Тема: Узагальнення знань з теми: «Клітина- елементарна одиниця живого».
Мета уроку:
Навчальна – узагальнити і систематизувати знання учнів по даній темі, перевірити засвоєння теоретичного матеріалу теми;
Виховна – виховувати в учнів відповідальність, здатність до самоаналізу, сприяти розвитку ораторських і комунікативних вмінь;
Розвивальна – розвивати інтелект, уважність, творче мислення, навички групової роботи в поєднанні з індивідуальною.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань. Урок - мандрівка
ХІД УРОКУ:
І. Організація класу
Сьогодні ми з вами поринемо у цікаву мандрівку по країні «Клітина»
Любі друзі, ми починаємо змагання знавців цитології.
Епіграфом нашого змагання будуть слова:
Ніколи не говори: «Я - неук»,
А завжди кажи «Я - зірка».
Але кожен із вас повинен пам’ятати:
Я - учень
Я - хочу знати
Я - думаю
Я - вмію
Я - знаю
Я - особистість творча
Я – зірка
ІІ Повторення та систематизація теоретичних знань.
Запитання до учнів:
Що таке клітина?
Як називається наука про клітину?
Чи можемо ми побачити клітину неозброєним оком?
Вправа «Шість служок»
Шістьох я служок мав,
Усе від них про світ я знав:
І ось як я їх всіх зову:
Хто? Що? Як? Де?
Коли? Й Чому?
Редьярд Кіплінг, «Слоненя»
Заповнення таблиці та обговорення таблиці:
Хто? | Роберт Гук | Антоні ван Левенгук | Роберт Броун |
Що? | Клітина | Одноклітинні організми, бактерії, еритроцити | Ядро |
Як? | Розглядаючи корок дуба під мікроскопом | Розглядаючи одноклітинні організми та бактерії під мікроскопом | Розглядаючи клітини під мікроскопом |
Де? | В Англії | Нідерланди | Німеччина |
Коли? | В 1665 році | В 1674 році | В 1833 році |
Чому? | З цікавості | З цікавості | З цікавості |
Групам роздаються аркуші паперу, на яких записані питання з вірша Кіплінга.
Що пояснює клітинна теорія? Хто вважається її творцями?
Учні пояснюють досягнення Шванна, Шлейдена і Вірхова, згадують Яна Пуркіньє.
Методичний прийом «Фішбоун»
Голова риби – клітина. Хвіст – Клітина – елементарна одиниця живого.
Учні заповнюють риб’ячий скелет і одночасно застосовують STEM навички.
Матеріал – пластилін. Завдання – зліпити клітину.
Структура клітини рослин:
Клітинна мембрана
Цитоплазма
Ядро
Пластиди
Мітохондрії
Ендоплазматична сітка
Рибосоми
Комплекс Гольджі.
Чи здатні клітини розмножуватися? Яким чином? Що таке хромосоми?
Де вони знаходяться? Яку роль відіграють у розмноженні клітини?
Учні з ниток формують хромосоми.
Узагальнення вивченого проводимо із демонстрацією виготовленої клітини і хромосоми. Підводимо підсумки будови риб’ячого скелета. Чи перетворився він у рибу?
Методичний прийом «Сенкан»
Клітина
Яка вона? (2 прикметники)
Що вона робить? (3 дієслова)
Речення про клітину
Слово-синонім
ІІІ Рефлексія. Підбиття підсумків.
Рефлексійна мішень
Учні оцінюють свою роботу на уроці і прикріплюють на мішень листочок.
IV Домашнє завдання
Повторити тему «Клітина».
Скласти твір-опис про клітину.











