Урок:

Леся Українка. Дитинство поетеси, роль батьків в її вихованні

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Урок-мандрівкаТема.Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезії «Мрії»

Мета: ознайомити учнів з життєвою долею Лесі Українки (дитинство, роль родини у її вихованні); проаналізувати твір «Мрії», з’ясувати його ідейно-тематичне спрямування, визначити художні особливості поезії;

розвивати вміння і навички виразного читання, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;

узагальнювати, робити висновки; формувати світогляд;

виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості; до батьків, родини; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці

Тип уроку: засвоєння нових знань (урок-подорож)

Обладнання: портрет Лесі Українки, бібліотека творів видатної поетеси, роздатковий матеріал; презентація, дитячі малюнки, корзина з квітами.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

2хв.І. Організація класу.

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку 2хв.

Учитель. Доброго дня діти, гості, радо вітаю вас на уроці української літератури

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. (Вірш, присвячений Лесі Українці.)

-Мамочко мила, скажи своїй доні,

Де загубилося щастя моє?

Чому у тридцять посивіли скроні,

Біль роздирає все тіло моє?

Мамочко рідна, чому нещаслива

Леся кохана твоя?

Може, я Бога колись прогнівила?

Чим провинилась, матусенько, я?

-Донечко люба, ходи-но до мене,

Я обійму твоє зболене тіло.

Муки твої поверну я на себе,

Тільки б нічого тобі не боліло.

Донечко, кажеш, нема в тебе долі,

Але у долі є, донечко, ти.

Ти народилась провісником волі,

Правди, надії й краси.

А у житті, то всього ж бо буває,

Усмішки й сльози у ньому сплелись.

Та нещасливих людей немає,

Ти зрозумієш це, доню, колись.

-Мамо, лебідко, пробач мої сльози,

Це лиш ранкова роса.

Це просто вчора були ще морози,

Але тепер вже весна.

Йтиму вперед, поки в мене є сила,

Я подолаю всі бурі страшні.

Мамочко рідна! Я так щаслива!

Усе багатство моє при мені.Таня Кисіль

Учитель. Цей вірш присвячено сильній жінці. Ніжній, тендітній, розумній, вольовій…Рядок епітетів можна продовжувати ще досить довго, тому що мова сьогодні на уроці йтиме про прекрасну українську письменницю Лесю Українку (Ларису Петрівну Косач).

2 хв. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Учитель. Наш урок сьогодні буде незвичайний. Ми вирушимо з вами в ПОДОРОЖ , щоб відвідати цікаві місця, але ви повинні придбати квитки та карту, не за гроші, а за ваші знання. Отож, пригадайте, будь ласка, вірші Лесі Українки, які ви вивчали в молодших класах, а в цьому вам допоможе кроссенс. («Вишеньки», «На зеленому горбочку», «Барвіночку мій хрещатий», «Мамо, іде вже зима», «Конвалія», «Колискова», «Як дитиною, бувало…».) Гра «Купи квиток».

Росла в гаю конвалія
Під дубом високим,
Захищалась від негоди
Під віттям широким. Конвалія)

«Ой вишеньки-черешеньки,

Червонії, спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі!»(«Вишеньки»)

На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка.(«На зеленому горбочку»)

Барвіночку мій хрещатий,

зелений, дрібний,

ой, я ж тебе викохала,

хороший, рясний! («Барвіночку мій хрещатий»)

"Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мамо, чи кожна пташина

У вирій на зиму літає?"(«Мамо, іде вже зима»)

Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Спи ж ти малесенький,

Пізній бо час .(«Колискова»)

«Що, болить?» – мене питали,

Але я не признавалась –

Я була малою горда, –

Щоб не плакать, я сміялась.

( «Як дитиною, бувало…»)

З гір на долину
біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
всі гребельки зриваю,
всі гатки, всі запруди,
що загатили люди. (Пісенька весняної води).

Усі молодці!

- Розгорніть зошити та запишіть дату, класна робота й тему уроку…

2 хв. Тема нашої Подорожі звучить так: «Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезії. «Мрії»

Діти - се наш дорогий скарб,

се - наша надія, се - молода Україна.

Олена Пчілка

- Отримайте ваші чесно зароблені квитки та карту подорожі з переліком усіх місць, в яких ми побуваємо.

А відвідаємо ми сьогодні КІНОТЕАТР, ВІДПОЧИНОК НА ЛОНІ ПРИРОДИ, КАРТИННУ ГАЛЕРЕЮ, ПОЕЗІЇ, ВЕРШИНУ ПІЗНАНЬ, МУЗЕЙ «У ПАМ’ЯТЬ ПРО ЛЕСЮ», ІГРОВОЇ КІМНАТИ, ЗАЛУ ОЧІКУВАНЬ І ПОБАЖАНЬ …(перераховуються місця подорожі).

- Щоб подорож була цікавою, поставимо перед собою завдання та висловимо очікування.

Завдання:

Продовжити знайомство з життям і творчістю Лесі Українки, поговорити про її дитинство, родину, роль батьків у її вихованні;

розвивати вміння й навички грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, узагальнювати, робити висновки, формувати світогляд; виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості, до батьків, родини, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

6 хв. Учитель.

