Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Навчання майбутнього вже сьогодні: STEAM, гейміфікація, AI
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Іван Малкович Життєвий і творчий шлях «З янголом на плечі». (глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина. )

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета: познайомити школярів з Іваном Малковичем — видатним митцем слова; проаналізувати ідейно-художній зміст його програмової поезії; вміти словесно відтворювати світ, відображений в образах поезії; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, образне мислення, увагу, спостережливість, уміння аналізувати прихований зміст твору І. Малковича; виховувати почуття пошани до творчості письменника, усвідомлюючи те, що моральні якості — стрижень гуманізму.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

                               Урок №                                                                          8клас

 Іван Малкович Життєвий і творчий шлях «З янголом на плечі».

(глибокі роздуми сучасного поета про те, якою повинна бути людина. )

Мета:  познайомити школярів з Іваном Малковичем — видатним митцем слова; проаналізувати ідейно-художній зміст його програмової поезії; вміти словесно відтворювати світ, відображений в образах поезії; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, образне мислення, увагу, спостережливість, уміння аналізувати прихований зміст твору І. Малковича; виховувати почуття пошани до творчості письменника, усвідомлюючи те, що моральні якості — стрижень гуманізму.

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

Обладнання:  відеоролики ; музичні композиції ; мультфільм « Казка про чудесного лікаря»; презентація уроку; тестові завдання.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Мотивація навчальної діяльності

Хто знає, чому слово іменини це множина?

Хто з вас знає, коли святкувати іменини?

Чим відмінні у наш час  іменини і День народження?( Дань ангела)

А чи знаєте ви , хто такі ангели?

Про Святих Ангелів.

Спочатку, коли ще не було світу, Бог створив Святих ангелів. Це духи безтілесні,тому ми їх не бачимо, вони безсмертні,як наші душі; але Бог наділив їх вищими здібностями,ніж людей. Вони завжди виконують волю Бога , є безгрішними, постійно роблять тільки добро для людини з радістю, хоча є досконалішими.

Іноді ангели з являються у тілесному вигляді, коли Бог хоче переказати щось  людині. Саме слово ангел значить «вісник».

Кожному при хрещенні Бог дає янгола-охоронця, який оберігає людину все її земне життя . Щоб людина не схибила з праведного шляху, застерігає від гріхів,Захищає в годину смерті, не залишає після смерті.

Ангели- безплотні, але іноді  на іконах зображено  у вигляді вродливих юнаків, у знак їх духовної краси. З крилами вони для того, щоб людина бачила ,що вони миттєво виконують волю Божу.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Основний зміст уроку

1.Складання мнемосхеми   «Життя і творчість Івана Малковича»


(матеріал для заповнення мнемосхеми)

ІВАН МАЛКОВИЧ(Нар. у 1961 р.)

Поет, видавець. Народився в с. Березові Нижнього Косівського району на Івано-Франківщині у селянській родині. Закінчив скрипковий клас Івано-Франківського музичного училища. Після закінчення філологічного факультету Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка працював редактором видавництва «Веселка», «Молодь». Тоді ним було підготовлено до друку чимало гарних видань :

(твори Т. Шевченка, Лесі Українки, Б.-І. Антонича), а нових задумів було ще більше. Щоб їх здійснити 1992 заснував власне видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», на рахунку якого нині півсотні різноманітних, чудово ілюстрованих дитячих книжок українською мовою. І. Малкович має віршовані переклади і переспіви (з польської, англійської, російської літератур). Оригінальна творчість представлена поетичними книжками «Білий камінь», «Ключ», «Вірші», «Із янголом на плечі».

«З кожною осінню залишається чимраз менша жменька слів, які весь час хочеться мати із собою, про суть яких хочеться думати — просто думати і все. І коли все ж наважуєшся щось записати,завжди ризикуєш здатися банальним, адже так багато людей любили ці слова, дихали ними. Прагнеш простоти й природної вишуканості, а натомість все частіше доводиться згадувати Горація: «Звідки, наприклад, цей глечик, якщо ти до амфори брався?..».

