, то присідають.


   Іванко недобачає; Марійка не прочитала книгу; семеро одного не ждуть; йому не щастить; не завдати шкоди; Василько нездужає; нестямитися від щастя; без потреби не заходити; непокоїтись за родичів; не зрушити з місця.

2.Завдання «Одним словом»

Дуже важливим у нашому шаленому темпі життя вміти говорити чітко та лаконічно

Сказати не все, що планувалось (недоговорити)

Хвилюватись перед якоюсь подією (нервувати)

Відчувати до когось неприязнь (ненавидіти)

Бути не зовсім здоровим, погано себе почувати (нездужати)

Примушувати до чогось, заставляти робити щось (неволити)

Відчувати тривогу, побоювання (непокоїтись)

Не надавати чомусь значення, не звертати уваги на щось (нехтувати).

Учитель: Отже, який висновок можна зробити?

Очікувана відповідь дітей: Усі дієслова у даному випадку пишуться разом. 

3. Завдання «Я редактор»

Вам необхідно виправити помилки у словосполученнях.

Невідкладати на завтра; недочути головного; ніколи негорювати; не боятися перешкод, дитина нездужає підняти таку вагу, незважитися подивитися на сонце, не навидіти брехню.

4.Творче конструювання

Записати прислів’я із поданих слів. Пояснити

орфограму «Не з дієсловами»( індивідуальна робота)

1) охоти, (не)має, Без, роботи.

2) (Не)правдою,назад, пройдеш, світ, весь, (не) повернешся.

3) на, Спізнишся, (не)здоженеш, годину, рік, за.

4) (Не) плюй, доведеться, криницю, напиться, у, водиці, напиться.

5)їсти, Хочеш, (не)сиди, печі, на, калачі.

5.Словниковий розподільний акродиктант. (Один учень виконує завдання на дошці)
Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
І -написання з не окремо; ІІ - разом;

підкресливши третю  літеру І колонки,  прочитаєте слово-ключ.

не знаю                               ненавидіти
не носитиму                       недобачати
не ароматизувати           недолюблювати
не ніяковіти                      нехтувати 
не  надіявся                       нервуватися  
не яснів                               нездужати (хворіти)       
Ключ: знання. 

6. Виконання вправи 182 (з підручника)

7.Тест «Доповни кадр»

      Деякі кадри кінематографічної стрічки залили водою, і ми не можемо розібрати, яке слово написано останнім. Вам необхідно доповнити кадри.

  1. Не з дієсловами найчастіше пишеться… .

  2. Слова (не)навидіти, не(хтувати) пишуться… .

  3. Дієслова з префіксом недо, який вказує на неповноту дії, пишуться… .

  4. У реченні «(Не)має кращої мови, ніж українська» слово «(не)має» пишеться…

  5. У реченні «7 телеканал (не)має поганих співробітників» слово «(не)має» пишеться…

  6. У реченні «Режисер сьогодні (не)здужає» слово «(не)здужає» пишеться…

VII.  Рефлексія

1. Вправа «Незакінчене речення»

- На сьогоднішньому уроці я познайомився…

- Я дізнався нове про…

- Почута на уроці інформація дозволяє  мені зробити висновок, що…

2. Скласти сенкан про дієслово

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 16, виконати вправу187 

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

НЕ з дієсловами

НЕ з дієсловами

457

Аватар профіля Гузік Віта Григорівна
Українська мова
7 клас

25 грн

Дієслово

Дієслово

235

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Українська мова
3—6 клас

20 грн

Не з дієсловами.

Не з дієсловами.

233

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
7 клас

35 грн

Дієслово та його форми

Дієслово та його форми

355

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Безособові дієслова.

Безособові дієслова.

447

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
7 клас

33 грн

Не з дієсловами (повторення).

Не з дієсловами (повторення).

500

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
7 клас

33 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

941

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1375

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

802

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

613

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

492

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

326

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас