Тема: «Хай в серці кожної дитини живе любов до України і української мови.»
Мета: -розширити знання учнів про рідний край, про державні символи
України;
-формування компетентностей: навчальної, пізнавальної, інформаційної,
комунікативної, полікультурної;
-розвиток творчих здібностей учнів; критичного мислення, вміння
одержувати інформацію, аналізувати її, порівнювати, робити висновки;
-виховувати у молодших школярів почуття патріотизму та гордості за
свою країну;
-коригувати мову та мовлення.
Обладнання: Державні символи України, кліп «Україно! Свята моя земля!»,
презентація «Україна-наша Батьківщина.», кліп фізкультхвилин-
ки «Україно, ми твоя надія.»
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Ось і пролунав перший дзвоник 2022-2023 навчального року. Я вітаю вас з цим святом. Скільки гарних і мудрих подорожей ми з вами здійснимо по країні знань!
А на першому уроці ми з вами поведемо мову про найдорожче серцю кожної людини. А тему нашого уроку вам підкажуть рядки Ліни Костенко:
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,-
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе, як є-дорога, явори.
Усе моє, все зветься-Україна.
Про що говориться у вірші?
Отже, тема нашого уроку «Хай в серці кожної дитини живе любов до України і української мови.»
II. Основна частина.
1. Актуалізація знань.
- Що таке Батьківщина?
- Де вона починається?
- Яку роль відіграє в житті кожної людини і як впливає на її долю?
На ці питання у кожного своя відповідь. Але для всіх людей Батьківщина-це країна, яка дала життя. Безперечно, любов до Батьківщини починається з любові до рідної домівки, до своєї мови.
Читання вірша О.Василенка «Я-українка!»
Живу в Україні,
На вільній, єдиній
Моїй Батьківщині,
Де все мені в радість:
Ліси і садки,
Озера й річки,
І глибокі ставки,
Лани неосяжні,
І гори, й долини,
Цвіт білосніжний
У лузі калини.
В душі моїй солодко
Грає сопілка,
Бо я з України,
Бо я-українка!
2. Вивчення нового матеріалу.
а) Перегляд кліпу «Україно! Свята моя земля!»
б) Розповідь вчителя про символи України.
Кожен народ має свої священні символи, які уособлюють самобутність, національну єдність. Вони покликані підносити дух нації у боротьбі за свободу, самоутвердження, за власну самостійну державу.
Непростою була доля українських символів: їх забороняли й відтворювали,
Обожнювали й люто ненавиділи. Українські патріоти йшли на смерть заради того, щоб сьогодні ми мали державний гімн, прапор і герб.
Вірш про державний прапор
Прапор-це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх- ознака сили,
Це для всії-ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито;
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом,
Українським в Україні. ( Н.Поклад )
- Якого кольору наш прапор?
- Що означає синій колір? Жовтий?
Поєднання кольорів може трактуватися багатозначно: синє небо-чисте, мирне, безхмарне; хлібні лани-символ мирної праці і достатку. Та головна ідея синьо-жовтого-це гармонія Космосу, Сонця, Землі та всього живого, що є на землі.
Вірщ про тризуб
Наш герб-тризуб,
Це воля, слава й сила;
Наш герб тризуб.
Недоля нас косила,
Бо ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям. ( Н.Поклад )
Герб-це символ влади. Золотий тризуб на синьому тлі-дуже давній знак. В тризубі відображено триєдинісь життя. Це Батько-Мати-Дитя. Вони символізують собою Силу-Мудрість-Любов.
Вірш про гімн
Слова палкі,
Мелодія врочиста,-
Державний Гімн
Ми знаємо усі.
Для кожного села,
Містечка, міста-
Це клич один
З мільйонів голосів.
Це наша клятва,
Заповідь священна,
Хай чують
Друзі й вороги,
Що Україна вічна,
Незнищенна,
Від неї лине
Світло навкруги. ( Н.Поклад )
Гімн-хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.
Фізкультхвилинка. Кліп «Україно, ми твоя надія.»
Презентація про символи та природу України.
Ми поговорили про символи.
- А з чим іще у вас асоціюється Україна?
З давніх давен люди вірили в існування добрих і злих сил в природі. Щоб захиститися від них, люди створювали обереги.
Оберіг-це чарівний предмет, що захищав свого власника або звеличував його можливості.
3. Закріплення і узагальнення.
Відгадай кросворд
- Як називається герб нашої держави? ( тризуб )
- Які гори України ви знаєте? ( Карпати )
- Як називається найбільша річка України? ( Дніпро )
- Який птах є символом України? ( лелека )
- Столиця України ? ( Київ )
- Кущ-символ України? ( калина )
- Збірка віршів Т.Г.Шевченка? ( кобзар )
Т | р | и | з | у | б | |
К | а | р | п | а | т | и |
Д | н | і | п | р | о | |
Л | е | л | е | к | а | |
К | и | ї | в | |||
К | а | л | и | н | а | |
К | о | б | з | а | р |
III. Підсумок уроку.
Ось і закінчується наш урок. Прослухайте вірш, а наприкінці доповніть його:
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься…. ( Україна )
- Як називається наша країна?
- Які міста, річки, гори, озера України ви запам’ятали?
- Яке місто є столицею України?
- Яка річка протікає через Київ?