Мета уроку:
1) перевірити та оцінити рівень предметних компетенцій з теми: «Електричний струм», вміння працювати з числовою інформацією (математична компетентність), вміння застосовувати алгоритми розв’язання задач на застосування закону Ома та характеристик електричного струму; вміння використовувати програмне забезпечення Lazarus під час виконання обчислень, виявити пробіли в знаннях учнів з означеної теми
2) продовжити розвиток вмінь застосовувати теоретичні знання в нестандартних ситуаціях (автономізаційна компетентність)
3) продовжити розвиток вмінь акуратно оформлювати рішення задач, логічно викладати відповіді у вигляді текстової інформації
Форма проведення заняття: урок-практикум-дослідження
Тип уроку: інтегрований з фізики та інформатики урок
Очікувані результати:
Знати:
закон Ома;
основні формулы з теми “Електричний струм” (сила струму, напруга, електричний опір);
правила роботи з програмним забезпеченням Lazarus
Уміти:
розв’язувати задачі на використання закону Ома та характеристик електричного струму;
розв’язувати задачі за допомогою програмного забезпечення Lazarus,
використовувати програму “Початок електроніки ” під час зборки електричних кіл.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, методичка.
Програмне забезпечення: Середовище програмування Lazarus, браузер, програма «Початок електроніки».
Карточки – завдання, дошка, ПК.
Методи навчання:
словесні
наглядні
практичні
проблемні (задачі)
Міжпредметні зв’язки
Фізика
Інформатика
Математика
План уроку:
Організаційний етап1. (1 хв)
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
Доброго дня, діти, сідайте. Ми сподіваємося, ви сьогодні будете проявляти пізнавальну і творчу активність. Згідно східної мудрості, якщо людина готова вчитися, то вчитель завжди знайдеться. Сьогодні на уроці у вас два вчителя. І ми хочемо побажати вам успіхів під час уроку. Отже, сьогодні ми об’єднали ваш клас довільним чином у групи для того, щоб ви працювали в командах.
Форма: групова
Метод: дидактична гра
ІІ. Повторення і актуалізації знань. (3 хв)
«Вивчіть ази науки, перш ніж зійти на її вершини. Ніколи не беріться за наступне, не повторивши попереднє » І.П. Павлов
(Підготовка учнів до роботи під час уроку, включення учнів у діловий ритм. Створення позитивного настрою учнів. Пропонується учням сказати хором: «Я – учень; Я - хочу знати; Я – думаю; Я – вмію; Я – знаю; Я - творча особистість; Я – зірка»., - надпис на дошці
“Перевірте готовність робочих місць. Налаштуйтеся на серйозну роботу. Нам сьогодні потрібно буде____________________________________ ____________________________________________________________”)
II. Етап перевірки домашнього завдання
Форма: фронтальне обговорення понять: величини цілого типу, операції, які можна виконувати над даними цілого типу; збір завчасно підготовлених задач компетентнісного характеру.
III. Формування мети й завдань уроку
Вчитель інформатики:
Сьогодні ми проводимо нестандартний урок: застосування інформаційних технологій при вирішенні задач з фізики. Для мене важливо буде те, як ви вмієте користуватися комп'ютером, використовуючи отримані знання на уроках інформатики. За допомогою ПК ви зможете вирішити значно більше завдань, ніж на звичайному уроці в кабінеті фізики.
Вчитель фізики:
На цьому уроці ми систематизуємо знання з теми «Електричний струм», закріпимо вміння вирішувати завдання по даній темі, збирати електричні кола за допомогою програми «Початки електроніки» та робити обчислення з допомогою комп’ютерного програмного забезпечення. Застосовуючи знання з інформатики, ми з вами зможемо спростити процес систематизації отриманих знань з фізики, навчимося застосовувати їх при виконанні практичних та розрахункових завдань. Але спочатку ми разом захопимося вашими знаннями, а для цього витягнемо зі схованок пам'яті все цінне за допомогою тесту.