Правда, чомусь чимдалі охотніше братися саме до глечиків: гарний, доладний глечик іноді кращий за амфору...А втім, завжди зостаються бодай три розкоші; перечитувати улюблених (яких чомусь також меншає), укладати уявні антології і довго довго вдивлятися у вікно».

2. Опрацювання змісту поезії І. Малковича «З янголом на плечі»

2.1. Виразне й усвідомлене читання вірша автором І.Малковичем

Відео №1

2.2. Тема: зображення ліричного героя, якого ангел на плечі намагається уберегти від зла, жорстокості, лиха.

2.3. Ідея: возвеличення янгола, який є оберегом кожної людини.

2.4. Основна думка: янгол-охоронець — це те, що повинен мати автор поезії,будь-яка людина.

2.5. Жанр: філософська лірика, старосвітська балада.

2.6. Віршований розмір: хорей.

2.7. Знайди відповідники


Порівняння: «йде лелійно, як дитя».

Епітети: «вуста гарячі», «вітер вировий», «янгол ледь живий», «сірий маятник життя», «Ірод моровий».

Метафори: «виє Ірод», «вітер віє», «маятник бухка», «не дихає свіча», «вуста дрижать».

Повтори:  «йде і йде», «при Господній при свічі», «із янголом на плечі».

3. А чи відомий вам гурт Плач Єремії . Саме цей гурт високо оцінив вірш автора і поклав їх на музику пропоную вам прослухати пісню « З янголом на плечі»

Відео №2

4. Скласти інформаційне ґроно до слова «янгол» (робота у парах).

5.«Мікрофон». Вмотивуйте, чи є у вас янгол на плечі?

5.Обговорення змісту поезії. Бесіда за питаннями:

Цей твір дав назву однойменній  збірці Малковича «З янголом на плечі». Вона була видана в 1997 році. Поезія має  підзаголовок «Старосвітська балада». Тема вірша: зображення  пошуку сенсу життя та свого  призначення  ліричним  героєм, якого  янгол на  плечі намагається уберегти від зла, жорстокості, від Ірода. У творі відбилися роздуми автора про те, якою повинна бути людина. Автор визначив жанр твору як баладу.

- Дайте визначення баладі як жанру художньої літератури.

(Балада — жанр ліро-епічної поезії фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичним сюжетом).

Дійсно, у вірші присутні всі ознаки жанру. Балада — ліро-епічний твір (загальна проблема, яка близька і автору твору) з драматично напруженим сюжетом (герой змушений долати перешкоди, пов'язані з руйнівними силами та небезпекою для життя). Баладі властива невелика кількість персонажів (хтось та янгол), підкреслена узагальненість (хтось ліричний герой), край світу), відсутність деталізації (йде в невороття), стислість у викладі матеріалу (5 строф), магічна  музичність (використання засобів поетичної фонетики — повторення звуків «в», «р» — алітерація).

- Чому І. Малкович свій твір назвав старосвітською баладою?

Балада пов'язана з легедами зі Старого Заповіту. У  ній розповідається про янгола та чорта на плечах людини. Біблійна легенда говорить,  що на одному плечі людини сидить  янгол, а на другому — чорт.  Янгол — охороняє , він налаштовує людину на добрі вчинки, справи. Рогатий робить протилежне: штовхає людину на зло, він руйнує її життя, наближує загибель. Кого слухати, обирає сама людина. Хтось може подумати, що від людини нічого не залежить. Але це не так: саме людина вибирає кого слухати, як їй чинити, як будувати своє життя. Пройти життєву путь можна по-різному : обираючи важчі шляхи або легші. Ліричний герой поезії І. Малковича «Із янголом на  плечі» обрав важкий шлях. Це пошук  свого призначення, долання перешкод на шляху до пізнання самого себе та сенсу свого життя. Пройти цей шлях людина повинна сама (бреде самотньо). Подорожній виснажений, навіть янгол «ледь живий» від утоми, а людині — ще важче.

