Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інтеграція знань, практики та інноваційних технологій у професійному розвитку педагогів закладів освіти
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Ф.Кафка «Перевтілення»

09.10.2023
0 0
Відправити запит автору на отримання доступу до цього уроку
Автор опублікував урок у Бібліотеці уроків з обмеженим доступом. Це означає, що для повного доступу до уроку (перегляд усіх завдань та використання) Вам необхідно отримати дозвіл від автора.
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Ф.Кафки «Перевтілення»

Мета: перевірити рівень засвоєння знань із теми « «Перевтілення» Ф. Кафки», розвивати навички усного монологічного зв’язного мовлення, уміння працювати з художнім текстом, висловлювати та аргументувати власні оцінки та судження з опорою на текст твору; виховувати повагу до особистості, співчуття і милосердя.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: текст новели Ф. Кафки «Перевтілення», фрагмент із кінофільму за новелою, иллюстрації до теми уроку.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя: За повір’ям, коли народжується людина, на небі з’являється нова зірка. То – зірка долі. Як сказав філософ Т. Браге: « Зірки керують долею людини, зірками ж керує Бог». Коли загорілась зірка Франца Кафки на небі, йшов 1883 рік.

Кафку вважають пророком XX століття, основоположником теми абсурду в літературі, релігійним мислителем, твори якого слід розглядати в категоріях святості, а не літератури.
Давно увійшли до лексикону інтелігенції вирази «кафкіанська ситуація», «кафкіанський абсурд», «кафкіанськй кошмар».
Парадоксально, що у кафкіанських творах, які нерідко справляли враження «незрозумілих», «чудних», навіть «хворобливих», впізнавали себе різні покоління читачів. Хоча, якщо брати до уваги слова Д. Затонського, дослідника творчості Ф, Кафки, що Кафка завжди писав «про себе і для себе», це здається дивним.
Внесок Кафки важко переоцінити. Він – один із засновників модерністської прози поч. XX ст.

ІІ. Актуалізація:
Щоб краще збагнути суть твору Кафки, зрозуміти образ Грегора Замзи, треба добре знати життєвий шлях самого автора, адже Кафка казав: «Література – це я сам, це моя плоть і кров».
– Як ви гадаєте, які обставини життя Франца Кафки справили вплив на його творчість? (стосунки з батьком, особиста невлаштованість,
– обтяжлива робота, чужий серед своїх)
– Чому світ Кафки називають розколотим?
(Кафка: «Який жахливий світ юрмиться у моїй
голові!»)
Висновки: Світ Кафки:
– чужий серед своїх;
– світ абсурдний, жорстокий;
– жах, зневіра, розгубленість;
– відчуження, самотність.
– Який провідний мотив творчості Кафки? (Самотність, відчуження: Кафка: «По суті, самотність є моєю єдиною метою, моєю найбільшою спокусою»).

ІІІ. Робота над характеристикою образу Грегора Замзи.
1. Тема «маленької людини» в літературі.
Учитель: Центральним персонажем кафкіанського світу є образ «маленької людини» XX століття, яка перебуває під тиском влади. У Кафки ця людина виявляється ще більш нікчемною, ще більш приниженою, ніж у реалістів XIXст.
– Пригадайте, хто з письменників XIX ст. розробляв цю тему і як?
Учні виступають з короткими повідомленнями про «тему маленької людини» у творах О. Пушкіна, М. Лермонтова, М. Гоголя, Ф. Достоєвського, А. Чехова.

Образ «маленької» людини

Домінантна риса
О. С. Пушкін
М. Ю. Лермонтов
М. В. Гоголь
Ф. М. Достоєвський

Висновок. Тема «маленької людини» у творі Ф. Кафки «Перевтілення».
Тема «маленької людини» є традиційною у світовій літературі. Поруч з іменами Олександра Пушкіна, Миколи Гоголя, Федора Достоєвського можна поставити ім’я Франца Кафки. У новелі «Перевтілення» письменник зобразив бездушний і холодний світ, який довів маленького службовця, комівояжера Грегора Замзу до сташної метаморфози – перевтілення на комаху.

Робота в групах:
Завдання для групп:Розповісти про Г. Замзу, використовуючи цитати із тексту.
1 гр. : Грегор у минулому:
– освіта, заняття, вподобання, інтереси, коло спілкування.
2 гр. : Грегор – син і брат:

– Ставлення Грегора до батьків, сестри.
– Ставлення рідних до Грегора.

3 гр. : Грегор на службі:

– соціальне становище, вид діяльності
– стосунки на службі з шефом, повіреним
– ставлення до служби.