- Розпочнемо нашу подорож.Першим місцем, яке ми відвідаємо, будеКІНОТЕАТР, переглянемо документальний фільм «Леся Українка». Після перегляду, я вам поставлю декілька питань, будьте уважні!

(Перегляд документального фільму «Леся Українка») 6 хв.

4 хв. Учитель. Ви уважно переглянули фільм, а зараз дайте відповіді на наступні питання.

  1. Метод «Мікрофон».

  • Куди, відповідно до поезії, Леся Українка буде підіймати важкий камінь? (на гору)

  • Що буде співати Леся, роблячи цю дію? (пісню)

  • В якому місті народилася Леся? (Новоград-Волинський)

  • Чим були для Лесі «привітні стіни, домашня тишина будинку? (світлом)

  • Справжнє ім’я Лесі, яке дали їй батьки при народженні? Яке прізвище сім’ї? (Лариса, Косач)

  • Чим була знана родина Косачів? (літературними традиціями)

  • Як звали Лесиного батька, ким він був за освітою? (Петро, юрист)

  • На захист кого ставав Лесин батько? (селянства)

  • Як звали маму Лесі Українки? (Олена Пчілка)

  • Назвіть брата Олени Пчілки? (М.Драгоманов)

  • До чого батьки розвивали цікавість дітей? (літератури, мистецтва)

  • До чого мала здібності Леся? (співи, танці)

  • Як звали Лесиного брата? (Михайло)

  • Твори якого автора вміла читати Леся ще в ранні роки? (Тараса Шевченка)

  • Назвіть пору року й свято, що стало причиною хвороби Лесі, з якою вона боролася все життя? (зима, Хрещення)

  • Який діагноз було поставлено? (туберкульоз кісток)

- З яким «другом» довелося розстатися Лесі через хворобу?(фортепіано)

- Як називався журнал, в якому вперше з’явилися вірші тринадцятирічної дівчини під псевдонімом Леся Українка? (журнал «Зоря»)

- Хто відгукнувся на дебют Лесі Українки? (письменник Іван Франко)

Учитель. Молодці, ви відповіли на всі питання правильно. Рухаємося далі.

4 хв. На слова багатьох віршів Лесі Українки написано музику. Запрошую вас до прослуховування одного з її творів, та на віртуальну екскурсію до села Колодяжного, до тих чудесних краєвидів, де зростала майбутня письменниця. Зараз там знаходиться літературний музей Лесі Українки, в якому я також мала можливість побувати.

2 ВІДПОЧИНОК НА ЛОНІ ПРИРОДИ, пропоную прослухати пісню на слова Лесі Українки «Вечірня година» у виконанні Оленки та Сашка .

(2. Прослуховування пісні й перегляд відео про Волинь.)

3 хв. Учитель. -Відпочили? Рухаємося далі!Наступне місце подорожі - КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ, вона збільшить ваші знання з життя і творчості Лесі Українки й познайомить з людьми, які відіграли велику роль у становленні письменниці. Для проведення екскурсії запрошую екскурсовода Дениса Ратину. ( Повідомлення учня. (Ратина Денис) ПРЕЗЕНТАЦІЯ.

- Я запрошую Вас до картинної галереї, де зібрані світлини Лесі Українки

- Ми дякуємо Денисові за цікаву розповідь.



15 хв -Здоров’я Лесі погіршувалося, та вона рятувалася літературною працею, перебування на самоті спонукало до мрій і фантазування. Отже, ми з вами завітаємо домісця подорожі, яке називається ОЗЕРО ПОЕЗІЯ.

- Одну з поетичних збірок поетеса так і назвала “ Думи і мрії”. І є в ній поезія “Мрії”, яку вона написала під час лікування, перебуваючи в Ялті 18 листопада 1897 року.

-Давайте послухаємо про мрії Лесі Українки.

4.1. Відеозапис поезії Лесі Українки «Мрії»

-Коли ми вивчали розділ Лексикологія, то ви дізналися, що є слова власне українські й запозичені. Слово “мрія” - це власне українське слово. Воно виникло в пошевченківську епоху, придумав його відомий український письменник Михайло Старицький. ( погляньте на слайд).

4.2.- Діти, а пригадайте, що означає слово мрія? ( мрія-це уява людини про майбутні події)

- Що любила героїня у дитячі любі роки? ( Вік Лицарства)

- Чому саме добу лицарства згадує Леся Українка?( мабуть хотіла бути принцесою,мабуть тому, що дитинство Лесі проходило на Волині , середруїн Луцького замку, а ще часто знаходилася на самоті й дуже багато читала про епоху лицарів).

-У яку епоху ми поринули? ( у епоху Середньовіччя)

4.3. Словникова робота.

Лицар – самовідданий захисник, вихований, витончений.

Сперечник – суперник, супротивник.

-Чому поезія має таку назву? ( тому що Леся Українка весь час мріяла про те, що вона не здасся).

- Доберіть, будь ласка, епітети до слова мрії.«Асоціативне гроно»

Мрії дивні, радісні, сміливі, приємні, хороші, сміливі,

гарні , нездійсненні,спокійні, рожеві, здійсненні

- Що вас найбільше вразило під час читання вірша?

- Хто привернув увагу поетеси? Чому? Обґрунтуйте свою думку.

- Які ще образи зображені у поезії? ( переможний й переможець).

