Конструктор уроків
1
Тема: СОНЦЕПОКЛОННИК ТА ІМПРЕСІОНІСТ, ЄВРОПЕЙСЬКИЙ УКРАЇНЕЦЬ - МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ
Мета: поповнити і поглибити знання про М.М.Коцюбинського, набуті в школі, дослідити еволюцію світогляду письменника; ознайомитися зі змістом новели “Intermezzo”, особливостями її композиції та жанровими ознаками; розвивати уміння пояснювати символічні образи та знаходити ознаки імпресіонізму в новелі; розуміти роль природи для підтримання душевної рівноваги людини.
Епіграф:
Все життя моє – в літературі.
М.Коцюбинський
Хід заняття
Людина культурна, до найменших подробиць, європеєць з голови до п’ят… був справжнім
аристократом Духа без жодного силування зі свого боку…
С.Єфремов
“Невеликий, хоч сильний мужчина.
Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, в лініях бороди щось енергійне, уперте. Рудувате волосся непокірливо пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений – він тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло й ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри.
Сильна, уперта натура, яка цілою вийшла з житейського бою і якій судилося
змінити цілий світ!”
Остап Лисенко (син композитора)



Вступне слово викладача
Михайло Михайлович Коцюбинський — великий український письменник і громадський діяч, один із найпрогресивніших людей свого часу. Письменник-гуманіст, він посідає одне з чільних місць в історії української літератури. Його творчість, що припадає на кінець XIX — початок XX століття, яскраво відображає не тільки глибинні соціальні зрушення в тогочасному суспільстві, а й активні пошуки, якими був позначений літературний процес на рубежі двох століть.
Творчо засвоївши традиції й досвід своїх славних попередників, передусім Марка Вовчка, Панаса Мирного і Нечуя-Левицького, Коцюбинський орієнтувався і на взірці світового письменства, зокрема європейського, був чутливим до тих новітніх віянь, що панували тоді в літературі. Він був справді природженим художником, «який має трохи інші очі, ніж другі люди, і носить в душі сонце, яким обертає дрібні дощові краплі в веселку, витягає з чорної землі на світ Божий квіти, і перетворює в золото чорні закутки мороку», — немовби про себе писав Коцюбинський в одній із новел.
Вивчення нового матеріалу
Ознайомитися з життєписом митця можна, перейшовши за посиланням:
1. Життя і творчість Михайла Коцюбинського | Велич особистості |
https://www.youtube.com/watch?v=fsJ-CQAY0QM
2. Михайло Коцюбинський. Життєвий і творчий шлях /
Українська література (рівень стандарту): підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти/
О. В. Слоньовська, Н. В. Мафтин, Н. М. Вівчарик. – Київ : Літера ЛТД, 2018. – С. 126-134
https://narodna-osvita.com.ua/7466-ukrayinska-lteratura-slonovska-maftin-vvcharik-10-klas.


Історія написання новели «Intermezzo»
Михайло Коцюбинський - справжній митець, котрий проникав у таємниці природи, відчував, міг неповторно відтворити та передати її суть на папері.
Природа і людина зливаються у нього в одне ціле, стоять в одному поетично-філософському ряду.
Творчий задум новели «Intermezzo» (1908) визрів у Михайла Коцюбинського під час гостювання в маєтку Євгена Чикаленка в селі Кононівка, куди він приїхав на відпочинок.
Глибоке переживання подій пореволюційної реакції, виснаження від творчості й хвороб спонукали митця до усамітнення, до пошуків джерел натхнення.
Природа збагатила письменника численними враженнями.
Візуалізація


