Тема: Карпенко - Карий. Біографія. "Театр корифеїв".
Мета уроку:
навчальна: познайомити учнів з життєвим шляхом і творчою діяльністю драматурга І.Карпенка-Карого, його зв’язком із «театром корифеїв»; домогтися усвідомлення багатогранності літературної та театральної діяльності письменника; поглибити знання з теорії літератури про жанрову різноманітність його драматичних творів;
розвиваюча: розвиток пошукової діяльності учнів, їх творчих здібностей, уміння самостійно здобувати знання з будь-яких джерел, готувати повідомлення на задану тему; розвивати навички сприйняття інформації на слух;
виховна: виховання поваги до видатних людей, любов до художньої літератури, театру.
методична: формування життєвих компетентностей учнів на уроках української літератури засобами сучасних педагогічних технологій.
Тип уроку: комбінований урок
Методи проведення:
• словесний: розповідь з елементами бесіди, пояснення, демонстрації;
• наочний:портрети акторів «театру корифеїв» та І.Карпенка-Карого, виставка його творів, презентація, опорні конспекти та дидактичні матеріали;
• практичний: робота з конспектом, ілюстраціями, складання пазлів, схеми психологічного портрета письменника, розв’язування кросворду, заповнення анкети «Я знайомлюся з життям І.Карпенка-Карого», таблиці «Жанрова різноманітність творів», перегляд презентації, розгадування ребусів, написання літературного диктанту;
пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, проблемний, частково-пошуковий.
Форми роботи: робота в парах, фронтальне опитування методом «Мозковий штурм», індивідуальна самостійна робота, робота в малих групах, робота по виконанню випереджаючого завдання, робота з підручником.
Обладнання уроку: підручник «Українська література» 10 клас автори О. В. Слоньовська, Н. В. Мафтин, Н. М. Вівчарик, 2018 рік, ноутбук, телевізійна панель, дошка, презентація, портрети І.Карпенка-Карого та акторів «театру корифеїв», ілюстративний матеріал, виставка творів І.Карпенка-Карого, опорні конспекти та дидактичні матеріали, пазли, літературний диктант, анкета «Я знайомлюсь з життям І.Карпенка-Карого», таблиця «Жанрова різноманітність творів».
Між предметні зв'язки: історія України «Валуєвський циркуляр та Емський указ», художня культура «Театральна культура ХІХ ст.».
Словник термінів: трагікомедія, комедія, драма, трагедія
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Поверніться один до одного, усміхніться та подумки побажайте успіхів.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Викладач: На попередньому уроці ми вели бесіду про українську драматургію і театр 70-90-х рр. ХІХ ст. Відомо, що 70-90-ті роки ХІХ ст. для духовного розвитку України виявилися надзвичайно складними. Вдома ви повинні були повторити матеріал за конспектом. Тому, перш ніж розпочати вивчення нової теми я зараз перевірю як ви засвоїли матеріал минулого уроку.
Розв’язаннє кросворду. Ключові слова, які стосуються теми нашого уроку «театр корифеїв».
IІІ. Мотивація навчальної діяльності здобувачів освіти.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні наша розмова піде про театр. Г. С. Сковорода, видатний український філософ, письменник та просвітитель, говорив:
Світ подібний до театру:
Щоб грати в нього успішно і з похвалою,
Беруть ролі за здібністю.
Як ставилися до театру і наскільки великою була його роль за різних часів, можна судити з таких висловлювань відомих людей: англійський поет і драматург В. Шекспір порівнював життя з театром, німецький письменник Г. Гауптман — із ланцюгом, англійський лікар, письменник Г. Браун — із чистим полум’ям, американський критик, видавець — зі сходинами, російський письменник І. Гончаров — з боротьбою, Леся Українка — із шаблею.
Одним із найвидатніших творців українського театру є Іван Карпенко-Карий (Іван Карпович Тобілевич), про якого І. Франко сказав, що він «був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом, та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література». Тож визначимо й свою позицію в оцінці ролі театру й видатного драматурга І. Карпенка-Карого.
Сьогодні на уроці ви познайомитеся з життєвим шляхом і творчою діяльністю драматурга І.Карпенка-Карого, його зв’язком із «театром корифеїв», усвідомите багатогранність літературної та театральної діяльності письменника; поглибите свої знання з теорії літератури про жанрову різноманітність його драматичних творів.
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Викладач: Життєвий і творчий шлях І.Карпенка-Карого. Багатогранність діяльності. Жанрова різноманітність творів. І.Карпенко-Карий і «театр корифеїв»
V. МОТИВАЦІЯ ТЕМИ УРОКУ
Із творчістю цього письменника ви вже ознайомились у 8 класі. Який його твір ви читали? (п’єсу «Сто тисяч») .
До якого явища культури можна віднести такі означення: шкільний, кріпосницький, професійний?
(Це етапи становлення українського національного театру).
Про роль сім’ї Тобілевичів у розвитку професійного українського театру М. Рильський написав вірш «Три брати». Тож послухаймо цю поезію у виконанні Синьогуба Сергія. До цього додамо, що сестра трьох братів Тобілевичів Марія стала талановитою артисткою.
Отже, що це за родина, яка дала Україні чотирьох відомих людей і найвидатнішого серед них – Івана Карпенка-Карого?
VІ. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ (здійснюється за допомогою повідомлень учнів, що були самостійно підготовлені (випереджувальне завдання).
Окремі учні отримали випереджувальні завдання та підготовили повідомлення за планом.
План:
Батьківщина І. Карпенка-Карого, його батьки.
Роки навчання.
Служба в урядових установах.
Любов до театру.
Під наглядом поліції.
Останні роки життя, смерть І.Карпенка-Карого.
Жанрова різноманітність творів.
Під час виступів учнів ваша задача не тільки слухати, а й необхідно заповнити анкету «Я знайомлюся з життям Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого).
VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ
Літературний диктант
1. Іван Тобілевич народився у …
2. Дівоче прізвище матері … Хто викупив її з кріпацтва?
3. І.Тобілевич перейняв любов до театру від ..
4. Початкову освіту драматург отримав …
5. Які службові посади займав у урядових установах?
6.Яких корифеїв українського театру дала сім’я Тобілевичів?
7.Разом з яким драматургом І.Тобілевич організував театральний гурток у Єлисаветграді
8.Звідки І.Тобілевич узяв свій псевдонім – Карпенко-Карий?
9.У честь кого були названі діти Івана Карповича – Назар і Галя?
10.Скільки років Іван Карпович перебував під наглядом поліції?
11.Які твори І.Карпенка-Карого ви знаєте?
12.Коли помер і де похований І.Карпенко-Карий?
VIIІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Сьогодні на уроці ви познайомилися з життєвим шляхом і творчою діяльністю драматурга І.Карпенка-Карого, його зв’язком із «театром корифеїв», усвідомили багатогранність літературної та театральної діяльності письменника; поглибили знання з теорії літератури про жанрову різноманітність його драматичних творів.
Напишить свої враження від уроку
ІХ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх:
1.Знати біографію І.Карпенка-Карого.
Креативне (на вибір):
1. Оформити фотоальбом на тему «І.Карпенко-Карий та його трагікомедія «Мартин Боруля».
2. Намалювати малюнки до твору.
3. Знайти відеоролики, передачі, фільми про життя та творчість І. Карпенко-Карого.












