Тема: Основні положення клітинної теорії. Будова тваринної клітини
Мета:
Навчальна :сформувати знання про клітинну теорію, розглянути її основні положення; ознайомити з будовою тваринної клітини; порівняти тваринну та рослинну клітину;
Розвивальна :розвивати вміння учнів порівнювати та робити узагальнюючі висновки; закріпити індивідуальні вміння складати запитання; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом;
Виховна : виховувати культуру спілкування.
Обладнання: зошит, підручник, таблиці, « розумний куб»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Гармонізація простору
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Установка на позитивний настрій.
Коло об’єднання
На мультимедійній дошці зображення «Сонечка, що усміхається».
(Діти разом з вчителем виходять до дошки, стають у коло і беруться за руки).
- Подивіться на сонечко. Спіймайте його промінчик, який несе вам здоров’я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку. Поселіть цей промінчик у своєму серці. Подумки направте його по своєму організму. Ви стали маленькими сонечками. Подаруйте такі промінчики всім навколо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів
1. «Вірю — не вірю».
Учням потрібно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.
1. Нові клітини, дочірні, утворюються внаслідок поділу материнської.
2. Завдяки поділу клітин і їхньому розтягненню здійснюється ріст усієї рослини.
3. До поділу здатні як молоді, так і старі клітини.
4. У результаті поділу з однієї материнської клітини утворюється чотири дочірні.
5. Вміст клітини (цитоплазма, органели) рівномірно розподіляється між дочірніми клітинами.
6. Дочірні клітини не повторюють властивостей материнської клітини.
7. Тривалість життя клітин різна.
8. У молодій клітині зазвичай є одна велика вакуоля, а цитоплазма з ядром прилягає до клітинної оболонки.
9. Клітини всіх живих організмів мають різний хімічний склад.
10. На світлі швидкість руху цитоплазми збільшується.
11. Під час поділу материнської клітини спадкова інформація передається дочірнім.
12. Обмін речовин між клітиною та навколишнім середовищем забезпечують клітинна оболонка і цитоплазма.
Відповіді:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
+ | + | - | - | + | - | + | - | - | + | + | + |
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Для розуміння ролі клітини в живих організмах величезне значення мали праці ботаніка Матіаса Шлейдена і зоолога Теодора Шванна. Теодор Шванн, проаналізувавши всі існуючі на той момент знання про клітинну будову живої природи, сформулював першу версію клітинної теорії. Сьогодні на уроці ми спробуємо повернутись у той час і самостійно сформулювати її положення.
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Основні положення клітинної теорії Т. Шванна
Запитання до учнів:
Із чого складаються живі організми? (Усі живі організми складаються з клітин.)
Чи мають ознаки подібності рослинні й тваринні клітини? (Клітини рослин і тварин подібні за головними рисами.)
Із чим пов’язаний ріст і розвиток організмів? (Ріст і розвиток організмів пов’язані з утворенням клітин.)
Слово вчителя
Ось ми й сформулювали основні положення клітинної теорії Т. Шванна.
(Учитель пропонує учням законспектувати їх у зошиті.)
Складання опорного конспекту
Основні положення клітинної теорії, сформульовані Теодором Шванном:
усі організми складаються з клітин;
клітини рослин і тварин подібні за головними рисами;
ріст і розвиток організмів пов’язані з утворенням клітин.
Розповідь учителя
Деякі положення клітинної теорії, із сучасної точки зору, були зовсім неправильними. Вважалося, наприклад, що головне в клітині — її оболонка; організм багатоклітинних організмів розглядався як проста сума клітин; до того ж не був з’ясований механізм утворення клітин (вважали, що нові клітини можуть виникати з неклітинної речовини). Один із цих «недоліків» виправив у 1859 р. німецький учений Рудольф Вірхов (1821–1902), який довів, що клітини виникають тільки з клітин-попередників унаслідок їхнього поділу. Р. Вірхов написав: «Усяка клітина походить з іншої клітини. Там, де виникає клітина, їй повинна передувати клітина, подібно до того, як тварина походить тільки від тварини, рослина — тільки від рослини».