Назва твору (з італ. іntermezzo – перерва) означає невеликий музичний твір, який здебільшого звучить у перервах між актами трагедії чи опери. Отже, слово «інтермецо» – відповідник українських лексем «перепочинок», «пауза». Таким чином, назва твору дуже влучна, під нею ми розуміємо перерву в творчості, насолоду музикою природи.
Інтермецо в Коцюбинського - це час, коли герой набирається сил для нової праці; це не просто перепочинок, а духовне відродження людини на природі.
Погляньте на картинки, які емоції (асоціації) у вас виникають?
Уявіть, що ви знаходитесь серед поля, які відчуття у вас з’являються?
2
Словникова робота. Запишіть в зошит визначення та тези «Особливості новели» та «Імпресіонізм».
М.Коцюбинський вважається яскравим представником імпресіоністичної течії в українській літературі.
Імпресіонізм (від франц. «враження») - напрям у мистецтві та літературі останньої третини ХІХ - початку ХХст. Виник у французькому живописі. Назву дістав після виставки 1874р., на якій експонувалася картина К. Моне «Враження. Схід сонця».
Важливим принципом імпресіонізму був відхід від типовості, основним стильовим прийомом — зображення не самого предмету, а враження від нього.
Провідним у мистецтві імпресіонізму стало відчуття миттєвості, випадкового погляду. Знайомлячись із полотнами імпресіоністів, складається враження, що полотна написані простим перехожим, який гуляв бульварами та вулицями міст і насолоджувався життям.
Під впливом живопису імпресіонізм поширився і на інші види мистецтва. Імпресіоністи збагатили літературу поглибленим психологізмом у змалюванні образів. Першими представника імпресіонізму у світовій літ-рі були брати Гонкури, Гі де Мопасан, в російській літературі – А.Чехов, І.Бунін. Наприкінці ХІХ століття імпресіонізм проникає в українську літературу. Українські імпресіоністи більше тяжіють до психологізму, до прийомів, які передають людські настрої і стани. Імпресіоністичне письмо властиве творам Стефаника, О.Кобилянської, М.Хвильового, В.Винниченка.
Його ознаки :
• Заглиблення у внутрішній світ людини;
• Відтворення дійсності яскравими зоровими і слуховими образами;
• Звертання уваги на найтонші зміни настрою у природі.
Головне: змалювати навколишній світ так, щоб було зрозуміло, що робиться в душі героя.
Імпресіоністичне письмо нелегке, воно вимагає неабиякого таланту, особливої чутливості, вміння сказати образно, переконливо, лаконічно.
Так умів М.Коцюбинський. Валерій Шевчук захоплено писав : « Ніхто ні до Коцюбинського, ні після нього не створював пластикою слова такого виключного враження., і саме в тому нам бачиться немеркнуча велич його художніх полотен»
"Intermezzo" Михайла Коцюбинського - вершина імпресіоністичного письма, це ряд зорових картин, створених словом, які передають враження героя від навколишнього і водночас його внутрішні переживання.


Клод Моне. «Враження. Схід сонця»
Промені ранкового сонця, що ховаються в тумані, не дають картині відчуття тепла і світла. Наче художник хотів сказати, що в цьому місті панує не природа, а винахід людства - важка промисловість.

