Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування. Кросинговер

01.08.2021
2 0
10 Клас, 11 Клас

1

0

55

0

9

10

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Дата                                                                      Урок №                                                             Клас 11

Тема: "Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування. Кросинговер"

Мета: * сформувати поняття про хромосомну теорію спадковості та кросинговер

          * розвивати концентрацію уваги

          * виховувати самостійність

Тип уроку: формування вмінь і навичок

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Формування мети і завдань уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

Хромосомна теорія спадковості. Зчеплене успадкування

Вивчаючи та порівнюючи хромосомні набори самців і самок, учені встановили, що у багатьох випадках визначення статі залежить від генотипу. У соматичних клітинах самця та самки всі пари хромосом, крім однієї, схожі і несуть однакові типи генів. Хромосоми, представлені в обох статей однаковими гомологічними парами, називаються аутосомами. Пара хромосом, за якою відрізняють самця від самки, називається статевою. У людини 22 пари аутосом і одна пара статевих хромосом.

Статеві хромосоми бувають двох типів: X і Y. Стать визначається їхнім сполученням (XX абоXY). Стать, яка визначається наявністю XX–хромосом, на­зивається гомогаметною, а наявністю XY– хромосом — гетерогаметною. Гетерогаметні утворюють 2 типи гамет за статевими хромосомами: X,Y; гомогаметні — один тип: X. У більшості організмів (ссавці і людина, рептилії, амфібії, мухи тощо) жіноча стать гомогаметна (XX), чоловіча — гетерогаметна (XY). У птахів, деяких риб, метеликів самці гомогаметні (XX), а самки — гетерогаметні (XY). У деяких випадках стать визначається відсутністю однієї хромосоми у парі: у прямокрилих, павуків самки мають XX– набір, а самці — –набір хромосом. Крім хромосомного, є інші механізми визначення статі. Наприклад, у деяких безхребетних (коловерток, черв’яка-динофілюса) стать визначається до запліднення. З яйцеклітин, багатих на жовток і великих, утворюються самки, з дрібніших — самці. На формування статі деяких риб і земноводних впливають умови довкілля — у них закладаються водночас зачатки чоловічих іжіночих статевих залоз, але розвивається тільки один тип. У випадках визначення статі за хромосомним набором співвідношення становить 1:1.

Хромосомна теорія спадковості

В основі теорії лежить поведінка хромосом під час мейозу, від якого залежить якість сформованих гамет. Основні положення теорії, сформульовані Г. Морганом, такі:

1. Одиницею спадкової формації є ген.

2. Гени в хромосомах розташовані лінійно і утворюють групу зчеплення. Гени, розташовані в одній хромосомі, успадковуються разом, зчеплено.

3. Зчеплення генів може порушуватися у процесі мейозу в результаті кросинговеру.

4. У процесі мейозу гомологічні хромосоми, а отже, і алельні гени, потрапляють в різні гамети. Гамети завжди гаплоїдні (1n).

5. Негомологічні хромосоми, а отже, і неалельні гени розходяться довільно, незалежно один від одного й утворюють різні комбінації в гаметах, число яких визначається за формулою 2n, де n – кількість пар гомологічних хромосом. У результаті кросинговеру кількість комбінацій генів у гаметах збільшується.

Кросинговер як генетична закономірність

Кросинговер (від англ. crossingover – перехрест) – обмін ділянками гомологічних хромосом у процесі клітинного поділу, переважно в профазі першого мейотичного поділу, іноді в мітозі. Дослідами на дрозофілі Т.Морган, К.Бріджес і А.Стертевант показали, що немає абсолютно повного зчеплення генів, за якого гени передавалися би завжди разом. Імовірність того, що два гени, локалізовані в одній хромосомі, не розійдуться в процесі мейозу, коливається в межах 1-0,5%. У природі переважає неповне зчеплення, обумовлене перехрестом гомологічних хромосом і рекомбінацією генів. Так було відкрито перехрест хромосом, або кросинговер. Цитологічна картина кросинговеру була вперше описана датським ученим Янсеном.

Кросинговер відбувається тільки тоді, коли гени знаходяться в гетерозиготному стані (АВ/аb). Якщо гени в гомозиготному стані (АВ/АВ або аb/аb), обмін ідентичними ділянками не дає повних комбінацій генів у гаметах і в поколінні.

Схема кросинговеру

image003.jpg

Частота (відсоток) перехреста між генами залежить від відстані між ними: чим далі вони розташовані один від одного, тим частіше відбувається кросинговер. Т. Морган запропонував відстань між генами вимірювати у відсотках, за формулою:

n1×100/n = % кросинговеру,

де  n – загальне число особин у F,

     n1 – сумарне число кросоверних особин.

Відрізок хромосоми, на якому здійснюється 1% кросинговеру, дорівнює одній морганіді (умовна міра відстані між генами). Частоту кросинговеру використовують для того, щоб визначити взаємне розміщення генів і відстань між ними. Розрізняють декілька типів кросинговеру: подвійний, множинний (складний), неправильний, нерівний. Значення. Кросинговер призводить до нового поєднання генів, що викликає зміну фенотипу. Крім того, він поряд з виникненням мутацій є важливим фактором еволюції організмів.

V. Узагальнення вивченого

VI. Домашнє завдання

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю

229

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
9 клас

25 грн

Незалежне успадкування ознак. Дигібридне схрещування.

Незалежне успадкування ознак. Дигібридне схрещування.

199

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
9 клас

30 грн

ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ: І та ІІ закони Менделя.

ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ: І та ІІ закони Менделя.

150

Аватар профіля Лугова Тамара Олексіївна
Біологія
10 клас

33 грн

Каріотип людини та його особливості. Хромосомний аналіз як метод виявлення порушень у структурі каріотипу

Каріотип людини та його особливості. Хромосомний аналіз як метод виявлення порушень у структурі каріотипу

674

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
10 клас

25 грн

Сучасні молекулярно-генетичні методи досліджень спадковості людини.

Сучасні молекулярно-генетичні методи досліджень спадковості людини.

315

Аватар профіля Вайда Галина Іванівна
Біологія
10 клас

25 грн

ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ: закон чистоти гамет. ІІІ закон Менделя

ЗАКОНОМІРНОСТІ СПАДКОВОСТІ: закон чистоти гамет. ІІІ закон Менделя

230

Аватар профіля Лугова Тамара Олексіївна
Біологія
10 клас

33 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

679

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

841

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1932

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

405

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

613

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

844

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас