Конструктор уроків
Інструктаж щодо виконання завдань та оцінювання контрольної роботи: завдання 1–6 — по одному балу; завдання 7, 8 — по 1,5 бала; завдання 9 — 3 бали
1
Тема: Контрольна робота з теми: « Стилістичні норми »
Мета: запропонованими завданнями виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх;
розвивати логічне мислення, тренувати пам’ять увагу, вміння застосовувати набуті знання під час виконання практичних завдань;
формувати вміння й навички застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці;
виховувати працелюбність і наполегливість, навички раціонального використовування навчального часу.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Оголошення теми та мети
ІІІ . Інструктаж щодо виконання контрольної роботи : завдання 1–6 — по одному балу; завдання 7, 8 — по 1,5 бала; завдання 9 — 3 бали
ІV. Виконання завдань
2
Варіант I
1. Укажіть рядок, у якому всі слова у словосполученні вжито в переносному значенні.
А залізна воля, колючий погляд
Б серце землі, низький зріст
В кошлатий ліс, прозора вода
Г кришталева совість, рожева сукня
2. Укажіть рядок, у якому до складу всіх словосполучень входять омоніми.
А гостра коса — дівоча коса, електричний розряд — спортивний розряд
Б чисте небо — чисті руки, ламати голову — ламати кригу
В старий клен — старі погляди, вершина Карпат — вершина слави
Г кран водопроводу — будівельний кран, вузька смуга — широка смуга
3. Укажіть рядок, у якому всі пари слів є паронімами.
А мимохідь — мимохіть, бурун — буран, копія — копіювати
Б виборний — виборчий, вимисел — вигадка, вистава — виставка
В боцман — лоцман, адрес — адреса, гірничий — гірка
Г компанія — кампанія, промінь — пломінь, чорний — білий
4. Укажіть рядок, у якому вжито фразеологізми-синоніми.
А прикусити язика, розпускати губу
Б накручувати хвоста, давати перцю
В ханьки м’яти, дати маху
Г ні два ні півтора, ні кола ні двора
5. Укажіть речення зі словом, у якому певного стилістичного забарвлення надає префікс.
А Над річкою, в чистім полі, могила чорніє; де кров текла козацькая, трава зеленіє.
Б З маленького личка хоч води напийся, а сама пишна, як у саду вишня.
В Притаїлося все, пополохалось перед з’явищем тучі грізної.
Г Старий лікар сушив на плиті якісь лікувальні трави.
6. Укажіть речення зі словом, у якому певного стилістичного забарвлення надає суфікс.
А Не забудь, не забудь юних днів, днів весни.
Б Любив козак три дівчиноньки.
В Як упаде з гори іскра, наче з неба зірка.
Г Тоді тебе взяла за Людство туга: на Правду стала чоботом наруга.
7. Установіть відповідність між словами іншомовного походження та їхніми українськими відповідниками.
1 ротація 2 коаліція 3 консенсус 4 асиміляція | А уподібнення Б одностайність В зміна Г занепад Д об’єднання |
8. Установіть відповідність між групами слів і прикладами.
1 архаїзми 2 історизми 3 неологізми 4 авторські неологізми | А товмач, перст Б краплинь, калинолист В чічка, бануш Г спам, флуд Д кирея, війт |
9. Напишіть листа своєму другу про майбутню професію, яку ви обрали. Використайте лексико-стилістичні засоби відповідно до жанру висловлювання.
Варіант II
1. Укажіть рядок, у якому всі слова у словосполученні вжито в переносному значенні.
А кам’яний берег, колючий сніг
Б солодкі слова, вушко голки
В теплий одяг, відкритий погляд
Г крива шабля, рожеві мрії
2. Укажіть рядок, у якому до складу словосполучень входять омоніми.
А крило ластівки — крило літака, палаюче сонце — пекуче сонце
Б заводський брак — брак часу, маскарадний бал — високий бал
В білий колір — чорний колір, радісний погляд — сумний погляд
Г чисте небо — чисті руки, тихий голос — тихе життя
3. Укажіть рядок, у якому всі пари слів є паронімами.
А мимохіть — мимохідь, ввічливий — великий, чорний — темний
Б адрес — адреса, любити — радіти, кит — кіт
В корисний — корисливий, давній — новий, пам’ятка — пам’ятник
Г гривня — гривна, компанія — кампанія, ефектний — ефективний
4. Укажіть рядок, у якому вжито фразеологізми-синоніми.
А утерти маку, рубати з плеча
Б горобців лічити, лежні справляти
В обминати гострі кути, як горіхи лущити
Г догори дригом, не з нашої парафії
5. Укажіть речення зі словом, у якому певного стилістичного забарвлення надає префікс.
А Весна в кожному серці, райдуга в очах.
Б Паморозь розкішним мереживом покрила нерухомі дерева.
В На лугах іще трава не кошена, у полях красуються жита.
Г У городі під самими вербами ріс густий вишняк.
6. Укажіть речення зі словом, у якому певного стилістичного забарвлення надає суфікс.
А Хуга надворі північна, в серці — весни течія.
Б Тут дзвінко заіржав рудий кінь з білою зіркою на лобі.
В Помандрував козаченько з Лубен до Прилуки.
Г Ті сльози швидко висохли, як роса на сонці.
7. Установіть відповідність між словами іншомовного походження та їхніми українськими відповідниками.
1 конфронтація 2 паритет 3 референт 4 легітимність | А помічник Б законність В протистояння Г рівність Д виборець |
8. Установіть відповідність між групами слів і прикладами.
1 архаїзми 2 історизми 3 неологізми 4 авторські неологізми | А плахта, верства Б банер, диджитал В злотоцінно, птично Г рамено, уста Д маржинка, плай |
9. Складіть і запишіть діалог у вигляді телефонної розмови про свою подальшу освіту (працевлаштування) після закінчення школи. Використайте лексико-стилістичні засоби відповідно до жанру висловлювання.
Рефлексія від 4 учнів
Сподобався:
Так: 1
Ні: 3
Зрозумілий:
Так: 2
Ні: 2
Потрібні роз'яснення:
Ні: 2
Так: 2