Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Стратегії подолання наслідків психологічної травми у педагогів засобами арттерапії
»
Взяти участь Всі події

Класифікація легкоатлетичних вправ та їх характеристика

Фізична культура

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

19 проходжень

2 запитань

15.05.2022

13

0

Опис уроку:

Урок містить два блоки-теоретичний матеріал та підсумкові питання.

Завдання №1 Теоретичний блок


Ознайомтесь з матеріалом! В другому блоці дайте короткі відповіді на питання.


Легка атлетика є комплексним видом спорту, що включає в себе різні види дисциплін. Вона по праву вважається королевою спорту, недаремно, два з трьох закликів в девізі "Швидше, вище, сильніше" можна не задумуючись віднести до саме легкоатлетичних дисциплін. Легка атлетика складала основу спортивної програми перших Олімпійських ігор. Свої позиції легкій атлетиці вдалося завоювати за рахунок простоти, доступності. Це один з основних і найбільш масових видів спорту.

Види легкої атлетики і їх характеристика

Легка атлетика - вид спорту, об'єднуючий такі дисципліни як: ходьба, біг, стрибки (в довжину, висоту, потрійної, з тичкою), метання (диск, спис, мелений, і штовхання ядра) і легкоатлетичні багатоборства. Один з основних і найбільш масових видів спорту.

Так програма чоловічих дисциплін в програмі Олімпійських ігор (24 види) не мінялася з 1956 року. У програму жіночих видів входить 23 види. Єдина різниця це ходьба на 50 км, якої немає в жіночому списку. Таким чином, легка атлетика є найбільш медалеємким видом серед всіх олімпійських видів спорту. Програма чемпіонатів в приміщенні складається з 26 видів (13 чоловічих і 13 жіночих). На офіційних змаганнях чоловіки і жінки не беруть участь в спільних стартах.

Види легкої атлетики прийнято поділяти на п'ять розділів: ходьбу, біг, стрибки, метання і багатоборства. Кожний з них, в свою чергу, поділяється на різновиди.

Спортивна ходьба - на 20 км (чоловіки і жінки) і 50 км (чоловіки). Спортивна ходьба - це циклічний локомоторное рух помірної інтенсивності, який складається з чергування кроків, при якому спортсмен повинен постійно здійснювати контакт із землею і при цьому винесена уперед нога повинна бути повністю випрямлена з моменту торкання землі і до моменту вертикалі.

Біг - на короткі (100, 200, 400 м), середні (800 і 1500 м), довгі (5000 і 10 000 м) і найдовші дистанції (марафонський біг - 42 км 195 м), естафетний біг (4 х 100 і 4 х 400 м), біг з бар'єрами (100 м - жінки, ПО м - чоловіки, 400 м - чоловіки і жінки) і біг з перешкодами (3000 м). Змагання по бігу - один з самих старих видів спорту, по яких були затверджені офіційні правила змагань, і були включені в програму з самих першої олімпійської гри 1896 року. Для бігунів найважливішими якостями є: здатність підтримувати високу швидкість на дистанції, витривалість (для середніх і довгих).

Стрибки поділяються на вертикальні (стрибок у висоту і стрибок з жердиною) і горизонтальні (стрибок в довжину і потрійний стрибок).

Стрибок у висоту з розгону - дисципліна легкої атлетики, що відноситься до вертикальних стрибків технічних видів. Складові стрибка - розгін, підготовка до відштовхування, відштовхування, перехід через планку і приземлення. Вимагає від спортсменів пригучості і координації рухів. Проводиться в літньому і зимовому сезоні. Є олімпійською дисципліною легкої атлетики для чоловіків з 1896 року і для жінок з 1928 року. Змагання по стрибках у висоту відбуваються в секторі для стрибків, обладнаному планкою на держателях і місцем для приземлення. Спортсмену на попередньому етапі і в фіналі дається по троє спроби на кожній висоті. Спортсмен має право пропустити висоту, при цьому невикористані на пропущеній висоті спроби не нагромаджуються. Якщо спортсмен здійснив невдалу спробу або двох на якій-небудь висоті і не хоче більше стрибати на цій висоті, він може перенести невикористані (відповідно, дві або одну) спроби на наступні висоти. 