Аналітична бесіда:
– Як почувався Грегор Замза за таких обставин у світі?
– Чи можна його назвати щасливим? Чому?
– Яка атмосфера панувала в родині Замз?
– Чи були стосунки у родині по-справжньому теплими і щирими?
– У чому причини страхітливого перетворення Грегора Замзи в комаху?

Висновки:
Очевидно, що Грегор почувається надто зацькованим, пригніченим і самотнім, щоб почуватися щасливим. Життя його збіднене й безрадісне: навіть у сім’ї, яка звично користується результатами його праці, Грегор не відчуває справжнього тепла і затишку, всі надто звикли добре жити і збайдужіли один до одного.
Отже, самотність і безрадісність існування перетворюють Грегора на метушливу комаху, яка тільки існує, а не живе й радіє життю, як це має бути при повноцінному людському бутті.

Причини перетворення Грегора в комаху:
– Непорозуміння членів родини, самотність у сім’ї;
– Духовне зубожіння, мізерність інтересів героя;
– Абсурдний, жорстокий світ зі своїми законами;
– Зацькованість і втома на роботі;
– Відсутність справжніх людських стосунків, духовних зв’язків.

Гра « Мікрофон»: « Я думаю, що…» :
Дати аргументовану відповідь на проблемне запитання:
Проблемне питання:
– Для Грегора перевтілення – це: Трагедія? Втеча? Порятунок?
Висновки: Для Грегора втрата людської подоби стала одразу і трагедією – бо він раптово й з незрозумілих причин став жертвою абсурдності світу, був викинутий зі світу людей; і втечею – бо далі так жити, як жив герой, було неможливо; і порятунком – від буденності й жорстокості світу.
Учитель: Повернімось до оцінок образу Грегора Замзи, до яких ми звертались на початку уроку.
– Хто ж, на вашу думку, Грегор: геній серед посередностей (за В. Набоковим) чи, можливо, істота, «приречена весь час існувати», а не людина?

IV. Підбиття підсумків уроку.
Бесіда:
– Чи змінилася ваша оцінка образу Грегора Замзи?
– Чи актуальний твір Ф. Кафки «Перевтілення» сьогодні?
– Які ризики існують у сучасному світі для людей?
– Що потрібно зробити, щоб залишитись людиною «за образом і подобою Божою»?
V. Заключне слово учителя:
В світі існує тільки один закон, вічний і незмінний, – закон любові. Йому навчав Ісус Христос: « Любіть одне одного». Біда людства сьогодні в тому, що воно втратило зв’язок з Богом, духовність замінена бездушністю, втрачене вміння любити – і від того страждає і гине сама людина. Світ, де гине беззахисна людина, приречений на загибель. І саме від жаху бездуховності і байдужості застерігає нас твір Кафки.
Будьте уважні до тих, хто поруч, до своїх близьких, до тих, з ким вас кожного дня зводить життя. Бо немає людей нецікавих, і, можливо, саме зараз і саме сьогодні хтось потребує вашої допомоги чи доброго слова. Люди, будьте уважні!

VI. Домашнє завдання:
1. Написати твір – мініатюру « Грегор Замза – «маленька людина» XX століття».
2. Підготувати презентацію про себе: « Хто я в цьому світі?»

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість Франца Кафки
5 червня 2021
6 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
269 10 330 118 1145 0

2

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Відправити запит автору на отримання доступу до цього уроку
Автор опублікував урок у Бібліотеці уроків з обмеженим доступом. Це означає, що для повного доступу до уроку (перегляд усіх завдань та використання) Вам необхідно отримати дозвіл від автора.
Рекомендуємо

"ВОКАЛЬНІ ПЕРЕВТІЛЕННЯ"

"ВОКАЛЬНІ ПЕРЕВТІЛЕННЯ"

958

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Музика
7 клас

46 грн

Перевтілення в мистецтві (7 клас, 9 урок)

Перевтілення в мистецтві (7 клас, 9 урок)

570

Аватар профіля Бордунова Наталя Юріївна
Образотворче мистецтво
7 клас

25 грн

Вокальні перевтілення. Історія двох вальсів (7 клас Урок №6)

Вокальні перевтілення. Історія двох вальсів (7 клас Урок №6)

349

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Музика
7 клас

50 грн

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського письменника – модерніста.

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського  письменника – модерніста.

193

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
11 клас

30 грн

"ЗУСТРІЧ ІЗ ТЕАТРОМ"

"ЗУСТРІЧ ІЗ ТЕАТРОМ"

384

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
1 клас

46 грн

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)).

Публій Овідій Назон (43 р. до н. е. – бл. 18 р. н. е.). «Сумні елегії» («Життя поета» (IV, 10)).

164

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

658

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8363

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1280

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1515

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3138

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас