Мета: формувати в учнів пізнавальну компетентність шляхом засвоєння знань про кліматичне районування й особливості розміщення кліматичних поясів Африки; формувати самоосвітню компетентність через вдосконалення умінь пояснювати особливості клімату і розміщення кліматичних поясів на материку; розвивати інформаційну компетентність, формуючи навички знаходити, осмислювати, використовувати інформацію з різних джерел (підручника, атласу, комп’ютера, Інтернету); виховувати соціальну компетентність через розуміння важливості професії кліматолог.
Цілі:
Учні знатимуть: географічне розміщення типів клімату та їх характеристику.
Учні вмітимуть: визначати типи клімату за кліматичною картою та кліматичними діаграмами; робити висновки впливу клімату на особливості життя і господарської діяльності людей.
Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, кліматодіаграми, підручники, атласи, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Учитель: Клімат впливає на життя людини та її практичну діяльність. Бажаю усім нам гарних кліматичних умов на уроці!
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Гра «Кліматолог»
Учні мають картки двох кольорів: жовтого і синього. Учитель читає твердження про клімат, а учні картками погоджуються, або не погоджуються з ним. Жовтий колір – твердження вірне, синій колір – не вірне.
1.Всі кліматичні пояси на материку Африка повторюються двічі, крім екваторіального. (Ж)
2.Над територією Африки формується два типи повітряних мас: екваторіальні та тропічні. (Ж)
3.Холодні течії, на відміну від теплих, підвищують температуру і сприяють випаданню значної кількості опадів. (С)
4.В екваторіальних широтах материка протягом усього року тримається температура близько +26˚С. (Ж)
5.В Африці бувають холодні зими. (С)
6.Африка – найсухіший материк планети. (С)
7.Екваторіальна частина Африки розташована в поясі низького тиску з переважно висхідними рухами повітря. (Ж)
8.У Сахарі кількість опадів складає менш як 50 мм на рік і дощі тут – рідкісне явище. (Ж)
9.В зоні зіткнення пасатів Північної та Південної півкуль випадає опадів близько 100-200 мм на рік. (С)
10.Над субтропічним поясом у Північній півкулі влітку переважають сухі тропічні повітряні маси, взимку – вологі помірні повітряні маси, які надходять з океану. (Ж)
11.Північно-західні та південно-західні узбережжя Африки омиваються водами холодних течій. (Ж)
12.У центральних областях Сахари по три роки може не бути дощу. (Ж)
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Учитель: Всесвітня метеорологічна організація попереджає, що у мешканців Африки виникне хаос через зміни клімату. Погодні умови, які зазвичай траплялись раз на 30 років, зможуть відбуватись раз на три-чотири роки у мвйбутньому. Центральна та Західна Африки потерпатимуть від посухи. А на інших територіях, в умовах глобальних змін клімату, спостерігатимуться раптові повені через значну кількість опадів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Екватор перетинає Африку майже посередині, тому кліматичні пояси (окрім екваторіального) повторюються на її території двічі. Сьогодні ми познайомимся з кліматичними поясами Африки. Свої дослідницькі проєкти представлять «кліматологи»:
1 група – екваторіальний пояс;
2 група – субекваторіальний пояс;
3 група – тропічний пояс;
4 група – субтропічний пояс.
Учні об’єднанні в 4 групи. Кожна із них отримала випереджальне завдання:
- географічне положення поясу;
- які повітряні маси переважають;
- середні місячні температури, амплітуда температур;
- кількість опадів та причини, що їм сприяють;
- чи є даний пояс комфортним для проживання населення.
Представлення дослідницьких проєктів
1 група – екваторіальний пояс
В межах екваторіального кліматичного поясу в продовж року переважають екваторіальні повітряні маси, що зумовлюють жарку та вологу погоду. Кожен день року схожий на інший. Частки дня і ночі однакові, приблизно по 12 годин. Вранці погода ясна і сонячна. Внаслідок прогрівання земної поверхні повітря насичується вологою. Близько 15 години обов’язково йде дощ. Сумарна річна кількість опадів перевищує 2000 мм. Сезонні коливання середньомісячних температур і опадів незначні. Тепла Ґвінейська течія сприяє підвищенню кількості опадів на узбережжі Ґвінейської затоки (до 10000 мм на рік). Це найвологіше місце в Африці.
