Урок:

Народи і держави Північної Америки

14.03.2022
1 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом засвоєння знань про особливості заселення Північної Америки, кількісний, расовий та етнічний склад населення материка; формувати самоосвітню компетентність, яка передбачає прагнення і здатність до самонавчання через аналіз текстів і схематичних зображень у підручнику, атласах; розвивати інформаційну компетентність, формуючи навички знаходити, осмислювати, використовувати інформацію з різних джерел (підручника, атласу, комп’ютера, Інтернету); виховувати соціальну компетентність через розуміння солідарності й поваги до інших людських рас.

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Мета: формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом засвоєння знань про особливості заселення Північної Америки, кількісний, расовий та етнічний склад населення материка; формувати самоосвітню компетентність, яка передбачає прагнення і здатність до самонавчання через аналіз текстів і схематичних зображень у підручнику, атласах; розвивати інформаційну компетентність, формуючи навички знаходити, осмислювати, використовувати інформацію з різних джерел (підручника, атласу, комп’ютера, Інтернету); виховувати соціальну компетентність через розуміння солідарності й поваги до інших людських рас.

Цілі:

Учні знатимуть: расовий склад населення материка, особливості їх культури і господарської діяльності.

Учні вмітимуть: оцінювати вплив господарської діяльності корінного і прийшлого населення на економічний розвиток країн материка.

Обладнання: політична карта Північної Америки, підручники, атласи, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель: Добрий день! Я рада зустрічі з вами. У мене дуже гарний настрій, а  у вас, діти? (відповідь дітей)

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Учитель: Завершуючи вивчення Північної Америки, настав час пригадати особливості заселення материка, визначити характерні ознаки його населення, ознайомитися із сучасною політичною картою. Під час уроку ви будете виконувати різні види робіт, заповнювати таблицю, схеми, відповідати на питання. По завершенню уроку кожен здобуде нові  знання та, я сподіваюся, високі бали.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Учитель: Чи уявляв собі Христофор Колумб, вирушаючи на пошуки західного морського шляху до Індії, масштаби свого відкриття? Що сталося б із доколумбовими цивілізаціями на материку в разі набагато пізнішого відкриття цих земель європейцями? Ці питання й дотепер викликають хвилювання та суперечки сучасних вчених. Але історію нікому ще не вдалося повернути назад. Як би там не було, за словами сучасного дослідника Північної Америки, «…те, що створено людиною на цьому континенті, гідне поваги…».

ІV. Вивчення нового матеріалу

Учитель: У результаті складного історичного процесу освоєння й заселення на материку сформувалося кілька етнічних груп населення: американці європейського походження (нащадки англійців, ірландців, німців та ін.), афроамериканці (нащадки рабів-африканців, які були завезені на материк у ХVІ-ХІХ ст.), американці-аборигени (індіанці, алеути, ескімоси), представники мішаних рас (мулати, метиси, креоли, самбо).

(Перегляд мультимедійної презентації про народи Північної Америки)

Робота в групах

Прийшов час познайомитися з цими народами ближче. Запрошуємо до виступу групи. (Клас перед уроком був поділений на 4 групи. Кожна група отримала випереджальне завдання: за планом підготувати презентацію народу материка).

План презентації:  назва народу; де проживають на материку; як, звідки й коли потрапили на материк; вид господарської діяльності; відомі люди.

Виступ груп (фото 3):

1.Американці-аборигени -індіанці

2.Американці-аборигени - ескімоси

3.Афроамериканці - нащадки рабів-африканців

4.Американці європейського походження - переселенці

(Під час виступу груп, кожен учень заповнює таблицю – додаток №1)

Група 1 «Індіанці»

До початку європейської колонізації Північну Америку населяли численні племена, які близько 27-15 тис. років тому прийшли з північно-східної Азії через льоди Берингової протоки. Вони належали до монголоїдної раси. На більшій частині Північної Америки жили кількасот різних народів, яких вихідці з Європи назвали одним словом – індіанці. Індіанці півночі жили у вігвамах, які являли собою каркас із жердин, вкритих шкурами, гілками або листям. На півдні будували кам’яні та глиняні помешкання. Найвищого рівня розвитку досягли племена ацтеків і майя, які створили землеробські держави на території сучасної Мексики та півострові Юкатан. Майя раніше інших народів Нового Світу створили ієрогліфічну письменність, писали книжки на корі дерев чи замші, ввели в ужиток календар та в обіг гроші у вигляді какао-бобів.

