Тема. Є.Гуцало «До Танаськи по молоко». Урок позакласного читання. 6 клас
Мета уроку: пригадати життєпис Є.Гуцала, його творчість, опрацювати зміст оповідання «До Танаськи по молоко», охарактеризувати головного героя, формувати комунікативну компетентність; розвивати вміння аналізувати художній твір, поведінку героїв, висловлювати власну думку й відстоювати її, робити узагальнення; виховувати морально-етичні цінності, розуміння краси природи, уміння відчувати навколишній світ, повагу до рідного краю.
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань.
Учні зачитують написані вільні есе на теми: « Чи варто цуратися рідного краю», «Чи варто жити в гармонії з природою».
3.Виклад нового матеріалу.
Слово вчителя. Ознайомлення з темою і метою уроку.
Сьогодні, діти, ми помандруємо у світ природи й дітей Є.Гуцала.
Чи відоме вам це ім’я?
Яке оповідання ми читали в 5 класі?
Чим запам’ятався вам твір «Лось»?
Учитель нагадує біографію Є.Гуцала, його захопленість рідним словом і природою.
Створення сенкану.
Євген Гуцало
Талановитий, щирий.
Пише, публікує, співпереживає.
Людина – це частинка природи.
Письменник.
Ви прочитали оповідання « До Танаськи по молоко». Що ви відчули? Над чим задумалися?
Словникова робота.
Терпець урвався – вичерпалося терпіння.
Гладущик – глечик.
Пілочка – шматок тканини.
Денце – дно.
Либонь – нібито.
Довгий язик – балакучий.
Калабаня – калюжа.
Сіни – нежила частина селянської хати.
Послухаймо план оповідання ( підготовлений вдома кількома учнями).
Бесіда з учнями.
Хто такий Михалко?
Яке завдання він отримав від матері?
Чи було щось у ямі, яку Михалко так боявся?
Чи доводилося вам відчувати страх? Як він проявляється(холод, волосся дибки, тремтіння)?
З ким зустрівся Михалко по дорозі?
Чи хотів він видаватися хоробрим?
Як ставився Михалко до тварин?
Що побачив головний герой у баби Танаськи? Чому Михалко обманув бабу Танаську?
Доведіть, що хлопчик був трохи боязливим.
Зачитайте діалог Михалка з бузьком (насправді з самим собою). Про що це свідчить?
Зачитайте, як хлопчик милується зоряним небом. Яка риси характеру притаманна Михалкові?
4. Засвоєння учнями нового матеріалу.
Робота в парах. Створення учнями асоціативного куща чи інформаційного грона:
«Риси характеру Михалка». ( Допитливий, хитрий, розумний, відповідальний, боязливий, добрий, мрійливий, наполегливий, любить тварин, вміє фантазувати.)
Зв’язна розповідь учня.
Рольова гра. Один із учнів у ролі Михалка відповідає на питання учнів.
-Чи подолав ти, Михалку, свої страхи?
- Чи будеш слухняним?
- Які у тебе мрії?
- А в баби Танаськи ти попросив вибачення?
- Михалку, а що ти нам побажаєш?
5. Домашнє завдання на вибір ( скласти зв’язну розповідь про головного героя, написати лист Михалкові або сенкан).
6.Підсумок уроку.
Продовжити речення.
На цьому уроці мені найбільше запам’яталося…
Я зробив(ла) висновок…
Діти, оцініть, будь ласка, свою роботу на уроці.
Самооцінювання (на полях зошитах учні роблять позначки: ДД, МД, ТП або малюють різнокольорові смайлики).