Але вона йде і йде, хоча

вже й не дихає свіча,

лиш вуста дрижать гарячі:

янголе, не впадь з плеча.

Побиття немовлят

Всі позитивні риси характеру Ірода з віком зблякли. До старості монарх перетворився в нещадного і підозрілого тирана. До нього царі Ізраїлю часто ставали жертвами змов. Почасти тому Ірод став параноїком, не довіряють навіть своїм близьким. Затемнення розуму царя ознаменувався тим, що він наказав стратити двох власних синів, які виявилися жертвами брехливого доносу.

Але набагато відоміший стала інша історія, пов’язана з хворобливими спалахами гніву Ірода. В Євангелії від Матвія описується епізод, згідно з яким до правителя прийшли загадкові волхви. Маги розповіли правителю про те, що вони йдуть в місто Віфлеєм, де народився справжній цар Іудеї.

Новина про небачений претендента на владу перелякала Ірода. Він віддав наказ, якого ще не знала історія євреїв. Цар наказав перебити всіх новонароджених немовлят Віфлеєму, що і було зроблено. У християнських джерелах подаються різні оцінки кількості жертв цієї розправи. Можливо, були вбиті тисячі немовлят, хоча сучасні історики заперечують цю теорію в силу того факту, що в античному провінційному містечку не могло бути стільки новонароджених. Так чи інакше, але «цар Іудеї», до якого прямували волхви, вижив. Ним був Ісус Христос – центральна фігура нової християнської релігії.

Ідея вірша: кожна людина повинна обрати правильний шлях — втримати свого янгола-охоронця на плечі.

У вірші  використано декілька цікавих образів. Життєвим шляхом йде  людина (узагальнений  образ «хтось»), яка виконує своє життєве призначення. Образ-символ «край світу» підкреслює беззахисність, самотність, страх людини перед невідомим на цьому шляху. Образ-символ ночі вказує на безпросвітність існування людини, звуковий образ вітру уособлює ту руйнівну стихію, яка заважає людині, знищує зроблене нею. Образ-персонаж Ірода набуває  значення образу-символу. Цей біблійний цар, який віддав наказ знищувати малят, у творі є уособленням небезпеки, яка іде від людей. Образ-символ «маятник життя» підкреслює швидкоплинність життя, яке колись закінчується.

Відповідальність за те, як пройдено життєвий шлях, поет покладає на саму людину. Їй не потрібно боятися важкого шляху, адже легкий — не завжди правильний. І навіть якщо здається, що життя — абсурдне, все одно не можна «вештатися», «тинятися», «брести». Людина має сили піднятися навіть над своєю смертю як буттєвою несправедливістю за умов постійного духовного росту, знаходження свого покликання та життєвої мети. І допоможе у цьому людині той янгол на правому плечі, який у поезії є носієм високого, надає снаги та оберігає душу. Людина повинна пройти крізь усі життєві випробування зі світлом у душі. Це й є головною думкою твору.