Стрибок з жердиною - дисципліна, що відноситься до вертикальних стрибків технічних видів легкоатлетичної програми. Вимагає від спортсменів пригучості, спринтерських якостей, координації рухів. Стрибок з жердиною серед чоловіків є олімпійським видом спорту з Першої літньої Олімпіади 1896 року, серед жінок - з Олімпійської гри 2000 року в Сіднеї. Входить до складу легкоатлетичних багатоборств.

Стрибок в довжину - дисципліна, що відноситься до горизонтальних стрибків технічних видів легкоатлетичної програми.При виконанні стрибка атлети в першій стадії здійснюють розгін по доріжці, потім відштовхуються однією ногою від спеціальної дошки і стрибають в яму з піском. Дальність стрибка розраховується як відстань від спеціальної мітки на дошці відштовхування до початку лунка від приземлення в піску. Відстань від дошки відштовхування до дальнього краю ями для приземлення повинна бути не менше за 10 м.Стрибок складається з чотирьох фаз: розгону, відштовхування, польоту і приземлення.

Метання - штовхання ядра, метання списа, метання диска і метання молота. У 1896 р. в програму Олімпійських ігор включили метання диска і штовхання ядра; в 1900 р. - метання молота, в 1906 р. - метання списа.

Багатоборства - десятиборство (чоловічий вигляд) і семиборство (жіночий вигляд), які проводяться протягом двох днів підряд в наступному порядку. Десятиборство - перший день: біг 100 м, стрибок в довжину, штовхання ядра, стрибок у висоту і біг 400 м; другий день: біг ПО м з бар'єрами, метання диска, стрибок з тичкою, метання списа і біг 1500 м. Семиборство - перший день: біг 100 м з бар'єрами, стрибок у висоту, штовхання ядра, біг 200 м; другий день: стрибок в довжину, метання списа, біг 800 м. За кожний вигляд спортсмени отримують певну кількість очок, які нараховуються або по спеціальних таблицях, або по емпіричних формулах. Змагання по багатоборствах на офіційних стартах IAAF завжди проводиться в два дні. Між видами обов'язково визначений інтервал для відпочинку (як правило не менше за 30 мін). При проведенні окремих видів існують поправки характерні для багатоборства: в бігових видах дозволено зробити два фальстарта (замість одного як в звичайних бігових видах); в стрибку в довжину і в метаниях учаснику надається тільки по три спроби.

Крім перерахованих олімпійських видів змагання з бігу і ходьби проводяться на інших дистанціях, по пересічній місцевості, в легкоатлетичному манежі; в метаниях для юнаків використовуються полегшені снаряди; багатоборство проводять по п'яти і семи видах (чоловіки) і п'яти (жінки).

Правила в легкої атлетики досить прості: переможцем вважається атлет або команда, які показали кращі результати в фінальному забігу або фінальній спробі технічних дисциплін.

Перше місце у всіх видах легкої атлетики, крім багатоборств, марафону і ходьби проходять в декілька етапів: кваліфікація, Ѕ фіналу, ј фіналу. Потім проводиться фінал, в якому визначаються учасники, що зайняли призові місця. Кількість учасників визначається регламентом змагань.


Завдання №2 Вільне введення тексту


Дай короткі відповіді на питання


  1. Який вид легкої атлетики зображено?

  2. Назви види багатоборства для чоловіків.

  3. Назви основні види метання в легкій атлетиці. Який вид метання зображено на картинці?

  4. Які види стрибків ти знаєш?

  5. Який вид стрибка зображено?

  6. Назви вид бігу зображений на картинці.

  7. Як поділяється біг в легкій атлетиці?

  8. Вкажи види багатоборства для жінок.

  9. Як проводиться багатоборства в легкій атлетиці?

  10. В якому році стрибки з жердиною входили до програми Олімпійських ігор?

Рефлексія від 17 учнів

Сподобався

16 1

Зрозумілий

17 0

Потрібні роз'яснення

16 1