(Інформацію учні подають за планом, але в її підборі  вчитель їх не обмежує. Це власне дослідження групи, яке, на їхню думку, є найважливішим і найцікавішим.)

Група 2  «Ескімоси»

На півночі материка живуть інші представники монголоїдної раси – ескімоси. Вони займаються рибальством і мисливством. Свої будинки – іглу – ескімоси споруджують з льодових цеглин. У стіни вставляють крижані віконця. Зі снігу споруджують також і меблі: стіл і лежанку, яку вкривають шкурами тварин.

Здавна гренландського мисливця ображала назва «ескімос», що в  перекладі означає «той, хто пожирає сире м’ясо». Тому в розмові з гренландцем – так себе нарекли  мешканці острова – не варто називати його ескімосом. У ліпшому випадку вирішать, що ви не виховані. У гіршому – образяться.

Група 3 «Афроамериканці»

У Північній Америці мешкають представники негроїдної раси, що є нащадками негрів-рабів, які були привезені сюди в ХVІІ-ХVІІІ ст. з Африки для роботи на плантаціях кави та цукрової тростини. Більшість з них проживають нині у США та країнах Карибського басейну. У складі населення країн Центральної Америки й островів Карибського басейну багато мулатів (нащадків від мішаних шлюбів представників європеоїдної раси з неграми) і метисів.

Група 4 «Переселенці»

Колонізація Північної Америки європейцями розпочалася з кінця ХV ст. південь материка та більшість островів Карибського моря були захоплені іспанцями. Північ – англійцями та французами. Цим визначаються сучасні державні мови країн континенту. Так,  у Мексиці та країнах перешийку переважає іспанська мова, у США – англійська,  у Канаді – англійська та французька.

У Канаді українці досягли помітних успіхів. Одним із генерал-губернаторів країни був Роман Гнатишин, його батько обирався до канадського парламенту. Найбагатшим закордонним бізнесменом українського походження вважається канадський мільярдер Євген Мельник. Він володіє фармацевтичною компанією.

(Після виступу груп, учням дається час на заповнення таблиці Додаток №1)

Вправа «Сила квітів» («КОМПАС» / Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді – 2012, с.276-279)

Індійське прислів’я «Усі квіти завтрашнього дня – у насінні дня сьогоднішнього».

Європейські колонізатори зруйнували неповторну культуру американських індіанців, а їх самих під конвоєм переселяли в резервації. На материк силоміць вивозилися  негри для роботи. Чи порушувалися при цьому права людини? Кожна група повинна зазначити потреби народу, який досліджували, на восьми пелюстках квітки:

  • основні потреби;

  • особиста безпека;

  • фінансова безпека;

  • здоров’я;

  • дружба;

  • сім’я;

  • гідність;

  • самореалізація

  • Релакс -хвилинка (під час виконання роботи звучить музика американської групи « PENTATONIX»)

Після обговорення учні презентують свої квіти. Попросити учнів подумати, які умови необхідно створити для того, щоб вони процвітали і були повноцінними людьми.

Учитель: У 1955 році чорношкіра жінка зі штату Алабама відмовилася поступитися місцем в автобусі білій людині. За це її заарештували й засудили до штрафу. Тоді місцеві негри, обурені рішенням влади, почали бойкотувати транспорт. Кампанію протесту очолив негритянський священик Мартін Лютер Кінг, ім’я якого через декілька років стало відомим у цілому світі. Полум’я непокори, що спалахнуло в одному місті, незабаром перекинулося на всі штати. У результаті Верховний суд США, зіткнувшись із небаченим досі суспільним обуренням, скасував расову дискримінацію в країні.

Робота з підручником та картами атласу (завдання за групами)

Охарактеризувати країни Північної Америки (Канада, США, Мексика, Панама), використовуючи текст параграфа та карти атласу. Результати занести в таблицю (Додаток №2)

V. Закріплення вивченого матеріалу

Географічний експрес-тест

1.Розмістіть країни Північної Америки в порядку зменшення їхньої площі

а) Панама;      б) США;       в) Мексика;       г) Канада.

