КОНСПЕКТ фронтального заняття з розвитку фонетико-фонематичних процесів мовлення «Любимо ми гратися та всьому навчатися»
Мета: уточнити та закріпити знання про звуки, букви, слова, склади, речення; продовжувати вчити диференціювати свистячі та шиплячі звуки, правильно співвідносити їх з відповідними буквами; вправляти у поділі слів на склади, визначенні першого та останнього звуків у словах, звуковому аналізі слів та читані; розвивати фонематичний слух, мовлення, мислення, увагу, швидкість реакції за допомогою інтерактивних ігор; виховувати самостійність, вміння діяти за інструкцією, почуття задоволення від своєї роботи та бажання навчатися новому.
Матеріал: презентація PowerPoint до заняття; електронна гра-вікторина «Впізнай звук – знайди букву», картинки для гри «Впізнай звук – знайди букву», паперові квітки з буквами С, З, Ш, Ж; електронна гра «З якої хатки слова?», картинки для гри «З якої хатки слова?»; схеми звукового аналізу, фішки для позначення звуків; картки з символами «ребро», «кулак», «долоня»; картки із складами, картки зі словами.
План заняття
1. Організаційний момент. Вітання з гостями.
Логопед: - Діти, сьогодні у нас незвичне заняття. І не тільки тому, що присутні багато гостей, а ще й тому, що завдання задаватимуть самі діти нашої групи. Отже, увага на екран.
2. Гра «Так чи ні скажи, правильну відповідь назви»
На екрані відео. Дитина говорить: «ТАК чи НІ скажи,
Правильну відповідь назви»
Логопед використовує метод «Мікрофон»:
Звуки можна побачити. (Ні, звуки чуємо і вимовляємо)
Букви можна прочитати і написати. (Так)
В українській мові 12 голосних звуків. (НІ, їх 6)
Звук –а- приголосний. (Ні, це голосний звук)
Приголосні звуки бувають тверді і рідкі. (Ні, приголосні тверді і м’які)
Звук –й- завжди м’який. (Так)
У слові МАМА 3 склади (НІ, два склади)
У слові ОКО 1 склад. (Ні, 2 склади)
Крапка ставиться на початку речення. (Ні, крапка стоїть в кінці речення)
Речення починається з великої букви. (Так)
3. Інтерактивна гра «Впізнай звук – знайди букву»
(диференціація звуків –с-,-з-, -ш-,ж). (Додаток1)
На екрані відео. Дитина говорить: «Вірно звуки називай,
Правильну букву відшукай»
Діти отримують картинки, на екрані демонструється гра-вікторина «Впізнай звук – знайди букву». https://wordwall.net/resource/21433774
Діти слідкують за екраном. Та дитина, чия картинка з’являється на екрані, називає зображення, визначає який саме звук (–с-, -з-, -ш-, ж-) є у слові та кладе картинку у кошик до відповідної букви.
4. Інтерактивна гра «З якої хатки слова?» (поділ на склади) (Додаток 2)
На екрані відео. Дитина говорить: «Я умію ділити слова на склади! А ви?»
Діти беруть по одній картинці, ділять слово-назву на склади і відносять картинку до відповідної «хатки». «Хатки» з цифрою, що означає кількість складів, розташовані на столі.
На екрані демонструється гра LearningApps «З якої хатки слова?».
https://learningapps.org/watch?v=p32os0be521
В грі використані ті самі картинки, що пропонуються дітям. Назву картинки, що з’явилася на екрані, малята разом ділять на склади, визначають «в якій хатці живе слово». Логопед переміщує картинку у відповідну «хатку» на екрані, таким чином перевіряється правильність виконання завдання.
5. Гра-розминка «Кулак – ребро - долоня» (нейро вправа)
На екрані відео. Дитина говорить: «А зараз – «кулак, ребро, долоня»!»
Діти рухаються навколо столів, на яких розміщені картки-символи «ребро», «кулак», «долоня» та змінюють положення рук відповідно до символу на картці.
6. Вправа «Визнач перший та останній звук»(Додаток 3)
На екрані відео. Дитина говорить: «Де початок, де кінець?
Хто розбереться – «молодець»!»
Дитина визначає перший та останній звук у слові і з’єднує картинку з відповідними буквами.
7. Вправа «Прочитай та поєднай» (читання слів, звуковий аналіз) (Додаток 4)
На екрані відео. Дитина говорить: «Дві частинки поєднай,
вірно слово прочитай»
У кожної дитини аркуш з індивідуальним завданням. Дитина читає перший склад, підбирає останній та виконує звуковий аналіз слова. Кількість слів та рівень складності підбирається індивідуально до можливостей дитини.
8. Підсумок.
- Що найбільше сподобалося на занятті? Яке завдання було легко виконати? Яке завдання було складним? В яку гру ви б хотіли пограти ще раз?