4.4. Робота у групах.

1-ша група— доберіть якомога більше епітетів до слова:

Переможець —( злий, гордий, сміливий, жорстокий, самовпевнений, бездушний, безпощадний....)

2-га група— доберіть якомога більше епітетів до слова:

Переможений - ( вірний, гордий, бо не здається , був патріотом своєї землі, мужній, вільнолюбивий, безстрашний, незламний, нескорений, незламний....

- Яким постає переможець? Які ви підібрали епітети?

- Яким постає переможений у поезії? Зачитайте епітети, які ви підібрали!

- Чому ліричній героїні вірша ближчі переможені? ( тому що її перемогла хвороба, але поетеса як лицар також не здається...)

- Переможець гордий і переможений гордий. Чи відрізняється значення цих слів у двох випадках?

4.5. Проблемне питання.

- Хто сильніший — переможець чи переможений? Чому? На чиєму боці ви?( бо переможений відстоював свою честь)

-Чим страшніше бути жертвою чи катом? Обгрунтуйте свої думки!

4.6.Паспорт твору.

- Давайте з’ясуємо тему та ідею поезії.

Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості і віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

Основна думка:необхідно вміти боротися з життєвими труднощами навіть тоді, коли це неможливо.

Життєстверджуючий мотив твору: Ти мене убити можеш, але жити не примусиш.

- Діти, а яка ваша мрія? (діти говорять про свою мрію... Щоб найшвидше закінчилася війна, щоб усі повернулися до своїх домівок)

- Так, діти, в даний час у всіх нас одна найзаповітніша мрія, щоб якнайшвидше закінчилася війна і ми здобули перемогу!

- Здається, під час війни мріяти якось недоречно. Війна змусила подорослішати кожного з Вас, зіштовхнула з такою стороною світу, про яку краще не знати нікому. Але насправді, діти, мріяти під час війни вкрай необхідно, бо МРІЇ- це те, що запалює, є початком нового шляху й передумовою нового суспільства!

4хв. Учитель. Дитинство Лесі – яскрава сторінка життя, бо оточення дівчинки – відома родина Драгоманових, діячі мистецтв, і найголовніше – люблячі батьки… Я пропоную вам взяти участь у грі «Ягідка щастя для малої Лесі – це…». ( Ви по черзі зніматимете ягідки з «Гілки щастя» і зачитуватимете щасливі моменти Лесиного дитинства, й додаватимете власний коментар: «А моя ягідка щастя – це…»

Написи на ягідках:

1. ЧИТАННЯ КНИГ (ДО РЕЧІ, З ЧОТИРЬОХ РОКІВ)

2. ВИШИВАННЯ (ЦЕ ВОНА РОБИЛА З ШЕСТИ РОКІВ)

3. МАЛЮВАННЯ ОЛІЙНИМИ ФАРБАМИ

4. ВІРШУВАННЯ (У ДЕВ’ЯТЬ РОКІВ НАПИСАЛА СВІЙ ПЕРШИЙ ВІРШ “НАДІЯ”.

5. Друкування (коли дівчинці було 13років, з’явився перший друкований вірш «Конвалія»)

6. Написанння підручника .У 18-літньому віці Лесі самотужки написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів».

7. ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ( вивчила понад десять іноземних мов).

8. НЕРОЗЛУЧНІСТЬ ЗІ СТАРШИМ БРАТОМ МИХАЙЛОМ (ЇХ НАВІТЬ НАЗИВАЛИ СПІЛЬНИМ ІМЕНЕМ – «МИШОЛОСІЄ»)

9. СПІЛКУВАННЯ З ДРАМАТУРГОМ МИХАЙЛОМ СТАРИЦЬКИМ

10.ФОРТЕПІАННІ ВЕЧОРИ З ВІДОМИМ МУЗИКАНТОМ МИКОЛОЮ ЛИСЕНКОМ.

11. ДРУЖБА З РІДНИМ ДЯДЬКОМ – ВИДАТНИМ УКРАЇНСЬКИМ КУЛЬТУРНИМ ДІЯЧЕМ МИХАЙЛОМ ДРАГОМАНОВИМ

Учитель. Язауважу, що дитинство – найважливіший період у житті людини. А оточення, як ми бачимо на прикладі Лесі, впливає на дитину: вона займалась музикою, малюванням, вивчала мови, багато читала – і такою великою, сильною духом, талановитою людиною, «ягідкою» стала!

-Учитель. Діти, перед нами Вершина Пізнань.Прожила Леся Українка всього лише 42 роки: 33 з них плідно працювала на літературній ниві, а 30 змагалась із хворобою, але все життя дотримувалася правила: щоб не плакати, треба сміятися.

3 хв. -Учитель. Продовжуємо нашу подорож й вирушаємо доМУЗЕЮ «ПАМ’ЯТЬ ПРО ЛЕСЮ», а екскурсію для нас проведе Лещишин Сашко.( 1). У 1972 році засновано щорічну літературну премію імені Лесі Українки за кращий твір для дітей.

2). Пам'ятники поетесі встановлено в с. Колодяжному, м. Києві, Луцьку, Новограді - Волинському, Ялті, Сурамі (Грузія), Клівленді (США), Торонто (Канада).