Клод Моне «Камілла й Жан»
Афродита у давніх греків народилась з морської піни, а ця жінка, напевне, з літнього неба.
Новела (італ. novella — новина, від лат. novellus — новітній) — малий епічний жанр художньої літератури, іноді новелу ототожнюють з оповіданням. Однак, в новелі спостерігається поглиблення психологізму , «новела будується не те, що на одному епізоді, а на одній миті, в якій виражається парадоксальність явища буття». Як приклад можна навести новелу В. Стефаника «Новина», де в одній трагічній миті, коли батько позбавляє життя власну дитину, щоб не дати їй померти з голоду й самому не бачити її мук, одночасно виявляє любов до нещасної дівчини.
Оскільки для новели характерна парадоксальність, у ній завжди має місце сатиричний чи комічний пафос, іноді він набирає драматичного, а то й трагічного відтінку. Кінцівка новели є непередбачуваною. В цьому жанрі значно більшої художньої сили набуває поетичне слово.
Майстрами новели в українській літературі виявили себе М. Коцюбинський, В. Стефаник, Г. Косинка, Μ. Хвильовий, Ю. Яновський, О. Гончар, П. Загребельний, Григір Тютюнник.
3
Ознайомтеся зі змістом новели та опрацюйте літературно-критичний матеріал до неї.
1. Михайло Коцюбинський "Intermezzo". Переказ новели.
https://www.youtube.com/watch?v=xLTCQncABqk
2. Володимир Панченко. Утомлений людьми, зцілений сонцем
http://litakcent.com/2008/03/17/volodymyr-panchenko-utomlenyj-ljudmy-zcilenyj-soncem/
Робота зі змістом твору:
Назвіть героїв новели.
Від імені кого в творі йде мова?
Якими емоціями переповнений оповідач на початку твору? Знайдіть цитати.
Куди прямує герой?
Дні героя течуть серед степу. Що бентежить його душу?
За що ліричний герой дякує сонцю?
З якими персонажами ще зустрівся герой?
Отже, серед степу герой знаходить спокій. А чи готовий він знову повернутися до людей?
Р.S: відповіді давати в розділі "Домашнє завдання №4", що наприкінці уроку.
Схема настрою ліричного героя.
Біль – втома – відраза – сумніви – байдужість – напруга – страх – кульмінація – спокій – порив до вічного – впевненість – гармонія в душі – співчуття – готовність до співпереживання чужого горя.
Підсумки заняття
Отже, протягом твору ми бачимо зміни в душі героя. Зі втомленої та збайдужілої людини він перетворюється в співчутливу людину. Справді відпочити він зміг тільки серед природи.
4
Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника і дати письмово відповіді на питання:
1. Які чинники, за спогадами М. Коцюбинського, вплинули на формування його «душевної організації» та виховали ідеал краси й гармонії?
2. Чому юнакові довелося навіки розпрощатися з мрією про університетську освіту?
3. Якими творами дебютував М. Коцюбинський? Чому письменник був змушений публікувати свої твори за кордоном?
4. Як позначилася участь М. Коцюбинського в роботі філоксерної комісії в Бессарабії та Криму на його творчості?
5. Що вам відомо про відносини письменника з «Братством тарасівців»?
6. Розкажіть про чернігівський період у житті й творчості М. Коцюбинського.
7. Як змінювалася творча манера письменника? Відповідь проілюструйте прикладами творів.
2. Гра «Так – ні»
Ви стверджуєте або спростовуєте вислів за допомогою слів "так" або "ні", які вписуєте у дужках.
- М.Коцюбинський народився в селі Лопатинці ( ).
- Життя і творчість М.Коцюбинського пов’язані з Поділлям, Волинню, Слобожанщиною ( ).
- Перше оповідання «Андрій Соловейко, або Вченіє світ, а невченіє тьма» не було надруковано ( ).
- Коцюбинський закінчив Кам’янець – Подільський університет ( ).
- У 1890р. під час поїздки до Львова знайомиться з Нечуєм-Левицьким ( ).
- Коцюбинський працював у археологічній комісії ( ).
- М.Коцюбинський очолив товариство «Просвіта» у Чернігові ( ).
- Коцюбинський організовує «суботи» для чернігівської інтелігенції та молоді ( ).
- Найвищі здобутки художньої майстерності М.Коцюбинського пов’язані з романтизмом ( ).
- На одній з літературних «субот» М.Коцюбинський зустрівся з Панасом Мирним, М.Старицьким, Лесею Українкою, Оленою Пчілкою, В.Стефаником ( ).
- У тому ж році, що й Коцюбинський померла Леся Українка ( ).
3. Географічний диктант
Назвати населений пункт або місцевість, де відбувалися певні події з життя Коцюбинського
- Народився 17 вересня 1864р. ( )
- Навчався у початковій школі ( )
- Продовжує навчання у духовному училищі ( )
- Через тяжке матеріальне становище не має змоги навчатися далі, тому повертається до родини ( )
- 1980р., перша публікація, вірш «Наша хатка» надруковано в журналі «Дзвінок» ( )
- У 1891р., після складання іспиту екстерном, їде працювати домашнім учителем, пише твори для дітей «Харитя», «Ялинка» ( )
- Працює у складі філоксерної комісії ( )
- У цьому стародавньому місті живе велика родина Коцюбинського, він багато пише, активно займається громадсько-культурною діяльністю ( )
- Приїжджав на лікування, жив на віллі Максима Горького ( )
- У цьому селі вивчав побут, звичаї, мову, фольклор гуцулів ( )
5
4. Творче завдання (одне на вибір):
Перепишіть у зошит чи на окремий аркуш уривок (або зробіть його ксерокопію) з новели "Intermezzo" Михайла Коцюбинського від слів "Мої дні течуть тепер серед степу..." до слів "Я тільки тепер побачив село...". Зафарбуйте рядки цього уривка олівцями, добираючи кольори відповідно до барв, які виникають у вашій уяві під час читання. Проаналізуйте кольорову палітру та сформулюйте висновок.
Напишіть есе на тему "Моє цьогорічне інтермецо" (за новелою "Intermezzo" Михайла Коцюбинського).
Рефлексія від 22 учнів
Сподобався:
Так: 18
Ні: 4
Зрозумілий:
Так: 18
Ні: 4
Потрібні роз'яснення:
Ні: 18
Так: 4
Життєвий і творчий шлях Михайла Коцюбинського. Психологічна новела «Intermezzo»: жанрові ознаки «поезії у прозі»; автобіографічна основа...
Життя і творчість, гуманізм світогляду М. Коцюбинського. Жанр новели у його творчості. Психологічна новела «Intermezzo» з жанровими ознаками «поезії у прозі». Автобіографічна основа