Клас Земноводні

Біологія

Для кого: 7 Клас

5 проходжень

3 запитань

29.11.2021

41

0

Опис уроку:

Урок засвоєння нових знань. Перегляньте презентацію та прочитайте теоретичний блок. Законспектуйте. Для преревірки власних знань пройдіть тестування.

Завдання №1 Теоретичний блок

До класу Земноводні, або Амфібії, належить нечисленна група найбільш примітивних наземних хребетних тварин (близько 2,5 тис. видів). В Україні є 19 видів.
Це перші наземні хребетні тварини, які ще не зовсім порвали з водним середовищем у процесі індивідувального розвитку вони проходять водну, личинкову стадію, на якій мають зябра. Амфібії живуть у воді і на суші. Розмноження і розвиток відбувається у воді.

Тіло розділене на голову, тулуб і кінцівки (п'ятипалі, важільного типу), покрито голою, слизової шкірою. Слиз є необхідним для шкірного дихання (близько 70 % кисню проникає через шкіру).
 
2-жаби.jpg
 
Зверни увагу!У порівнянні з рибами земноводні мають наступні особливості:

  • скелет розділений на чітко виражені відділи, з'явилися шийний і крижовий відділи хребта.

  • У зв'язку з переходом до життя на суші у них сформувалися дві пари п'ятипалих кінцівок.

  • Головний мозок складається із стовбура і двох півкуль. Органи зору, слуху та нюху пристосовані до наземного способу життя (на додаток до внутрішнього з'явилося середнє вухо).

  • У земноводних з'явився друге — легеневе коло кровообігу і трикамерне серце, яке складається з двох передсердь і одного шлуночка, в якому міститься частково змішана кров.

  • Органи дихання представлені легенями і шкірою (у дорослих тварин), у личинок зберігається зяброве дихання (як у риб).

  • З рибами земноводних зближує зовнішнє запліднення, розмноження ікринками, схожість личинки (наприклад, пуголовка жаби) з мальком риби.

Класифікація Земноводних

Ряд Хвостаті (тритони, саламандри і аксолотлі);
 
хвостаті7.jpg
 
Ряд Безхвості
(жаби, часничниці, жерлянки, квакші);
 
7-жаби.jpg
 
Ряд Безногі (тропічні черв'яги).


 червяга.jpg

 
Походження і значення земноводнихВважається, що земноводні походять від однієї з груп стародавніх прісноводних кистеперих риб, що мешкали близько 300 млн. років тому у заболочених водоймах.
У кистеперих риб потужні плавці і подвійне дихання. Кістепері риби першими з риб у процесі еволюції навчилися переповзати з пересохших до найближчих водойм на плавцях, які згодом стали подібними до кінцівок наземних хребетних тварин. Для цих цілей у предків земноводних розвинулася мускулатура на основі плавців і з'явився примітивний легеневий мішок.
 
Земноводні є важливим компонентом водних і наземних біоценозів. Вони регулюють чисельність безхребетних тварин.

Органи чуття представників класу Земноводних пристосовані до наземного способу життя.


Очі мають дві рухомі повіки: верхня — рухлива шкіряна, нижня — прозора перетинка. Повіки з'явилися у процесі еволюції. Вони захищають око від пилу, бруду і висихання. Амфібії бачать далі риб, оскільки кришталик має форму лінзи (опуклий).

В органах слуху (крім внутрішнього вуха, яке було ще у риб) з'являється середнє вухо, відмежоване від зовнішнього середовища барабанною перетинкою. У середньому вусі земноводних є тільки одна слухова кісточка (стремінце).

органи чуттів підписи.jpg


Земноводні стали першими хребетними, що видають звуки. Для посилення звуків самці використовують спеціальні мішки — резонатори.
Органи нюху представлені нюховими капсулами, які зв'язані із ніздрями.
 

жаба самець.jpg

Завдання №2 Теоретичний блок

Завдання №3 Тестування

24 листопада 2021
Біологія
7 Клас
16 запитань
106 проходжень
338

Рефлексія від 5 учнів

Сподобався

4 1

Зрозумілий

4 1

Потрібні роз'яснення

4 1