3). Оцінюючи значення Лесі Українки як поета світового рівня і враховуючи її роль в розбудові української державності, Національний банк випустив ювілейну монету на честь 125-річчя письменниці.

Існує також 200-гривнева банкнота, біля портрету Лесі Українки є надпис:

«За правду, браття, єднаємось щиро,
Єдиний маєм правий шлях…»

4).Музей Лесі Українки. Літературно-меморіальний музей Лесі Українки (Новоград-Волинський)и (Київ)

Музей Лесі Українки (Колодяжне)

Музей Лесі Українки (Сурамі)

Музей Лесі Українки (Ялта)

Музей родини Косачів

5).Фабрика одягу в Рівному названа на честь Лесі Українки.

6). Університет у м. Луцьку носить її ім’я.

7).1970 р. астероїд (між орбітами Марса та Юпітера) названо на честь Лесі Українки – Леся 2616.

- А ще багато вулиць майже у кожному місті чи селі.

Учитель. -Чому, на вашу думку, так багато експонатів містить музей Лесі Українки? (Життя Лесі Українки — це зразок мужності, а її сила духу — взірець для наслідування.)

Охарактеризуйте Лесю Українку, створивши хмарку слів. ( поетеса, музикант, здібна, бойова, вигадлива, багатомовна, режисер, борець, геній, учитель, дочка Прометея, вишивальниця...

Робота з прислів’ями.

Учитель. Прочитайте уважно подані прислів’я, доберіть ті, які відповідають вихованню в родині Лесі Українки.

Батьки працелюбні, і діти не ледачі.

Любляча мати – душа сім’ї і окраса життя.

Як до такого роду, то краще з моста в воду.

В сім’ю, де лад, щастя дорогу не забуває.

У дитини заболить пальчик, а у мами - серце.

Рідня — серед дня, а як сонце сховається, то й не родичається.

В хорошій сім’ї хороші діти ростуть.

Сім’я в купі, не страшна хмара.

Ледача дитина, котрої батько не вчив.

Любов до Батьківщини починається з родини.

Братська любов міцніше кам’яної стіни.

Чому саме ці прислів’я ви обрали? (Можливі відповіді учнів: родина Косачів була дружньою, творчо обдарованою, підтримувала один одного, батьки приділяли велику увагу вихованню всіх дітей, зуміли виховати всіх дітей сильними та працьовитими.)

- Діти, зверніть увагу на епіграф до уроку! Тільки така шляхетна сім’я не тільки за походженням, а й шляхетна духом, щиро патріотична, могла дати Україні Лесю Українку і її по-своєму талановитих братів та сестер.

IV. Підсумок уроку.

3хв. Учитель. Ми завершили нашу подорож, та наостанок залишилося відвідати ще одне місце – ЗАЛУ ОЧІКУВАНЬ І ПОБАЖАНЬ

1. Бесіда з учнями. Продовжити речення:

«Після цього уроку я зрозумів…»

«Найбільше мене вразило на уроці…»

«Я хочу більше дізнатися…»

«Чи сподобалася вам наша Подорож…»

«Хотіли б ви ще побувати в такій подорожі…»

1. Оцінювання.

Мені дуже сподобалася наша подорож і ваша робота під час подорожі.

Ви заслуговуєте …

V. Домашнє завдання.

1. Прочитати матеріал у підручнику з української літератури с. 68 - 70, усно відповісти на питання с. 70.

2. Написати лист Лесі, висловивши свої побажання чи прохання.

Учитель.

Традиційно, повертаючись з подорожі, мандрівники купують різні сувеніри. На згадку про сьогоднішню подорож дарую вам календарі, на яких є надрукована цитата із вірша Лесі Українки “Слово, чому ти не твердая криця”, де поетеса покладає надії на нас, невідомих братів! (Учні та гості отримують календарі)

Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, в руках невідомих братів

Станеш ти кращим мечем для катів.























































































































Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема.Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезії «Мрії»

Мета: ознайомити учнів з життєвою долею Лесі Українки (дитинство, роль родини у її вихованні); проаналізувати твір «Мрії», з’ясувати його ідейно-тематичне спрямування, визначити художні особливості поезії;

розвивати вміння і навички виразного читання, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;

узагальнювати, робити висновки; формувати світогляд;

виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості; до батьків, родини; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці

Тип уроку: засвоєння нових знань (урок-подорож)

Обладнання: портрет Лесі Українки, бібліотека творів видатної поетеси, роздатковий матеріал; презентація, дитячі малюнки, корзина з квітами.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

2хв.І. Організація класу.

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку 2хв.

Учитель. Доброго дня діти, гості, радо вітаю вас на уроці української літератури

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. (Вірш, присвячений Лесі Українці.)

-Мамочко мила, скажи своїй доні,

Де загубилося щастя моє?

Чому у тридцять посивіли скроні,

Біль роздирає все тіло моє?

Мамочко рідна, чому нещаслива

Леся кохана твоя?

Може, я Бога колись прогнівила?

Чим провинилась, матусенько, я?

-Донечко люба, ходи-но до мене,

Я обійму твоє зболене тіло.

Муки твої поверну я на себе,

Тільки б нічого тобі не боліло.

Донечко, кажеш, нема в тебе долі,

Але у долі є, донечко, ти.

