Тема: Друга особа дієслів.
Мета: - розвивати вміння розпізнавати дієслова другої особи,
правильно їх писати і вживати у мовленні;
- закріплювати вміння визначати, до якої дієвідміни на-
лежать дієслова;
- вчити спостерігати за мовними явищами, аналізувати й
узагальнювати;
- виховувати патріотичні почуття, любов до рідної мови;
- коригувати мову та розвивати зв’язне мовлення.
Обладнання: таблиці, сюжетні малюнки, підручники, індиві-
дуальні картки, інтерактивна дошка.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Яке сьогодні число?
Який зараз місяць?
Який сьогодні день тижня?
Який зараз буде урок?
Що ми будемо робити на уроці української мови?
II. Основна частина.
1. Фронтальне опитування ( 5-7 хв.)
Яку частину мови ми зараз вчимо?
Що означає дієслово?
Як називається початкова форма дієслова?
За чим змінюється дієслово?
Як розрізняються дієвідміни дієслів? ( за закінченням дієслова у
3-ій особі множини. А в теперішньому і майбутньому часі дієвідміну
Дієслова можна розрізняти за особовими закінченнями.)
2. Підготовка до вивчення нового матеріалу. ( 5-7 хв.)
Гра «Відповідай без затримки» ( малюнки на інтерактивній дошці )
Учні називають малюнки в неозначеній формі. Потім по черзі швидко утворюють форму другої особи однини теперішнього часу.
Вчитель знову звертається по черзі до учнів з тими ж дієсловами, але тепер учень, до якого звертається учитель повинен швидко утворити форму другої особи однини майбутнього часу.( звернути увагу дітей на закінчення утворених дієслів ).
3. Робота над вивченням нового матеріалу. ( 5 хв.0
а) колективне відгадування загадки ( впр. 455 )
I II II
Я все знаю, всіх учу, а сама завжди мовчу. ( книжка)
В якому часі вжито дієслова?
Виділи закінчення. Цифрою познач дієвідміну.
Від цих дієслів утвори форму 2-ї особи теперішнього імайбутнього часу однини.
Що я роблю? | Що ти робиш? | Що ти зробиш? |
Знаю Учу Мовчу | Знаєш Учиш Мовчиш | Взнаєш Вивчиш Змовчиш |
б) ознайомлення з таблицею особових закінчень дієслів другої особи однини і множини теперішнього і майбутнього часу I і II дієвідміни.
( таблиця на інтерактивній дошці 5 хв.)
Особа, число | Питання | I дієвідміна | II дієвідміна |
2-га особа однини ( ти) 2-га особа множини ( ви ) | Що ти робиш? Що ти зробиш? Що ви робите? Що ви зробите? | Пишеш, читаєш Напишеш Пишете, читаєте напишете | Сидиш, стоїш Постоїш Сидите, стоїте постоїте |
( після колективного розгляду, учні виходять до дошки і виділяють закінчення дієслів )
Висновок: У другій особі однини дієслова I-ої дієвідміни мають закінче-
ння –еш, -єш, а II- ої дієвідміни – иш, -їш.
У другій особі множини I-ої дієвідміни мають закінчення
-ете, -єте, II-ої дієвідміни –ите, -їте
в) вправа на закріплення ( учням дається по одному слову, яке вони змінюють).
г) творча робота за вправою 458 ст.201 ( 10-12 хв.) ( за інтерактивною дошкою)
- Користуючись довідкою, встав потрібні за змістом дієслова
Час-не птах, за хвіст…..
Що посієш, те й……
Другові допоможеш-радість…..
Як гукнеш, так і…..
Слова для довідок: пожнеш, не втримаєш, відгукнеться, пізнаєш.
Як ти розумієш зміст прислів’їв?
Записати в зошитах.
У якому часі, числі й особі вжито дієслова?
До якої дієвідміни вони належать?
Не втримаєш - майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Допоможеш - майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Пізнаєш – майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Посієш - майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Пожнеш - майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Гукнеш – майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
Відгукнеться – майб. ч., одн., 2 ос., 1 д.
III. Підсумок уроку.
Що ми робили на уроці?
Яка була тема уроку?
Які закінчення мають дієслова 2-ої особи однини I-ої дієвідміни?
II-ої дієвідміни?
Які закінчення мають дієслова 2-ої особи множини I-ої дієвідміни? II-ої дієвідміни?
Гра «Заповніть квітки».


Оцінювання
д/з з інструктажем впр. 460 ст. 202











