Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Маруся Чурай та її пісні

Українська література

Для кого: 8 Клас

28 проходжень

2 запитань

25.09.2022

15

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Теоретичний блок

Доброго ранку! Ми продовжуємо мову про легендарну полтавчанку Марусю Чурай та її пісні. Прочитайте дану інформацію:

Сприйняття й засвоєння учнями  навчального матеріалу.

Учитель. Марусю Чурай називають «дівчиною з легенди». Адже до наших днів не збереглося жодних документів чи пам’яток давнини, які б підтверджували достовірність народних переказів, пов’язаних з іменем цієї полтавської піснярки. Проте Маруся Чурай сама стала частиною народної творчості, як і її твори.

Ще у ХVІІІ ст.. в літературі точилися суперечки навколо постаті Марусі Чурай. Одні твердили, що вона історична особа, і приписували їй авторство багатьох популярних пісень, зокрема, таких, як «Ой не ходи, Грицю», «Засвистали козаченьки», « Віють вітри». Інші заперечували і те, й друге. Ці суперечки тривають і нині. Хто вона, Маруся Чурай?

Влітку 1658 року Полтава згоріла дощенту. Горіли солом’яні стріхи над Ворсклою, плавилися бані дерев’яних церков. Вітер був сильний, полум’я гоготіло. І довго ще літав над руїнами магістрату легенький попіл спалених паперів – всіх отих книг міських полтавських, де були записи поточних судових справ. Може, там була і справа Марусі Чурай. Може, тому і не дійшло до нас жодних записів про неї. Біографія Марусі побудована в основному на народних переказах. Тож саме із них ми довідуємося про те, що Маруся Чурай народилася в Полтаві, в родині урядника Полтавського козацького полку Гордія Чурая 1625 року.

3. Батько був відважним та гордим козаком, брав участь у боях проти польської шляхти, потім потрапив у полон і був страчений у Варшаві як бунтівник.Маруся  залишилися з матір’ю самі. Смерть батька стала для них страшною втратою. Її стражденну душу врятували пісні, в які  вклала найсокровенніші  мрії, бажання.

Ішли роки, дівчина  підростала. У її життя  непомітно увійшло кохання. Гриць Бобренко був їхнім сусідом та  молочним братом. З раннього дитинства вони були завжди разом. Марусі  здавалося, що понад усе на світі вона  любила пісні та кохала  Гриця, якому віддала своє серце. Вони  навіть таємно заручилися. Зі спалахом Хмельниччини у 1648 році Гриць вирушив на війну, обіцяючи повернутися. Маруся  на нього чекала довгих 4 роки. Та коли Гриць повернувся,то не звернув на неї  уваги. Її  коханий виявився слабовільною людиною, піддався материним умовлянням і заручився з багачкою Галею Вишняківною. Усе то гроші…Та хіба ж вони варті покалічених душ?! Вона  навіть хотіла покінчити  життя самогубством і кинулася у Ворсклу. Та врятував  Іван Іскра. Після цього вона  дуже довго хворіла. А потім Гриць помер. Через отруєння. І її  душа померла разом з ним. А потім судили. Люди казали, що то Маруся  Гриця отруїла. Але це неправда, бо готувала отруту  для себе, а Гриць випив її ненароком. За мить до страти врятував її Іван Іскра. Він привіз грамоту від Богдана Хмельницького, та їй  вже жити не хотілось. Як же жити без коханого?

...У цей через час натовп прорвався на змиленому коні вершник. Це був  Іван Іскра. Як свідчать народні перекази, іменем Богдана Хмельницького він припинив читання цього вироку і вручив писареві гетьманський наказ про помилування Марусі.

« Полковникові, Судді, Старшинам і всьому Полтавському полку.»

                                   Наказ

В розумі ніхто не губить, кого щиро любить. Отже, і карати без розуму не доводиться, а тому наказую: зарахувати голову полтавського урядника Гордія Чурая, відрубану ворогами нашими, за голову його дочки Марини Чурай, в пам’ять героїчної загибелі батька і заради чудових пісень, що вона їх склала. Надалі ж без мого наказу смертельних вироків не здійснювати. Марину Чурай з-під варти звільнити.

                                                                                         Гетьман Богдан Хмельницький

Потім була проща до Києва, хотіла поклонитися святим місцям. А потім захворіла на сухоти…і все. Лише  пісні залишилися нетлінними.

Маруся Чурай, як тепер досліджено фольклористами, склала дуже багато пісень, більшість яких  вважаються народними(«Засвіт встали козаченьки», «Віють вітри, віють буйні», «Ой не ходи, Грицю», «Грицю,  Грицю, до роботи», «Чого ж вода каламутна», «На городі верба рясна», «Прилетіла зозуленька»).

Судячи з пісень, які їй приписуються, ця дівчина була народжена для любові, але не зазнала її, і все своє любляче серце по краплині сточила в неперевершені пісні, що й зараз вражають глибиною й щирістю висловленого в них почуття, чарівністю мелодій.

А зараз ви переходите у ZOOM за посиланням, декламуєте напам'ять одну з пісень Марусі Чурай, виражаєте своє ставлення до піснярки та обраної пісні.

Людмила Бурбела приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: 8-А клас українська література

Время: 26 сент. 2022 09:15 AM Хельсинки

Подключиться к конференции Zoom

https://us05web.zoom.us/j/81116411863?pwd=MFlYNWhOSzBPWXE0ZU0xYVhISURPQT09

Идентификатор конференции: 811 1641 1863

Код доступа: xuSmA3

Завдання №2 Вільне введення тексту

Продекламувати напам'ять одну з пісень Марусі Чурай та виразити своє ставлення до піснярки і обраної пісні.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

розвивати навички виразного читання пісень, аналізу їхнього ідейно-художнього змісту, уважність, вдумливість, вміння узагальнювати;

виховувати любов до краси рідного слова та бажання відроджувати і вивчати оригінальну творчість народу.

Рефлексія від 9 учнів

Сподобався

9 0

Зрозумілий

9 0

Потрібні роз'яснення

9 0