Ти народилась провісником волі,

Правди, надії й краси.

А у житті, то всього ж бо буває,

Усмішки й сльози у ньому сплелись.

Та нещасливих людей немає,

Ти зрозумієш це, доню, колись.

-Мамо, лебідко, пробач мої сльози,

Це лиш ранкова роса.

Це просто вчора були ще морози,

Але тепер вже весна.

Йтиму вперед, поки в мене є сила,

Я подолаю всі бурі страшні.

Мамочко рідна! Я так щаслива!

Усе багатство моє при мені.Таня Кисіль

Учитель. Цей вірш присвячено сильній жінці. Ніжній, тендітній, розумній, вольовій…Рядок епітетів можна продовжувати ще досить довго, тому що мова сьогодні на уроці йтиме про прекрасну українську письменницю Лесю Українку (Ларису Петрівну Косач).

2 хв. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Учитель. Наш урок сьогодні буде незвичайний. Ми вирушимо з вами в ПОДОРОЖ , щоб відвідати цікаві місця, але ви повинні придбати квитки та карту, не за гроші, а за ваші знання. Отож, пригадайте, будь ласка, вірші Лесі Українки, які ви вивчали в молодших класах, а в цьому вам допоможе кроссенс. («Вишеньки», «На зеленому горбочку», «Барвіночку мій хрещатий», «Мамо, іде вже зима», «Конвалія», «Колискова», «Як дитиною, бувало…».) Гра «Купи квиток».

Росла в гаю конвалія
Під дубом високим,
Захищалась від негоди
Під віттям широким. Конвалія)

«Ой вишеньки-черешеньки,

Червонії, спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі!»(«Вишеньки»)

На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка.(«На зеленому горбочку»)

Барвіночку мій хрещатий,

зелений, дрібний,

ой, я ж тебе викохала,

хороший, рясний! («Барвіночку мій хрещатий»)

"Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
В гаю пташок вже нема...
Мамо, чи кожна пташина

У вирій на зиму літає?"(«Мамо, іде вже зима»)

Місяць яснесенький

Промінь тихесенький

Кинув до нас.

Спи ж ти малесенький,

Пізній бо час .(«Колискова»)

«Що, болить?» – мене питали,

Але я не признавалась –

Я була малою горда, –

Щоб не плакать, я сміялась.

( «Як дитиною, бувало…»)

З гір на долину
біжу, стрибаю, рину!
Місточки збиваю,
всі гребельки зриваю,
всі гатки, всі запруди,
що загатили люди. (Пісенька весняної води).

Усі молодці!

- Розгорніть зошити та запишіть дату, класна робота й тему уроку…

2 хв. Тема нашої Подорожі звучить так: «Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини в її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезії. «Мрії»

Діти - се наш дорогий скарб,

се - наша надія, се - молода Україна.

Олена Пчілка

- Отримайте ваші чесно зароблені квитки та карту подорожі з переліком усіх місць, в яких ми побуваємо.

А відвідаємо ми сьогодні КІНОТЕАТР, ВІДПОЧИНОК НА ЛОНІ ПРИРОДИ, КАРТИННУ ГАЛЕРЕЮ, ПОЕЗІЇ, ВЕРШИНУ ПІЗНАНЬ, МУЗЕЙ «У ПАМ’ЯТЬ ПРО ЛЕСЮ», ІГРОВОЇ КІМНАТИ, ЗАЛУ ОЧІКУВАНЬ І ПОБАЖАНЬ …(перераховуються місця подорожі).

- Щоб подорож була цікавою, поставимо перед собою завдання та висловимо очікування.

Завдання:

Продовжити знайомство з життям і творчістю Лесі Українки, поговорити про її дитинство, родину, роль батьків у її вихованні;

розвивати вміння й навички грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, узагальнювати, робити висновки, формувати світогляд; виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості, до батьків, родини, прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

ІV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

6 хв. Учитель.

- Розпочнемо нашу подорож.Першим місцем, яке ми відвідаємо, будеКІНОТЕАТР, переглянемо документальний фільм «Леся Українка». Після перегляду, я вам поставлю декілька питань, будьте уважні!

(Перегляд документального фільму «Леся Українка») 6 хв.

4 хв. Учитель. Ви уважно переглянули фільм, а зараз дайте відповіді на наступні питання.

  1. Метод «Мікрофон».

  • Куди, відповідно до поезії, Леся Українка буде підіймати важкий камінь? (на гору)

  • Що буде співати Леся, роблячи цю дію? (пісню)

  • В якому місті народилася Леся? (Новоград-Волинський)

  • Чим були для Лесі «привітні стіни, домашня тишина будинку? (світлом)

  • Справжнє ім’я Лесі, яке дали їй батьки при народженні? Яке прізвище сім’ї? (Лариса, Косач)

  • Чим була знана родина Косачів? (літературними традиціями)

  • Як звали Лесиного батька, ким він був за освітою? (Петро, юрист)

  • На захист кого ставав Лесин батько? (селянства)

  • Як звали маму Лесі Українки? (Олена Пчілка)

  • Назвіть брата Олени Пчілки? (М.Драгоманов)

  • До чого батьки розвивали цікавість дітей? (літератури, мистецтва)

  • До чого мала здібності Леся? (співи, танці)

  • Як звали Лесиного брата? (Михайло)

  • Твори якого автора вміла читати Леся ще в ранні роки? (Тараса Шевченка)

  • Назвіть пору року й свято, що стало причиною хвороби Лесі, з якою вона боролася все життя? (зима, Хрещення)

  • Який діагноз було поставлено? (туберкульоз кісток)

- З яким «другом» довелося розстатися Лесі через хворобу?(фортепіано)

- Як називався журнал, в якому вперше з’явилися вірші тринадцятирічної дівчини під псевдонімом Леся Українка? (журнал «Зоря»)

- Хто відгукнувся на дебют Лесі Українки? (письменник Іван Франко)

Учитель. Молодці, ви відповіли на всі питання правильно. Рухаємося далі.