Епітет «сірий» підкреслює звичність, буденність днів ,що швидко минають. Сірий маятник життя-«кривава математика,що закладає умови нашого існування». Це робить людину вразливою, беззахисною, потребуючою опіки, мов дитя. «Дитя буття»,як ніжно називає Малкович у своїх творах людину:
Йде в ніде, в не вороття.
Йде лелійно, мов дитя.
І жене його у спину
Сірий маятник життя. 
Цікаво, що за Карлом-Густавом Юнгом, для архетипу дитини притаманні мотиви покинутності. Семантичну дитинність підсилено підкреслюють новоутворення «лелійно» (від дієслова леліяти-ніжити ,пестити.) Тут проведена автором параллель запозичень із язичницьких міфів : Лель -божок-покровитель дітей. Прикметник лелійно вжитий в переносному значенні-тобто підступно, зухвало, ховаючись за маскою дитячої безпомічності, «жене…у спину сірий маятник життя».
Йде в ніде- цим  словосполученням автор підкреслює абсурдність людського існування, адже «все йде до свого кінця». Поетичний текст випромінює імпульси тонкого ліризму, насиченого співчуттям до людської істоти.
Зберегти янгола-охоронця- означає залишитись вірним Богові, зміцнити віру, духовність, зв язок з рідними коренями, не зрадити себе.
А він   іде і йде , хоча
Вже й не дихає свіча
Лиш вуста дрижать гарячі:
Янголе, не впадь з плеча.
Вірш насичено дієсловами руху , і це створює динамічні враження і актуалізує поняття «життєвий путь».За допомогою синонімічного ряду дієслів йти ,брести, вештатись, тинятись ,поет створює експресію гіркої, іронічної долі. Підкресюється  знову ж значимість людського обов язку, місії:
Щоб не вештався вночі,
При Господній при свічі
Щоб по світі не тинявся
Із янголом на плечі
Уважне читання лірики Малковича переконує в тому, що їй притаманний складний умовно-асоціативний характер. Поет схильний до езоцентричного письма, тобто такого, що містить глибинний, прихований смисл. Нерідко він вдається до алогічних поєднань несумісних понять , які спонукають читача творчо мислити та самому віднаходити заховані складні асоціативні образи.
Так, у вищесказаному куплеті вірша ,у глибинному його значенні митець підняв важливу і потрібну тему- доцільне  часу, використання по призначенню даних і подарованих Богом можливостей. «Можливостями»,безпосередньо ,виступає свіча-символ світлих, чистих та благородних намірів, та янгол-охоронець -опіка, добровільно дана Богом. Найбільші втрати-втрачені можливості ,і тому не варто нехтувати ними ,не використовуючи їх за призначенням .Автор наголошує про обов”язки перед суспільством, собою та власною совістю. Отже ,одним із важливих аспектів естетичної програми Малковича є вірність вироблених віками народних поглядів та принципів життя, міцність яких у народній спільній ідентичності.
У центрі  мовно художнього простору філософських віршів поета постає ліричний герой-носій альтруїзму в чужому для нього світі («ніби ми- не- величкі трагічні ,незграбні сонця»).Цікаво що «діти сонця»-(сучасне звертання в українській    літературній мові- «пан» та «пані») –це запозичене звертання із трипільської культури ,що, безумовно, вважається однією із найвисокорозвиненіших давніх культур.
Як і в будь-якій баладі, у «Із янголом на плечі» елементи казки, легенди, частково байки та героїки. Героїчним тут постає приречене на кінцевість людське життя, але осяяне високою моральною метою- «Господньою свічою». Трагізм, тонкіноти драматизму, ледь відчутні у вірші ,додають ще більшої доречності, доцільності піднятої автором теми.
Блище до закінчення вірша напруження наростає. Цьому сприяє звукопис ,повторення звукосполучень «ви» та «ві»,що асоціюється  із завиванням вітру (вітер, як відомо, теж літературний символ руйнування).
Аналізуючи даний твір, можна сміливо зазначити ,що головною темою твору є служіння прекрасному ,прагнення до високого ,світлого покликання , наповнення життя потрібно юсуспільно-корисноюдіяльністю, незважаючи на всі життєві випробування ,негаразди та перешкоди.

2.Перегляд мультфільму «Сказка о чудесном докторе» за мотивами польської казки.

3. Молитва Янголу-охоронцю.

4. Прослуховування балади у виконанні Тараса Чубая.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1.Дайте відповіді на питання «Мікрофон».

- Вмотивуйте, чи є у вас янгол на плечі?

- Чим пояснити те, що герой твору рухається поночі із «свічею»?

- Що символізує темінь у баладі?

- Що вам відомо про янгола? Як він поводить себе, перебуваючи на плечі у невідомого?

- Охарактеризуйте рух невідомого. Про що він свідчить? (Йде в ніде, в невороття, Йде лелійно, як дитя)

- Чому життя у героя твору сіре? З чим це пов’язано?

- Чи має невідомий життєву мету? Чим викликано те, що він «по світу тиняється»?

- Чому невідомий, йдучи, тримає в руках Господню свічу? Як Сам Всевишній ставиться до героя балади?