2.Визначте відповідність між етнічними групами, що живуть у Північній Америці, та їх належність до людських рас

1.англо-канадці;       2.афроамериканці;     3.ескімоси;      4.мексиканці

а)монголоїдна;      б)європеоїдна;    в)негроїдна;     г)мулати;      д)метиси.

3.Встановіть послідовність заселення Північної Америки представниками різних людських рас та народів

а)метиси, мулати (мексиканці, кубинці);

б)європеоїди (англійці, іспанці, французи);

в)негроїди (народи Західної Африки);

г)монголоїди (ескімоси, індіанці).

4.Визначте відповідність між країнами Північної Америки та державними мовами

1.США;      2.Мексика;       3.Канада;      4.Гаїті.

а)іспанська;    б)португальська;     в)англійська;

г)англійська та французька;           д)французька.

Рефлексія

Учитель: Чи потрібні вам знання, які ви здобули сьогодні на уроці? Свою думку обґрунтуйте (відповіді учнів). Наш урок завершується. Надіюсь, що в кожного з вас залишиться гарний спомин про наш урок.

Робота на уроці оцінюється за такою шкалою: презентація – 2 б., робота з додатком №1 – 4б., робота з додатком №2 – 2б., експрес-тест – 4б.

(Учні здають роздатковий матеріал з виконаними завданнями в Додатку №1, Додатку №2, експрес-тест).

VІ. Домашнє завдання

◦ Опрацювати відповідний параграф підручника

◦ Підготувати цікаві факти про країни Північної Америки

Прізвище учня ________________Дата____Оцінка____________

Додаток №1

Назва народу

Місце проживання на материку

Звідки потрапили на материк

Вид господарської діяльності

Додаток №2

Назва країни

Географічне положення

Галузі промисловості

Великі міста

Рефлексія від 6 учнів

Сподобався:

0

Так: 6

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 6

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 6

Так: 0

Рекомендуємо

Мистецтво Північної Америки. Образотворче мистецтво Північної Америки (10 клас Урок №13)

Мистецтво Північної Америки. Образотворче мистецтво Північної Америки (10 клас Урок №13)

433

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
10 клас

50 грн

Мистецтво Північної Америки . Образотворче мистецтво Північної Америки. (10 клас Урок №14)

Мистецтво Північної Америки . Образотворче мистецтво Північної Америки. (10 клас Урок №14)

319

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
10 клас

40 грн

"АРХІТЕКТУРА, СКУЛЬПТУРА І ЖИВОПИС ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ"

"АРХІТЕКТУРА, СКУЛЬПТУРА І ЖИВОПИС ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ"

1153

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
10 клас

46 грн

Узагальнення «Держави Азії та Латинської Америки»

Узагальнення «Держави Азії та Латинської Америки»

85

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Всесвітня історія
10 клас

35 грн

Мистецтво Північної Америки (10 клас Урок №12)

Мистецтво Північної Америки (10 клас Урок №12)

308

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
10 клас

50 грн

🏔 Таємниці земної кори: тектонічна будова та рельєф Північної Америки! 🌎

🏔 Таємниці земної кори: тектонічна будова та рельєф Північної Америки! 🌎

175

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Географія
7 клас

25 грн

Схожі уроки

географічний простір

географічний простір

640

Аватар профіля Пащенко Андрій Володимирович
Географія
11 клас

Біосфера та система Землі

Біосфера та система Землі

560

Аватар профіля Санатарчук Наталія Леонтіївна
Географія
11 клас

Австралія

Австралія

507

Аватар профіля Бондарь Ольга Олегівна
Географія
10 клас

Практична робота: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.

Практична робота: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.

1195

Аватар профіля Чернишева Антоніна Вікторівна
Географія
10 клас

Контрольна робота за 2 семестр

Контрольна робота за 2 семестр

40

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Географія
9 клас

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі у міжнародному поділі праці. Звя"зки України з країнами Азії. Практична робота №3. Порівняння продовольчого кошика жителів країн Західної та Східної Азії.

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їх участі у міжнародному поділі праці. Звя"зки України з країнами Азії. Практична робота №3. Порівняння продовольчого кошика жителів країн Західної та Східної Азії.

756

Аватар профіля Кондратюк Валентина Миколаївна
Географія
10 клас