4 хв. На слова багатьох віршів Лесі Українки написано музику. Запрошую вас до прослуховування одного з її творів, та на віртуальну екскурсію до села Колодяжного, до тих чудесних краєвидів, де зростала майбутня письменниця. Зараз там знаходиться літературний музей Лесі Українки, в якому я також мала можливість побувати.

2 ВІДПОЧИНОК НА ЛОНІ ПРИРОДИ, пропоную прослухати пісню на слова Лесі Українки «Вечірня година» у виконанні Оленки та Сашка .

(2. Прослуховування пісні й перегляд відео про Волинь.)

3 хв. Учитель. -Відпочили? Рухаємося далі!Наступне місце подорожі - КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ, вона збільшить ваші знання з життя і творчості Лесі Українки й познайомить з людьми, які відіграли велику роль у становленні письменниці. Для проведення екскурсії запрошую екскурсовода Дениса Ратину. ( Повідомлення учня. (Ратина Денис) ПРЕЗЕНТАЦІЯ.

- Я запрошую Вас до картинної галереї, де зібрані світлини Лесі Українки

- Ми дякуємо Денисові за цікаву розповідь.



15 хв -Здоров’я Лесі погіршувалося, та вона рятувалася літературною працею, перебування на самоті спонукало до мрій і фантазування. Отже, ми з вами завітаємо домісця подорожі, яке називається ОЗЕРО ПОЕЗІЯ.

- Одну з поетичних збірок поетеса так і назвала “ Думи і мрії”. І є в ній поезія “Мрії”, яку вона написала під час лікування, перебуваючи в Ялті 18 листопада 1897 року.

-Давайте послухаємо про мрії Лесі Українки.

4.1. Відеозапис поезії Лесі Українки «Мрії»

-Коли ми вивчали розділ Лексикологія, то ви дізналися, що є слова власне українські й запозичені. Слово “мрія” - це власне українське слово. Воно виникло в пошевченківську епоху, придумав його відомий український письменник Михайло Старицький. ( погляньте на слайд).

4.2.- Діти, а пригадайте, що означає слово мрія? ( мрія-це уява людини про майбутні події)

- Що любила героїня у дитячі любі роки? ( Вік Лицарства)

- Чому саме добу лицарства згадує Леся Українка?( мабуть хотіла бути принцесою,мабуть тому, що дитинство Лесі проходило на Волині , середруїн Луцького замку, а ще часто знаходилася на самоті й дуже багато читала про епоху лицарів).

-У яку епоху ми поринули? ( у епоху Середньовіччя)

4.3. Словникова робота.

Лицар – самовідданий захисник, вихований, витончений.

Сперечник – суперник, супротивник.

-Чому поезія має таку назву? ( тому що Леся Українка весь час мріяла про те, що вона не здасся).

- Доберіть, будь ласка, епітети до слова мрії.«Асоціативне гроно»

Мрії дивні, радісні, сміливі, приємні, хороші, сміливі,

гарні , нездійсненні,спокійні, рожеві, здійсненні

- Що вас найбільше вразило під час читання вірша?

- Хто привернув увагу поетеси? Чому? Обґрунтуйте свою думку.

- Які ще образи зображені у поезії? ( переможний й переможець).

4.4. Робота у групах.

1-ша група— доберіть якомога більше епітетів до слова:

Переможець —( злий, гордий, сміливий, жорстокий, самовпевнений, бездушний, безпощадний....)

2-га група— доберіть якомога більше епітетів до слова:

Переможений - ( вірний, гордий, бо не здається , був патріотом своєї землі, мужній, вільнолюбивий, безстрашний, незламний, нескорений, незламний....

- Яким постає переможець? Які ви підібрали епітети?

- Яким постає переможений у поезії? Зачитайте епітети, які ви підібрали!

- Чому ліричній героїні вірша ближчі переможені? ( тому що її перемогла хвороба, але поетеса як лицар також не здається...)

- Переможець гордий і переможений гордий. Чи відрізняється значення цих слів у двох випадках?

4.5. Проблемне питання.

- Хто сильніший — переможець чи переможений? Чому? На чиєму боці ви?( бо переможений відстоював свою честь)

-Чим страшніше бути жертвою чи катом? Обгрунтуйте свої думки!

4.6.Паспорт твору.

- Давайте з’ясуємо тему та ідею поезії.

Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості і віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

Основна думка:необхідно вміти боротися з життєвими труднощами навіть тоді, коли це неможливо.

Життєстверджуючий мотив твору: Ти мене убити можеш, але жити не примусиш.

