Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Екологічні сукцесії як процеси саморозвитку екосистем

Біологія і екологія

Для кого: 11 Клас

1 проходження

4 запитань

23.11.2021

46

0

Опис уроку:

Тема уроку: «Екологічні сукцесії як процеси саморозвитку екосистем. Причини сукцесій та їх типи. Властивості біогеоценозу».

Завдання уроку – сформулювати поняття: гомеостаз біогеоценозів, сукцесії ( первинні та вторинні), зрілі (кліматичні) біогеоценози, циклічні та поступальні зміни у біогеоценозах, з’ясувати які є властивості біогеоценозу, причини сукцесій

Завдання №1 Теоретичний блок

Сукцесії як процеси саморозвитку екосистем

Екосистеми не можуть існувати нескінченно довго. Час їхнього існування в деяких випадках може складати мільйони років, але потім умови середовища неодмінно змінюються. Материки рухаються по поверхні планети. Відбуваються процеси гороутворення та опускання суші під воду. Змінюється клімат, відбуваються катастрофічні події (пожежі, виверження вулканів, повені тощо). Усе це змушує екосистеми змінюватися і міняти видовий склад своїх біоценозів, формуючи нові.

Процес поступової, закономірної і необоротної зміни біоценозів на певній ділянці території називають сукцесією. Сукцесія є нормальним процесом, який відбувається в природних екосистемах і пов’язаний зі зміною умов існування.

Завершальним етапом будь-якої сукцесії є формування так званої клімаксної екосистеми, яка для певних умов довкілля є найбільш оптимальною. Склад клімаксної екосистеми визначається поєднанням багатьох факторів, насамперед кліматичних.

Розвиток сукцесії відбувається в кілька етапів:

• утворення відповідної ділянки земної поверхні;

• заселення ділянки першими видами організмів;

• загострення міжвидової конкуренції і витіснення частини видів;

• зростання біорізноманіття і формування стабільної екосистеми.

Завдання №2 Вільне введення тексту

1. Що таке екологічні сукцесії?

2. Наведіть приклади сукцесій.

3. Назвіть основні причини сукцесій.

Завдання №3 Теоретичний блок

Первинні сукцесії

Первинні сукцесії виникають на тих ділянках території, на яких до цього не існувало ніяких екосистем. Їх утворення відбувається паралельно з процесом формування ґрунтів і на перших етапах із досить низькою конкуренцією між організмами.

Прикладом первинної сукцесії є заселення організмами нових островів або ділянок суходолу, утворених процесами, що відбуваються у природі, або завдяки діяльності людини

Первинні сукцесії в сучасних екосистемах відбуваються нечасто. Але кожна із сучасних ділянок земної поверхні колись пройшла через первинну сукцесію.

Вторинні сукцесії

Вторинна сукцесія відбувається в тому випадку, коли на її території зберігається ґрунт, насіння попереднього біоценозу і, можливо, мікроорганізми, личинки, цисти тощо. Саме тому вже на перших етапах вторинної сукцесії конкуренція між організмами є досить значною.

Вторинні сукцесії виникають в умовах часткового (хоча, можливо, і дуже сильного) руйнування попередньої екосистеми (мал. 30.2). Така ситуація може виникати як наслідок вирубки лісу, повені, пожежі тощо. Після того як припиняється експлуатація сільськогосподарських земель, на них також відбувається вторинна сукцесія.

Перегляньте відео:

Завдання №4 Вільне введення тексту

1. Які бувають сукцесії?

2. Коли виникає первинна і вторинна сукцесії?

3*. Чому на перших етапах вторинної сукцесії конкуренція між організмами є вищою, ніж за первинної сукцесії?

4. Які екосистеми можуть утворитися в результаті вторинних сукцесій у вашому регіоні? Обґрунтуйте свою точку зору.

5*. Які чинники можуть впливати на швидкість сукцесії? Поясніть на конкретних прикладах.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0