Мета: формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом засвоєння знань про основні види, причини і напрямки міграційних потоків у світі та Україні; формувати самоосвітню компетентність, яка передбачає прагнення і здатність до самонавчання через аналіз головних причин еміграційних хвиль та законодавчих проєктів міграційної політики; розвивати інформаційну компетентність, формуючи навички знаходити, осмислювати, використовувати інформацію з різних джерел (підручника, атласу, комп’ютера, Інтернету); виховувати соціальну компетентність через вдосконалення навичок колективного обговорення питань, аргументованого висловлювання власних думок, взаємодопомоги при вирішенні проблемних питань.
Цілі:
Учні знатимуть: показники механічного руху населення в Україні і світі.
Учні вмітимуть: оцінювати важливість знань про демографічні процеси для соціально-економічного розвитку України та країн світу.
Обладнання: карта населення України, політична карта світу, атласи, контурні карти, мультимедійна та постерна презентації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Учитель. Людина – найбільше багатство кожної країни, вона є творцем матеріальних і духовних благ суспільства. Від кількості людей, які працюють, їх таланту, освіти, професіоналізму залежить процвітання даржави. Характерними рисами більшості населення України є працьовитість, відповідальність, активність і дисциплінованість. Та на якісну сторону населення впливають багато чинників, що іноді змушують людей шукати нові місця для проживання.
ІІІ.Актуалізація опорних знань
Прийом «Географічний диктант»
1. Дайте визначення поняттю демографія…народоопис – наука, що вивчає склад і рух населення та закономірності його розвитку.
2.Постійне оновлення населення, зумовлене зміною поколінь називаєть…природним рухом.
3. Демографічна політика – це…система економічних, адміністративних, виховних і пропагандистських заходів, за допомогою яких держава чинить вплив на природний рух населення (передусім на народжуваність) у потрібному напрямі.
4. Напишіть формулу природного приросту…ПП=Н-С.
5. Різке збільшення кількості населення внаслідок стрибкоподібного зростання його природного приросту називається…демографічний вибух.
6. Що саме рекомендує ООН проводити хоча б один раз на 10 років в країні…перепис населення.
7. Хто з вчених-етнографів провів у 1874 році перепис Києва…Павло Чубинський.
8. Статевим складом населення називають…співвідношення кількості чоловіків і жінок.
9. Вкажіть країни і регіони, де чоловіки становлять більшість в населенні…країни Азії, Африки, Океанії, Китай, Індія.
10. Зміна співвідношення у віковому складі на користь старших вікових груп називається …старінням населення.
11. За допомогою статево-вікових пірамід можна визначити…співвідношення між різними віковими групами чоловічого і жіночого населення світу, країн чи їх регіонів.
12. Для країн першого типу характерні…невисокі показники народжуваності, смертності й природного приросту (менш ніж 12%), висока середня тривалість життя, активні процеси «старіння» населення, переважання у статевій структурі жінок.
ІV.Вивчення нового матеріалу
Учитель: Механічний рух населення, або міграція, - це переселення людей з однієї території на іншу зі зміною місця проживання назавжди або на більш-менш тривалий час. Внутрішні міграції відбуваються всередині країни між різними поселеннями і регіонами. До зовнішніх міграцій належать: виїзд людей за межі країни свого проживання (еміграція), в’їзд до країни (імміграція) або повернення до країни попереднього проживання (рееміграція). За часом перебування людей місці вселення виокремлюють міграції постійні й тимчасові, а серед останніх – сезонні (пов’язані, наприклад, із сезонною роботою). Маятниковою міграцією вважають щоденні або щотижневі поїздки населення від місць проживання до місць роботи або навчання.
Формула механічного приросту (МП) має вигляд: МП=І-Е, де І – показник імміграції, Е – показник еміграції.
Прийом «Розрахункова палата»
Задача 1. На початку 2020 року чисельність населення країни Сонячної становила 10 млн 300 тис. осіб. У даному році показники природного й механічного приросту населення в країні становили відповідно -4 і +5 особи на 1000 населення. Визначте чисельність населення Греції на початку 2021 року.
Розв’язок:1) -4+5=1 особа на 1000 жителів;
2) 1÷1000×10300000=10300 жителів – збільшиться населення протягом року;
3) 10300000+10300=10310300 жителів – чисельність на початок 2021 року.
Відповідь: 10310300 жителів.
Захист постерних проєктів
1 група: Дослідження основних видів і напрямків міграційних потоків у світі.
2 група: Дослідження міграційних процесів в Україні.
3 група: Дослідження явища «Відтік мізгів».
4 група: Дослідження формування української діаспори в світі.
