Тема: Моя Батьківщина – Україна.
Мета : поглибити та розширити знання дітей про українським національний одяг; вчити порівнювати та знаходити відмінності в одязі; підбирати прикметники до заданого іменника; вміння утворювати зменшувально - пестиві слова, розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, увагу , мислення, уяву; виховувати любов до рідного краю, повагу до звичаїв та оберегів.
Матеріали та обладнання: ляльки Українець та Україночка; іграшкові коні, скриня, 4 глиняні тарілочки, 2 глиняні ложки; вареники з фетру; дитячі малюнки – вишиванки, дві великі фігури хлопчика та дівчинки з паперу, сукня – вишиванка для дівчинки, сорочка та шаровари для хлопчика, вирізані з кольорового паперу геометричні фігури, квіти, листочки, пензлики для клею, клей.
Попередня робота: вивчення віршів ; малювання орнаменту на вишиванці
( на занятті з малювання)
Хід заняття .
I. Організаційний момент
( Діти стоячи в колі розказують вірш і одночасно виконують відповідні рухи)
Вірш – вітання
Маленькі наші ніжки
Так добре знають путь
На службу України
Як виростуть підуть
Маленькі наші ручки
Так кріпнуть і ростуть
На службу України
Всю працю віддадуть
Дитячі в нас сердечка
Та щирі почуття
Любити Україну
Ми будем все життя.
Марійка Підгірянка
II. Основна частина
Вихователь.
Діти , як називається наша Батьківщина?
Так, сьогодні ми поговоримо про Україну!
Давайте скажемо про неї гарні слова. Україна наша могутня, а ще яка….( зоряна, калинова, квітуча, зелена, золотиста, красива, велика)
Вихователь.
Хлопчик , який живе в Україні – українець, а дівчинка – українка.
Якою мовою розмовляють українці? – Українською.
Давайте подумаємо і скажемо гарні слова про нашу мову. Вона - барвиста, а ще яка ….?( люба, дорога, багата, солов’їна, лагідна, мелодійна, співуча, найкраща.
Зустріч гостей.
Чути звуки коней.
Їх звати Тарасик та Оленка.
Маша, іди візьми ляльку Оленку до себе на ручки. Давайте ми на неї подивимось і на її одяг. Який він у неї. Що в неї є? ( вишиванка, спідниця, віночок і.т.д.)
А тепер подивимось на одяг Маші.
Який в неї одяг?
Дітки, що спільного у Маші та ляльки Оленки?
Що відмінного?
Дякую, вам діти за такі чудові відповіді. Ви дуже уважні. Маша, посади будь ласка ляльку Оленку на стільчик, нехай вона з нами на занятті посидить.
Максим, візьми будь ласка ляльку Тарасика собі на ручки. Давайте подивимось на його одяг . Який він у нього?
А тепер подивіться ,будь ласка, в що одягнений Максимко.
Що спільного в Максимка та ляльки Тарасика?
Що відмінного?
Дякую, вам дітки ви дуже гарно відповідаєте. Посади будь ласка Тарасика біля Оленки на стільчик та сідай на місце.
Так , діти, це вареники. Які ви любите вареники? – Я люблю з картоплею - А ви ? (відповіді дітей)
Ці вареники на жаль не можна їсти, але ми можемо з ними погратися. Оленка дуже любить варенички, давайте накормимо її.
Гра » Перенеси варенички»
( ділимось на дві команди, переносимо ложкою вареник з однієї сторони в іншу так, щоб вареник з ложки не випав ). Вареники кладемо у глиняні тарілочки.
Під час гри звучить музика.
Гра « Скажи лагідно»
У Тарасика також є для вас завдання. Він хоче дізнатися чи вмієте ви робити слова лагідними. Приготуйтеся будь ласка.
Сорочка – а лагідно? ( вишиванка, дівчина, хлопець, пояс, фартух, спідниця, чоботи).
Перегляд виставки власних робіт.
Вихователь.
Діти, лялька Оленка та Тарасик у на с в гостях вперше. Вони чули, що ви чудово вмієте малювати та ліпити. Покажемо їм, які у вам талановиті пальчики? ( ідемо до виставки).
На минулому тижні ми з вами малювали візерунок на вишиванці. Як він називається? ( орнамент). Які ви знаєте орнаменти? ( рослинний, тваринний, квітковий, геометричний).
Настя, ти який орнамент намалювала на своїй вишиванці? ( запитати 4 -5 дітей).
Аплікація « Прикрасимо вбрання»
Вихователь.
Оленка та Тарасик привезли нам щось в своїй скрині. Дітки подивіться, у нас тут чийсь великий одяг, мабуть на якусь велику ляльку? Пішли в групу пошукаємо для кого цей одяг? ( знаходимо хлопчика та дівчинку). Так, дітки це їх одяг. Прикладаю на них. Що на цьому одязі не вистачає? ( орнаменту). Давайте допоможемо хлопчику та дівчинці та зробимо орнамент.
Самостійна робота дітей.
Демонстрація виконаної роботи.
Дітки , ви дуже гарно попрацювали. Зробили чудовий орнамент на одязі. Хлопчик та дівчинка не надовго залишаться в нас в групі, дуже їм у нас сподобалось. Давайте їм придумаємо ім'я. ( придумуємо імена).
А нам вже час прощатися з Тарасиком та Оленкою. Маша, посади будь ласка Оленку до візка, Максим посади будь ласка Тарасика до візочка. Попрощаємось з ними. Приходьте до нас ще в гості.
III. Підсумок.
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля? —
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає!
Платон Воронько.
Дітки, давайте всі візьмемось за ручки, та поговоримо.
Я вам дуже дякую. Мені також сподобалось наше заняття. Ви всі були дуже активними, розумними, слухняними.