Урок:

Головний мозок. Кора головного мозку. Вегетативна нервова система

31.07.2021
1 0
Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Дата:                                                                  Урок №                                                                 Клас 8

Тема: "Головний мозок. Кора головного мозку. Вегетативна нервова система "

Мета:  * сформувати уявлення про головний мозок та кору головного мозку

            * розвивати пам'ять та увагу

       * виховувати самостійність та старання

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I.Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Формування мети уроку

IV. Вивчення нової теми

Аналіз і синтез отриманої інформації здійснюється в строго певній ділянці — зоні кори великих півкуль. Найваж­ливіші зони кори — рухова, чутлива, зорова, слухова, нюхова. Рухова зона розташована в передній центральній звивині попере­ду центральної борозни лобової частини, зона шкірно-м'язової чутливості — позаду центральної борозни, в задній центральній звивині тім'яної частки. Зорова зона зосереджена в потиличній частині, слухова — у верхній скроневій звивині скроневої  частини, а нюхова і смакова зони — в передньому відділі скроневої час­тини.

У нашій свідомості діяльність аналізаторів відображає зовні­шній матеріальний світ. Це дає можливість пристосовуватися до умов середовища шляхом зміни поведінки.

http://subject.com.ua/biology/shans/110.jpg

Рис. 110. Функціональні зони кори головного мозку.

Кора виконує дві основні функції: взаємодія організму із зов­нішнім середовищем (поведінкові реакції) і об'єднання функцій організму, тобто нервова регуляція всіх органів. Діяльність кори головного мозку людини і вищих тварин визначена І. П. Павловим як вища нервова діяльність, що є умовно-рефлекторною фун­кцією кори головного мозку.

Умовні рефлекси виробляються протягом індивідуального життя тварин і людини. Тому умовні рефлекси строго індивідуа­льні: у одних осіб вони можуть бути, у інших відсутні. Для вини­кнення таких рефлексів необхідний збіг у часі дії умовного подра­зника з дією безумовного. Лише багатократний збіг цих двох по­дразників приводить до утворення тимчасового зв'язку між двома центрами.

У людини і ссавців нові умовні рефлекси формуються протя­гом всього життя, вони замикаються в корі головного мозку і но­сять тимчасовий характер, оскільки представляють тимчасові зв'язки організму з умовами середовища, в яких він знаходиться.

Різні подразники зовнішнього середовища, діючі на організм, можуть викликати в корі не тільки утворення умовних рефлексів, але і їх гальмування. Якщо гальмування виникає відразу при першій же дії подразника, його називають безумовними.

Перерва 5 хвилин

Складається з центру і периферичної частини. Центри її зна­ходяться у вигляді скупчень нейронів в області проміжного, сере­днього, довгастого мозку і в бічних рогах спинного мозку. Вищий контроль функцій вегетативної нервової системи здійснюється корою головного мозку (лобові частини). Периферична частина вегетативної нервової системи включає нерви, що відходять від центрів, нервові вузли і сплетення. За анатомічними і функціона­льними особливостях вегетативну нервову систему підрозділяють на два відділи: симпатичний і парасимпатичний. Бі­льшість органів іннервує з обох відділів.

http://subject.com.ua/biology/shans/111.jpg

Рис. 111. Вегетативна нервова система (схема): а — парасимпатичний і б — симпатичний відділи.

V. Домашнє завдання

Рефлексія від 13 учнів

Сподобався:

0

Так: 12

Ні: 1

Зрозумілий:

0

Так: 12

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 13

Так: 0

Рекомендуємо

"Головні та другорядні члени речення"

"Головні та другорядні члени речення"

935

Аватар профіля Голодняк Лідія Іванівна
Українська мова
5 клас

60 грн

Головне й залежне слово в словосполученні

Головне й залежне слово в словосполученні

1023

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

35 грн

Головні та другорядні члени речення. Означення

Головні та другорядні члени речення. Означення

2225

Аватар профіля Юрченко Наталія Миколаївна
Українська мова
5 клас та змішані

50 грн

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

458

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
6 клас

35 грн

Піднесено-героїчний образ головного героя – Тараса Бульби

Піднесено-героїчний образ головного героя – Тараса Бульби

831

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

35 грн

Односкладні прості речення з головним членом у формі підмета (називні).

Односкладні прості речення з головним членом у формі підмета (називні).

216

Аватар профіля Страшко Анжела Юріївна
Українська мова
8 клас

30 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

683

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

846

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1935

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

405

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

617

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас

Органи та системи органів тварин

Органи та системи органів тварин

845

Аватар профіля Жмурко Олександр Олександрович
Біологія
7 клас