Тема: Імунна система людини, особливості її функціонування.
Мета: ознайомити учнів з поняттями імунна система, специфічний і неспецифічний імунітет, клітинний і гуморальний імунітет, Т- і В-лімфоцити, сформувати уявлення про імунну регуляцію функцій організму, імунні системи та рівні їх організації, імунні реакції організму; розглянути відомі на сьогодні данні про імунні процеси під час захворювання на ковід-інфекцію та під час вакцинації від ковід-інфекції;
розвивати увагу, пам’ять, мислення, уміння порівнювати, аналізувати, систематизувати та узагальнювати інформацію;
виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, прагнення вести здоровий спосіб життя, цікавість до предмета біологія, формувати повагу до життя як найвищої цінності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Компетенції: вільне володіння державною мовою, інформаційно-комунікаційна, компетентності в галузі природничих наук.
НЗЛ: Здоров’я і безпека
Обладнання: план-конспект уроку для опрацювання, мобільні гаджети, програми Teams і Learningapps, презентації до уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Ми продовжуємо вивчати тему «Біологічні основи здорового способу життя» і сьогодні в її рамках розглянемо механізми роботи імунної системи.
Пригадайте, що таке імунітет?
ІІІ. Вступ вчителя
Епіграфом до нашого уроку є слова Ф. Барнетта: «Імунітет є реакцією організму, що спрямована на диференціацію всього «свого» від всього «чужого».
Імунна система - це живий щит організму, основною функцією якого є захист організму від речовин і клітин з ознаками генетично чужої інформації. Це може бути не тільки інформація екзогенного походження, а й генетично змінена власна. А який склад має система, що захищає організм від «чужого»?
Сьогодні в мене є помічники, які допоможуть нам опанувати ці нелегкі питання!
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Виступ Дуванської Варвари на тему «Особливості структурної організації імунної системи людини»
В процесі виступу учні заповнюють таблицю у конспекті «Рівні організації імунної системи»
По закінченні виступу учням пропонується виконати тренувальне завдання на сайті learningapps, де треба на малюнку визначити назви органів імунної системи.
https://learningapps.org/watch?v=pa3ivcp5321
Виступ Івашової Валерії на тему: «Особливості функціонування імунної системи людини»
В процесі виступу учні заповнюють схему у конспекті «Види імунітету»
По закінченні виступу учням пропонується виконати тренувальне завдання на сайті learningapps, де треба різні приклади імунних процесів віднести або до неспецифічного або до специфічного імунітету.
https://learningapps.org/watch?v=p44dyvumk21
Виступ Савкової Дар’ї на тему: «Імунна відповідь»
В процесі виступу учні заповнюють схему у конспекті «Імунна відповідь в організмі людини».
По закінченні виступу учням пропонується виконати тренувальне завдання на сайті learningapps, де треба до назви імунної клітини оберіть функцію, яку ця клітина виконує.
https://learningapps.org/watch?v=pyeoccnda21
Виступ Бондарєва Валерія на тему «Механізми взаємодії системи антиген-антитіло»
В процесі виступу учні у конспекті заповнюють класифікацію антитіл за характером впливу на антиген.
По закінченні виступу учням пропонується виконати тренувальне завдання на сайті learningapps, де учні зможуть візуально побачити на дуже простих прикладах складне явище компліментарності рецептора антитіла і епітопа антигену.
https://learningapps.org/watch?v=pj2yy916k21
V. Підсумок вчителя
Тепер, маючи певний багаж знань про механізми імунітету, давайте розберемося, чому вакциновані люди також можуть заразитися на коронавірусну інфекцію?
VІ. Домашнє завдання:
Опрацювати § 27. У робочому зошиті заповнити таблицю «Характеристика імунної системи людини» (с. 102-103), у висновку до таблиці вказати можливі причини особливостей показників імунітету.
За бажанням – підготувати доповідь про різні типи вакцин, їх направленість і дію на імунітет людини проти коронавірусу.