2. Основні положення сучасної клітинної теорії
Розповідь учителя
Із часу створення клітинної теорії вчення про клітину як елементарну мікроскопічну структуру організмів набуло нового змісту. Для Т. Шванна і його сучасників клітина залишалася простором, обмеженим оболонкою. Поступово це уявлення замінилося розумінням того, що основною частиною клітини є цитоплазма. До кінця минулого століття, завдяки успіхам мікроскопічної техніки, була виявлена складна будова клітини, описані органели — частини клітини, що виконують різні функції, і досліджені шляхи утворення нових клітин. Уже на початку XX ст. стало зрозумілим першорядне значення клітинних структур у передачі спадкових властивостей. Сьогодні можна вважати загальновизнаним, що клітина є основною структурною і функціональною одиницею організації живого.
На сучасному етапі розвитку цитології клітинна теорія включає такі положення:
|
Завдання для учнів:
Порівняйте основні положення клітинної теорії Т. Шванна та сучасної клітинної теорії.
(Обговорення відповідей учнів.)
За результатами обговорення учні формулюють висновок:
Сучасна клітинна теорія є уточненням і доповненням клітинної теорії Т. Шванна.
а) Сенсорно – моторний етап
Звучить спокійна музика.
Давайте трошки відпочинемо. Сядьте зручно, закрийте очі, розслабте шию, плечі, руки, ноги. Дихайте глибоко і спокійно. Відчуйте, як тепло огортає ваше тіло. Ми вирушаємо на прогулянку до фантастичної лабораторії.
Ми опинилися в дуже красивому місці. Придивіться, там біля горизонту блакитна річка, що біжить в далечінь. А на березі стоїть дивний і загадковий будиночок весь оточений деревами й квітами. Чути дивовижний спів птахів. Послухайте звуки, відчуйте аромат цього чудового місця.
Ми заходимо до будинку в якому розміщена лабораторія. За столом сидить вчений. Він розглядає під електронним мікроскопом будову тваринної і рослинної клітини та порівнює їх. Давайте разом з вченим подивимось в мікроскоп. Ось клітини рослин і тварин, дуже схожі на невеликі цеглинки. Клітини рослин і тварин мають плазматичну мембрану, що пронизана мікроскопічними отворами — порами, через які відбувається обмін речовин. Між клітинами міститься міжклітинна рідина, яка сполучає клітини. Усередині клітина заповнена цитоплазмою. Вона являє собою безбарвний в’язкий розчин органічних і неорганічних речовин, у якому розміщуються різноманітні органели та включення. Цитоплазма майже завжди перебуває в русі, об’єднує всі клітинні структури і забезпечує процеси життєдіяльності клітини. Обов’язковою складовою рослинних і тваринних клітин є ядро. Воно відповідає за ріст клітини, її поділ. Основна функція ядра — передача спадкової інформації від материнської клітини до дочірніх.
Але що це? Зверніть увагу. У клітині тварин відсутні пластиди, вакуолі з клітинним соком і клітинна стінка.
Подякуйте лабораторії і мальовничому місці в якому вона знаходиться за відпочинок, за казку і нові знання, пошліть йому свою любов! А тепер настала пора завершувати нашу уявну подорож. Відчуйте прилив сил до рук і ніг. Це нові сили здоров’я наповнили вас! Вдихніть глибоко, посміхніться. І давайте обговоримо, що кому вдалося побачити.
б) Символьний етап
1. Бесіда
Проектування зображення на екран
Рослинна клітина
| Тваринна клітина
|
Завдання для учнів:
— Розгляньте будову тваринної і рослинної клітини.
— Установіть спільні ознаки в будові тваринної і рослинної клітини.
— Установіть ознаки відмінності в будові рослинної і тваринної клітини.
Очікувані відповіді учнів:
Клітини рослин і тварин мають плазматичну мембрану, ядро і цитоплазму, яка містить різноманітні органели і включення. У клітині тварин відсутні пластиди, вакуолі з клітинним соком, клітинна стінка.
2. Створення образону.
(Діти малюють рослинну і тваринну клітини). Образони кріпляться до дошки.
Перевірте правильне написання спільних і відмінних ознак рослинної і тваринної клітин.
V. Узагальнення та систематизація знань
5.1 «Розумний куб».
Запитання на гранях куба:
1. Що таке клітина?
2. Які характерні риси будови рослинної клітини?
3. Чим утворена оболонка рослинних клітин?
4. Яку функцію виконує клітинна оболонка?
5. Яку будову має ядро клітини?
6. Яку функцію виконує ядро?
VІ. Підбиття підсумків уроку
Складання Т-схеми до уроку
Я знав | Я дізнався |
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку.