Метод:
Знати закон Ома для ділянки кола;
Вміти визначати силу струму; напругу, опір провідника ;
Вміти складати простіші електричні кола
Вміти застосовувати закон Ома для ділянки кола при вирішенні завдань; формули сили струму, напруги та електричного опору провідника;
Відпрацьовувати навички перевірки розмірності;
Відпрацьовувати навички співвідношення отриманих результатів з реальними значеннями величин;
IV. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель фізики: електричний струм - це необхідна енергія в кожному будинку, на вулицях нашого міста в якості освітлення, роботи транспортних засобів, він рухає машини, завдяки йому працюють електроприлади, працюють величезні заводи. Він – невід’ємна частина нашого життя. Як вам відомо, передається електрика по дротам в будинки, сільську місцевість та міста. Сила струму і напруга змінюються, коли ми в коло приєднуємо споживачі з різних матеріалів. Це треба враховувати під час користування електрикою для своєї безпеки в першу чергу. Тому сьогодні ви будете досліджувати електричні властивості провідників, виготовлених з різних речовин.
V. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Вчитель фізики: перш ніж вирішувати завдання, давайте пригадаємо основні поняття, які ви повинні знати під час роботи.
Тестування. Перевірка знань учнів за допомогою тестів комп`ютерної програми easyQuizzy .
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь, виконання практичної частини:
« Скажи мне, и я забуду.
Покажи мне, и я запомню.
Дай сделать мне, и я пойму».
Сократ
Форма роботи: групова
(Учні об’єднуються в групи в кожній з яких є представники певного практичного напрямку діяльності – теоретики, експериментатори, дослідники, розробники)
Вчитель інформатики: у кожної групи наукових співробітників є завдання, уважно ознайомитеся з ним. І приступайте до виконання.
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
4) Вправи для очей.
Виконання практичного завдання, оформлення результатів.
| |||
Учитель інструктує учнів та пояснює правила виконання і оформлення роботи, мотивує учнів на визначення учнями мети навчально-пізнавальної діяльності, актуалізує опорні знання та вміння | Формування уваги, самоосвітньої компетентності при плануванні своєї навчальної діяльності, вмінь поставити мету своєї навчально-пізнавальної діяльності | Учні зосереджують увагу на правилах оформлення рішення завдань роботи, визначають порядок розв’язання завдань, уточнюють незрозумілі питання щодо оформлення роботи, порядку виконання завдань або з’ясовують неточності в тексті роботи | |
| |||
Завдання роботи наведені нижче в додатку | |||
Учитель контролює самостійність виконання практичної роботи | Формування самоосвітньої компетентності, від осмислення запропонованих завдань, виявлення пробілів в знаннях, та забезпечення засвоєння нових знань та способів дій на рівні застосування в змінній ситуації, формування цілісної системи знань з теми, визначення світоглядних ідей. Формування компетентності навчатися впродовж життя: здатності до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь та навичок, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення | Учні самостійно виконують завдання практичної частини роботи на репродуктивному рівні, на рівні застосування знань в знайомій та зміненій ситуаціях, здійснюють діяльність по включенню частин в ціле, класифікують та систематизують навчальний матеріал теми, виявляють внутрішньопредметні та міжпредметні зв’язки, виявляють пробіли в своїх знаннях, здійснюють самооцінювання рівня своїх знань | |
VIІ. Етап узагальнення й систематизації знань, аналіз виконаної роботи.
Форма: презентація результатів
Метод: захист робіт
VIІІ. Етап контролю й самоконтролю знань і навичок
Лист оцінювання
ІX. Підведення підсумків уроку
Діяльність учителя | Якікомпетентностіформуються | Діяльністьучнів |
Учитель коротко аналізує розв’язання задач, наводить правильні відповіді | Формування компетентності навчатися впродовж життя: оцінювати власні результати навчання | Учні оцінюють свої знання з теми, визначають власну траєкторію розвитку |
X. Повідомлення домашнього завдання
XІ. Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
2. Чого навчилися?
3. Чи виникали труднощі?
XІІ. Домашнє завдання
Підручник повт. § 30 ст. 153-156 скласти задачу практичного спрямування
ХІІІ. Оцінювання роботи учнів