- Діти, а яка ваша мрія? (діти говорять про свою мрію... Щоб найшвидше закінчилася війна, щоб усі повернулися до своїх домівок)

- Так, діти, в даний час у всіх нас одна найзаповітніша мрія, щоб якнайшвидше закінчилася війна і ми здобули перемогу!

- Здається, під час війни мріяти якось недоречно. Війна змусила подорослішати кожного з Вас, зіштовхнула з такою стороною світу, про яку краще не знати нікому. Але насправді, діти, мріяти під час війни вкрай необхідно, бо МРІЇ- це те, що запалює, є початком нового шляху й передумовою нового суспільства!

4хв. Учитель. Дитинство Лесі – яскрава сторінка життя, бо оточення дівчинки – відома родина Драгоманових, діячі мистецтв, і найголовніше – люблячі батьки… Я пропоную вам взяти участь у грі «Ягідка щастя для малої Лесі – це…». ( Ви по черзі зніматимете ягідки з «Гілки щастя» і зачитуватимете щасливі моменти Лесиного дитинства, й додаватимете власний коментар: «А моя ягідка щастя – це…»

Написи на ягідках:

1. ЧИТАННЯ КНИГ (ДО РЕЧІ, З ЧОТИРЬОХ РОКІВ)

2. ВИШИВАННЯ (ЦЕ ВОНА РОБИЛА З ШЕСТИ РОКІВ)

3. МАЛЮВАННЯ ОЛІЙНИМИ ФАРБАМИ

4. ВІРШУВАННЯ (У ДЕВ’ЯТЬ РОКІВ НАПИСАЛА СВІЙ ПЕРШИЙ ВІРШ “НАДІЯ”.

5. Друкування (коли дівчинці було 13років, з’явився перший друкований вірш «Конвалія»)

6. Написанння підручника .У 18-літньому віці Лесі самотужки написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів».

7. ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ МОВ( вивчила понад десять іноземних мов).

8. НЕРОЗЛУЧНІСТЬ ЗІ СТАРШИМ БРАТОМ МИХАЙЛОМ (ЇХ НАВІТЬ НАЗИВАЛИ СПІЛЬНИМ ІМЕНЕМ – «МИШОЛОСІЄ»)

9. СПІЛКУВАННЯ З ДРАМАТУРГОМ МИХАЙЛОМ СТАРИЦЬКИМ

10.ФОРТЕПІАННІ ВЕЧОРИ З ВІДОМИМ МУЗИКАНТОМ МИКОЛОЮ ЛИСЕНКОМ.

11. ДРУЖБА З РІДНИМ ДЯДЬКОМ – ВИДАТНИМ УКРАЇНСЬКИМ КУЛЬТУРНИМ ДІЯЧЕМ МИХАЙЛОМ ДРАГОМАНОВИМ

Учитель. Язауважу, що дитинство – найважливіший період у житті людини. А оточення, як ми бачимо на прикладі Лесі, впливає на дитину: вона займалась музикою, малюванням, вивчала мови, багато читала – і такою великою, сильною духом, талановитою людиною, «ягідкою» стала!

-Учитель. Діти, перед нами Вершина Пізнань.Прожила Леся Українка всього лише 42 роки: 33 з них плідно працювала на літературній ниві, а 30 змагалась із хворобою, але все життя дотримувалася правила: щоб не плакати, треба сміятися.

3 хв. -Учитель. Продовжуємо нашу подорож й вирушаємо доМУЗЕЮ «ПАМ’ЯТЬ ПРО ЛЕСЮ», а екскурсію для нас проведе Лещишин Сашко.( 1). У 1972 році засновано щорічну літературну премію імені Лесі Українки за кращий твір для дітей.

2). Пам'ятники поетесі встановлено в с. Колодяжному, м. Києві, Луцьку, Новограді - Волинському, Ялті, Сурамі (Грузія), Клівленді (США), Торонто (Канада).

3). Оцінюючи значення Лесі Українки як поета світового рівня і враховуючи її роль в розбудові української державності, Національний банк випустив ювілейну монету на честь 125-річчя письменниці.

Існує також 200-гривнева банкнота, біля портрету Лесі Українки є надпис:

«За правду, браття, єднаємось щиро,
Єдиний маєм правий шлях…»

4).Музей Лесі Українки. Літературно-меморіальний музей Лесі Українки (Новоград-Волинський)и (Київ)

Музей Лесі Українки (Колодяжне)

Музей Лесі Українки (Сурамі)

Музей Лесі Українки (Ялта)

Музей родини Косачів

5).Фабрика одягу в Рівному названа на честь Лесі Українки.

6). Університет у м. Луцьку носить її ім’я.

7).1970 р. астероїд (між орбітами Марса та Юпітера) названо на честь Лесі Українки – Леся 2616.

- А ще багато вулиць майже у кожному місті чи селі.

Учитель. -Чому, на вашу думку, так багато експонатів містить музей Лесі Українки? (Життя Лесі Українки — це зразок мужності, а її сила духу — взірець для наслідування.)

Охарактеризуйте Лесю Українку, створивши хмарку слів. ( поетеса, музикант, здібна, бойова, вигадлива, багатомовна, режисер, борець, геній, учитель, дочка Прометея, вишивальниця...

