Інтегрований урок з літературного читання та української мови
4 клас
Тема : Д.Білоус «Шишкар». Скоромовка
Змінювання прикметників у сполученні з іменниками, спільнокореневі слова, синоніми.
Мета. Формувати ключові компетентності:
комунікативну: вдосконалювати мовленнєві навички, уміння робити посильні висновки та формулювати власну думку;
уміння вчитися: готовність самостійно працювати з доступним за складністю матеріалом, доводити роботу до кінця;
соціальну: вміння працювати в парах, у групах, проявляти ініціативу;
здоров’язбережувальну: слідкувати за осанкою під час письма.
Формувати предметні компетентності.
Українська мова : узагальнити знання про рід і число прикметників, вміння визначати їх у словосполученнях та реченнях; про спільнокореневі слова, синоніми; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Літературне читання:вдосконалювати навички свідомого виразного читання тексту; вчити аналізувати прочитане, висловлювати свої почуття.
Форми і методи роботи: «Мозковий штурм», мовні ігри та творчі завдання, диференційовані завдання, робота в групах та в парах
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи в групах.
Тип уроку: інтегрований урок з української мови та літературного читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Тож починаємо урок –
В країну знань важливий крок.
Сьогодні у нас незвичайний урок . На уроці у нас буде і рідна мова і літературне читання.
Отже, ми будемо сьогодні на уроці:
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
ІІ. Хвилинка каліграфії.
Тож розпочнемо без затримки
З каліграфічної хвилинки.
Ш ш ши ка ар шишка шишкар
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Творча вправа «Я – поет».
От випав сніг! Яка обнова!
Зима тоді така … !
Мороз і сніг озера кута,
Зима тоді, всі кажуть … .
Вона буває і серйозна,
Суха і вітряна, й … .
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму … .
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима … .
Зима, зима, усякий знає,
Вона … буває.
«Мозковий штурм».
Що називається прикметником?
Як змінюється прикметник?
Від чого залежить рід, число, відмінок прикметника?
Чи можна рід прикметника за закінченнями?
Гра «Допоможи Незнайкові»
Летять, кружляють, як пушинки,
Легка, білесенька сніжинки.
Кружляють вальс сніжинки ніжний.
Зима пухкий і білосніжний.
Яке правило слід повторити Незнайкові?
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Робота над змістом вірша Д. Білоуса «Шишкар».
Читання вірша учителем.
Самостійне читання вірша учнями.
Бесіда за змістом тексту.
— Що нового ви дізналися з тексту про шишкарів?
— Де живуть ці птахи? Коли шишкарі виводять своїх пташенят? Яке забарвлення мають? Що вони вживають у їжу?
— Розгляньте пташку на світлині. Чому у шишкаря загнутий дзьоб?
Зачитайте інформацію, яку дізналися з додаткових джерел про шишкаря.
У цих пернатих незвичайний дзьоб з перехрещеними один з одним половинками. Завдяки тому, що дзьоб досить міцний, ці птахи легко можуть ламати ним ялинові гілки, шишку або кору дерева.
Дзьоб у шишкаря ідеально пристосований для вилучення насіння з шишок.
Всі види шишкаря ведуть денний спосіб життя. Помітити їх можна скрізь. У пошуках їжі вони стрімко перелітають з місця на місце великими галасливими і крикливими зграйками.
Ці птахи не дуже великі – близько 17 сантиметрів, приблизно як великий горобець. Хвіст розділений надвоє, половинки дзьоба загнуті і в зімкнутому вигляді перехрещуються
Перегляд відеоролика про шишкарів.
VІ. Фізкультхвилинка «Білочки».
Виписати словосполучення іменника з прикметником. Визначити рід, число, відмінок.
У зимовий день - ч.р.,одн., Зн.в.
Шишкар червоно-бурий - ч.р., одн., Н.в.
Гілка пелехата - ж.р., одн., Н.в.
Тепла хата – ж.р., одн., Н.в.
Гімнастика для очей.
Подивилися вправо, вліво,
Вгору, вниз, собі на ніс.
Знову вправо, знову вліво
І покліпали очима.
VІІІ. Узагальнення, систематизація знань учнів.
Робота в парах.
До поданих слів дібрати із вірша спільнокореневі. Визначте корінь.
Зима –
Шишка –
Сніг –
Зерно -
2.Робота в групах.
Добери до виділених слів синоніми.
1 група Пелехата 2 група Хвижа 3 група Сніговій
ІХ. Підсумок уроку. Бліц-опитування.
Сьогодні на уроці я навчився … .
Я познайомився з новим твором … .
Мені було цікаво … .
Для мене ще важко … .
Х. Домашнє завдання .
Складіть текст-опис зображеного на світлині шишкаря.
Виразно читати скоромовку.