Конструктор уроків
1
Тема уроку: Уявлення про Землю у давнину. Уявлення про Землю єгиптян, вавилонян, індійців, греків, римлян, слов’ян. Зображення Землі на картах Ератосфена, Птоломея» [Слайд №1]
Мета уроку: [Слайд № 2]
1. Навчальна – розглянути і засвоїти уявлення людей про Землю в давнину, особливості першого картографічного матеріалу ( карти Ератосфена і Птоломея , глобус Бехайма),
2. Виховна – виховати географічно обізнану особистість, що розбирається в усіх особливостях давньої епохи пізнання Землі.
3. Розвивальна – розвивати логічне і абстрактне мислення, вміння висловлювати думки, давати повну , розгорнуту відповідь.
Обладнання уроку: [Слайд № 3]
Атласи, фізична карта світу , глобус, зображення карт Птолемея та Ератосфена, глобуса Бехайма, підручник, портрети стародавніх географів (Ератосфена , Птоломея, Арістотеля, Пліній Старший, Піфагор).
Очікувані результати: [Слайд № 4]
• Уявити Землю відповідно до версій єгиптян, вавилонян, індійців, греків, римлян, слов’ян та пояснювати, чим відрізняються ці уявлення від сучасних;
• Визначати різницю між зображеннями Землі на картах Ератосфена, Птоломея, глобусом Бехайма і сучасних картах.
Тип уроку: комбінований;
План уроку: І. Уявлення давніх народів про Землю.
ІІ. Перші карти і глобус.
ІІІ. Перші географічні відомості про українські землі.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
Прийом «Світлофор» (в учнів на партах набори карточок - червоний колір – відповідь «ні», зелений – «так»).
А) Географічна наука, що вивчає клімат Землі, називається кліматографія?
Б) Вчені-географи працюють над проблемою пізнання Землі.
В) Родоначальник вітчизняної географії – Рудницький.
Г) Об’єктами вивчення географії є живі організми.
Д) Фізична географія вивчає природні умови Землі.
Вступне слово.
Колись давно спекотного літнього ранку зустрілись на курному шляху два подорожніх. Виснажені довгою дорогою, вони були раді зустрічі та несподіваному відпочинку. Один мандрівник – старий і мудрий, другий – молодий, розговорилися, засперечалися.
– Чи знаєш ти, що якщо йти багато днів і ночей поспіль у той бік, де ховається сонце, то вийдеш з того боку, звідки сонце вранці піднімається на небосхил, тому що Земля наша куляста? – говорив старий.
– Та що ти! Земля пласка, ніби млинець, який лежить на чотирьох стовпах, а небо – величезна кришталева чаша! – заперечував молодий.
Довго точилася їхня суперечка, кожен намагався довести свою правоту.
Сьогодні розмови про пласку Землю та трьох китів здаються нам смішними, а між тим багато часу минуло і багато відкриттів було зроблено, перш ніж науково довели кулястість Землі. Першими спробами пояснити навколишній світ, незрозумілі явища природи були міфи, легенди. З давніх часів люди хотіли дізнатись :"Чому день змінює ніч, чи є життя за морем? " та багато ін. Спробуймо подумки перенестися в давні часи та подивімося, як різні народи уявляли собі влаштування світу.
У давньому Китаї кожен імператор ділив землі по-своєму. У всі сторони йшли чиновники з компасом, щоб потім доповісти імператору, на що схожі його землі. «Твоя земля плоска, схожа на рисове зерно. По краях стоять стовпи, що підпирають небо»,— говорили вони імператору.
2
Завдання. Використовуючи атлас, підручник та зображення про уявлення давніх народів, скажіть, якою уявляли Землю давні народи? (Індійці – І група, Вавилоняни – ІІ група, Єгиптяни – ІІІ група, Слов’яни – IV група.)
3
Картографічна сторінка. Робота з атласом.
Розгляньте малюнок “Світ за Ератосфеном ( 3 ст. до н.е. )” у атласі.
Дайте відповіді на питання:
1.Які частини світу зображено на карті ?
2.Що в сучасному розумінні представляє собою зображений регіон Лівія ?
3.Порівняйте з сучасною картою Євразії ? Чи є відміннності ? Які ?
4. Які моря й океани зображено на карті ?
5. Які з сучасних материків відсутні ? Чому ?
Розгляньте малюнок “Світ за Птолемеєм ( 2ст н.е. )” у атласі.
Дайте відповіді на питання:
1.Які частини світу і країни зображено ?
2. Які моря зображено ?
3. Які з сучасних материків відсутні на карті ? Чому ?
4
VІ. Закріплення знань. Вправа на Learning Apps.
https://learningapps.org/1682959
Тести онлайн «На Урок»
5
VІІ. Рефлексія. Учні по-черзі за бажанням відповідають на питання рефлексії.
Що знали? Що дізналися?
Що було цікаво? Про що хочу більше дізнатися?
Висновки.
Тривалий час нашу планету вважали плоским або випуклим диском. Про її кулястість стало відомо у Давній Греції у VІ ст. до н.е. завдяки роботам Піфагора.
2. Давніх греків цікавило питання про будову Всесвіту. Тривалий час у науці панувала геоцентрична система Клавдія Птоломея.
3. Створюються перші географічні карти. Найбільш досконалою того часу була карта Клавдія Птоломея з градусною сіткою.
4. Перші географічні відомості про українські землі залишилися завдяки працям давньогрецьких вчених Геродота, Птоломея, Плінія Старшого.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0