Робота з прислів’ями.

Учитель. Прочитайте уважно подані прислів’я, доберіть ті, які відповідають вихованню в родині Лесі Українки.

Батьки працелюбні, і діти не ледачі.

Любляча мати – душа сім’ї і окраса життя.

Як до такого роду, то краще з моста в воду.

В сім’ю, де лад, щастя дорогу не забуває.

У дитини заболить пальчик, а у мами - серце.

Рідня — серед дня, а як сонце сховається, то й не родичається.

В хорошій сім’ї хороші діти ростуть.

Сім’я в купі, не страшна хмара.

Ледача дитина, котрої батько не вчив.

Любов до Батьківщини починається з родини.

Братська любов міцніше кам’яної стіни.

Чому саме ці прислів’я ви обрали? (Можливі відповіді учнів: родина Косачів була дружньою, творчо обдарованою, підтримувала один одного, батьки приділяли велику увагу вихованню всіх дітей, зуміли виховати всіх дітей сильними та працьовитими.)

- Діти, зверніть увагу на епіграф до уроку! Тільки така шляхетна сім’я не тільки за походженням, а й шляхетна духом, щиро патріотична, могла дати Україні Лесю Українку і її по-своєму талановитих братів та сестер.

IV. Підсумок уроку.

3хв. Учитель. Ми завершили нашу подорож, та наостанок залишилося відвідати ще одне місце – ЗАЛУ ОЧІКУВАНЬ І ПОБАЖАНЬ

1. Бесіда з учнями. Продовжити речення:

«Після цього уроку я зрозумів…»

«Найбільше мене вразило на уроці…»

«Я хочу більше дізнатися…»

«Чи сподобалася вам наша Подорож…»

«Хотіли б ви ще побувати в такій подорожі…»

1. Оцінювання.

Мені дуже сподобалася наша подорож і ваша робота під час подорожі.

Ви заслуговуєте …

V. Домашнє завдання.

1. Прочитати матеріал у підручнику з української літератури с. 68 - 70, усно відповісти на питання с. 70.

2. Написати лист Лесі, висловивши свої побажання чи прохання.

Учитель.

Традиційно, повертаючись з подорожі, мандрівники купують різні сувеніри. На згадку про сьогоднішню подорож дарую вам календарі, на яких є надрукована цитата із вірша Лесі Українки “Слово, чому ти не твердая криця”, де поетеса покладає надії на нас, невідомих братів! (Учні та гості отримують календарі)

Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, в руках невідомих братів

Станеш ти кращим мечем для катів.























































































































Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

12 з 12 балів
Життя і творчість Лесі Українки
3 квітня 2023
0 0
Аватар профіля Вахович Ганна Степанівна
Аватар профіля Вахович Ганна Степанівна
Метод «Мікрофон».Куди, відповідно до поезії, Леся Українка буде підіймати важкий камінь? (на гору)Що...
Українська література
6 клас
0 4 0 0 11 0
Опис, який учні побачать після проходження уроку

Мета: ознайомити учнів з життєвою долею Лесі Українки (дитинство, роль родини у її вихованні); проаналізувати твір «Мрії», з’ясувати його ідейно-тематичне спрямування, визначити художні особливості поезії;

розвивати вміння і навички виразного читання, грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження;

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезіях. "Мрії"

Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. Неповторний світ дитинства в поезіях. "Мрії"

778

Аватар профіля Пантюк Людмила Іванівна
Українська література
6 клас

30 грн

Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і сила духу. "Хотіла б я піснею стати..."

Леся Українка. Життя поетеси, її мужність і сила духу. "Хотіла б я піснею стати..."

566

Аватар профіля Гузік Віта Григорівна
Українська література
8 клас

33 грн

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Роль батьків у вихованні дітей.

Ніна Бічуя. «Шпага Славка Беркути». Роль батьків у вихованні дітей.

358

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

35 грн

Леся Українка: дух, що не згасає.

Леся Українка: дух, що не згасає.

246

Аватар профіля Твердохлєбова Анастасія Олександрівна
Різне
8—12 клас та I курс

33 грн

Урок Леся Українка "Лісова пісня"

Урок Леся Українка "Лісова пісня"

234

Аватар профіля Басій-Волошина Валентина Володимирівна
Українська мова
10—11 клас та змішані

33 грн

Творчість Лесі Українки в контексті української і західноєвропейської літератури

Творчість Лесі Українки в контексті української і західноєвропейської літератури

320

Аватар профіля Удовик Надія Іванівна
Українська література
10 клас

25 грн

Схожі уроки

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

653

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська література
10 клас

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

755

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська література
11 клас

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

809

Аватар профіля Кот Оксана Анатоліївна
Українська література
8 клас

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

2253

Аватар профіля Бурбела Людмила Василівна
Українська література
7 клас

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

399

Аватар профіля Вусата Юлія Анатоліївна
Українська література
10 клас

М. Гоголь. Повість «Тарас Бульба». Внутрішній епічний розмах твору; піднесено героїчний образ головного героя.

М. Гоголь. Повість «Тарас Бульба».  Внутрішній епічний розмах твору; піднесено героїчний образ головного героя.

603

Аватар профіля Вусата Юлія Анатоліївна
Українська література
9 клас