- Якими почуттями проймається невідомий під час ходи?

- З якою метою невідомий наприкінці твору звертається до янгола.

- Вмотивуйте, чи можна охарактеризувати людину за поведінкою її янгола. Чи є у вас янгол? Яким чином ви його відчуваєте?

- Які враження у вас виникли після ознайомлення з цим твором?

-Про що ви спитали б свого янгола?

2. Проведення тестового опитування

1. За жанром, як визначив сам письменник, даний твір:

а) елегія; б) ода; в) старосвітська балада; г) філософський трактат.

2. Хтось самотньо йшов:

а) по лісовій стежці; б)  уночі;  в) вздовж берега річки; г) по широкому шляху

3. Свічу у творі І. Малкович називає:

а) Всевишньою; б) Святою; в) Господньою; г) Чарівною.

4. Герой поезії рухався:

а) на північ; б) додому; в) до озера; г) в невороття.

5. Хода невідомого нагадує рух:

а) старця; б) молодої людини; в) дитини; г) юнака.

6. Колір маятника життя:

а)  сірий; б) блідо-рожевий; в) білосніжний; г) голубий.

7. Автор твору дорікає невідомому за те, що він:

а) тиняється по світу; б) не поважає людей похилого віку; в) прагне збагатитися за рахунок інших; г) не бажає дотримуватися християнських законів.

8. І. Малкович, характеризуючи вітер, зазначає, що він:

а) поривчастий; б) південно-східний; в) розбещений; г) вировий.

9. Янгол, перебуваючи у героя твору на плечі:

а)  стогне ледь живий; б) тремтить і дрижить; в) намагається довести свою зверхність над людиною; г) обливається сльозами.

10. Кого стосується фраза «виє… моровий»?

а) Янгола; б) ченця; в) Ірода;  г) Господа.

11. Після тривалої ходи свіча невідомого:

а) погасла; б) не дихає; в) почала коптіти; г) розгорілася, наче полум’я.

12. Невідомий, уже тривалий час рухаючись, звернувся до янгола з проханням:

а) «Захисти мене від лиха»; б) «Дай сили і збережи мене»; в) «Не впадь з плеча»;  г) «Підтримай вогник свічі».

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

VІІІ. Домашнє завдання

За допомогою інтернет ресурсів  завершити роботу над мнемосхемою.

За власним вибором читати та аналізувати вірш Івана Малковича.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Іван Карпенко- Карий. Життєвий та творчий шлях

Іван Карпенко- Карий. Життєвий та творчий шлях

67

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
8—12 клас, I—IV курси, дорослі та змішані

30 грн

В. Підмогильний . Життєвий та творчий шлях

В. Підмогильний . Життєвий та творчий шлях

164

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10—12 клас та I—III курси

30 грн

Г. Тютюнник. Життєвий та творчий шлях

Г. Тютюнник. Життєвий та творчий шлях

142

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
9—12 клас, I—III курси та змішані

30 грн

П. Тичина. Життєвий та творчий шлях

П. Тичина. Життєвий та творчий шлях

141

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
9—12 клас, I—III курси, дорослі та змішані

30 грн

М. Вороний . Життєвий та творчий шлях

М. Вороний . Життєвий та творчий шлях

206

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10 клас та I—II курси

30 грн

Схожі уроки

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

Василь Стефаник. Життєвий та творчий шлях.

519

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська література
10 клас

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

Ліна Костенко. Творчий шлях. Громадянська позиція митця

600

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська література
11 клас

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

М.Коцюбинський. Повість "Дорогою ціною"

580

Аватар профіля Кот Оксана Анатоліївна
Українська література
8 клас

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

Григір Тютюнник "Климко". Доля дитини в часи воєнного лихоліття. Ідея самопожертви

1803

Аватар профіля Бурбела Людмила Василівна
Українська література
7 клас

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

О. Кобилянська. «Valse melancolique»

245

Аватар профіля Вусата Юлія Анатоліївна
Українська література
10 клас