Високі температури, значна кількість опадів, висока вологість повітря створюють сприятливі умови для розвитку природної і культурної рослинності. У багатьох місцях місцеві жителі заміст вирубаних лісів вирощують різноманітні теплолюбні культури, серед яких значні площі займають гевея, банани, какао, кавове дерево.
2 група – субекваторіальний пояс
На північ і південь від екваторіального поясу до 17-20˚ пн. і пд.ш. панує субекваторіальний тип клімату із сезонною зміною напрямку руху повітряних мас. Температури високі протягом усього року (+25…+28˚С). Протягом літнього дощового сезону погоду формує вологе й тепле екваторіальне повітря. Часто бувають грози, іноді протягом тривалого часу зберігається суцільна хмарність із тривалими дощами. Узимку заступають тропічні – жаркі й сухі повітряні маси. У разі віддалення від екватора тривалість сухого періоду збільшується.
Вологий літній і посушливий зимовий сезони відіграють важливу роль у річному розвитку природи й господарської діяльності людини.
3 група – тропічний пояс
Тропічні пояси відповідають тропічним широтам обох півкуль. Для них характерна перевага континентальних тропічних повітряних мас, що формують тропічний пустельний клімат. Це «царство пустель». У Сахарі температура досягає +50˚С, а пісок і камені розжарюються до +70˚С. Уночі температура падає до +10˚С, а інколи і до 0˚С. Такі великі коливання добових температур призводять до того, що камені лопаються з тріском, схожим на постріли. Мешканці пустелі кажуть, що сонце на їхній батьківщині змушує кричати навіть камені. Улітку в Сахарі вітер самум переміщує тонни піску, від тертя піщин якого виникають звуки. Самум налітає раптово й може тривати від кількох годин до кількох днів. Річна кількість опадів у середньому не перевищує 150 мм. Подекуди випадає 1-3 мм опадів, а нерідко по 5-10 років не буває і краплі дощу. У південному тропічному поясі формується два типи клімату – тропічний вологий і тропічний пустельний.
В тропічному поясі північної півкулі значно складніші умови проживання місцевих жителів, а ніж південної півкулі материка.
3 група –субтропічний пояс
Крайні північ і південь материка лежать в субтропічних поясах. На півночі – на узбережжях Середземного моря та на південно-західному краї Африки – клімат субтропічний середземноморський із сухою спекою влітку (+27…+28˚С) і пануванням тропічного повітря, теплою вологою зимою (+10…+12˚С) і переважанням помірних повітряних мас. На південно-східному узбережжі під впливом південно-східних пасатів формується субтропічний клімат із рівномірним зволоженням. Кліматичні умови субтропічних поясів в Африці найбільш сприятливі для проживання людей.
V. Осмислення нових знань
Робота з кліматичними діаграмами
Учитель роздає карточки з зображення 4 різних діаграм. Пропонує учням охарактеризувати кліматичні особливості певного типу клімату визначивши:
1.Середню температуру повітря в липні, січні.
2.Річну амплітуду середніх температур повітря.
3.Середньорічну кількість опадів.
4.Режим зволоження.
5.Тип клімату.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Мікрофон»
1.Чому Африка – найспекотніший материк Землі?
2.У межах яких кліматичних поясів лежить територія Африки?
3.Який кліматичний чинник спричинив утворення пустелі Наміб?
4.Чому в тропічному і субтропічному кліматичних поясах формується кілька типів клімату?
5.Для якого типу клімату характерне значне літнє зволоження?
6.Якими причинами обумовлена значна довжина тропічного поясу уздовж західного узбережжя в Південній Африці?
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Учні діляться враженнями про урок. Розповідають про що дізналися і чого навчилися на уроці.
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф
Написати твір-есе на тему: «Кліматичні умови на материку Африка через 50 років»