Виступи:
1 група: У сучасному світі міграційні процеси здійснюються з економічних причин (пошук кращих умов життя). Великі міжнародні ринки робочої сили сформувалися в Європі, Північній Америці, нафтовидобувних країнах Перської затоки. Як внутрішні, так і зовнішні міграції стали масштабними внаслідок національних і релігійних конфліктів, збройних зіткнень і громадянських воєн, з політичних причин (Палестина, Ірак, Сирія, Афганістан). Збільшується кількість екологічних біженців з територій, непридатних для проживання: переселенців з зон радіаційного забруднення, територій, знищених лісовими пожежами, виверженням вулканів, висиханням водойм, ураганами й повенями. Великих масштабів набуває нелегальна міграція: до Європи прямують численні мігранти з Азії.
2 група: У внутрішніх міграція України переважають напрямки: з малого міста до великого та з села до міста. До соціально-економічних і сімейно-побутових причин міграцій додалися екологічні, політичні та воєнні. З’явилася велика кількість внутрішніх переселенців із Чорнобильської зони, Автономної Республіки Крим, тимчасово непідконтрольних Україні територій і зони дій АТО на сході країни. За кількістю емігрантів (понад 6,5 млн осіб) Україна останнім часом увійшла до першої п’ятірки країн світу разом з Мексикою, Індією, Росією та Китаєм.
3 група: «Відтік мізків» - процес масової еміграції, при якій з країни або регіону від’їжджають фахівці, вчені і кваліфіковані робітники з політичних, економічних, релігійних або інших причин. Термін «відтік мізків» був введений британським Королівським товариством для опису міграційних процесів в середовищі вчених та інженерів під час і після другої світової війни. При оцінці цього процесу можна припустити, що країнам, з яких витікають фахівці, наноситься дуже значний економічний, культурний, а іноді і політичний збиток. І навпаки, країни, що приймають й забезпечують фахівців-емігрантів, придбають величезний та дешевий інтелектуальний капітал. Перша хвиля міграцій висококваліфікованих фахівців була до розвинутих країн (США, канади, західноєвропейських) із країн, що розвиваються (Латинської Америки, Азії). Пізніше зросла кількість країн, що «переманюють розум» (Ізраїль, Південна Африка, нафтодобувні країни Перської затоки), а також тих, звідки «відпливає розум» (колишні соціалістичні країни, у т.ч. Україна).
4 група: Діаспора – це розселення людей за межами своєї батьківщини. Кількість осіб українського походження, які проживають поза межами України, становить від 10 до 20 млн осіб. Вирізняють чотири хвилі формування української діаспори. Перша: з другої половини ХІХ ст. до Першої світової війни – утворилася через трудові причини. Українці з Галичини, Закарпаття, Буковини мігрували до США, Канади, Бразилії, Аргентини, країн Західної і Центральної Європи. Вихідці з Лівобережної України пересилилися в Поволжя, Сибір, на Далекий Схід. Друга: між двома світовими війнами – політичні біженці й нові заробітчани. Кількість українців збільшилася в європейських країнах та Америці. Третя: у перші роки після Другої світової війни – переважно втікачі з Радянського Союзу, а також частина вивезених німецькими окупантами на примусові роботи людей, які не захотіли повертатися на батьківщину. Вони емігрували до Австралії, США, Канади, Бразилії, Аргентини та інших країн. Четверта: розпочалася після розпаду СРСР. Через економічні причини населення мігрувало до розвинутих країн Європи, Північної Америки, Ізраїлю, сусідніх країн. У східній діаспорі проживає приблизно 5 млн українців (в Росії, Казахстані, Молдові, Білорусі), у західній – майже стільки (у США, Канаді, Бразилії, Польщі).
Учитель: Міграційна політика – сукупність заходів, за допомогою яких країни намагаються регулювати в’їзд іноземних громадян на свою територію. В Україні поки що немає цілісної державної політики щодо іммігрантів, хоча це питання є вкрай необхідним для держави.
V. Закріплення, систематизація та узагальнення
Прийом «Асоціативний кущ»
Учні описують свої асоціації, які виникають при слові «механічний рух», «відтік мізків», «міграційна політика», «українська діаспора».
Робота з картою населення України та політичною картою світу.
На контурну карту України нанести основні міграційні потоки; на стрілках підписати вид міграцій. На контурній карті світу, за допомогою якісного фону, нанести західну і східну українські діаспори.
VІ.Підсумок уроку
Запитання
1.Чи досягли мети на уроці?
2.Які знання вам знадобляться в житті?
3.Що залишилося незрозумілим?
VІІ.Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Скласти умову задачі на визначення природного і механічного приросту населення.
Проаналізувати, які наслідки для нашої країни має сучасна масова еміграція (позитивні і негативні).