Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Ефективність навчального процесу. «Живі» уроки
»
Взяти участь Всі події

Далекосхідний культурний регіон. Продовження.

Мистецтво

Для кого: 10 Клас

118 проходжень

2 запитань

30.11.2022

124

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Теоретичний блок

Добрий день, шановні десятикласники!

Вітаю вас на уроці інтегрованого курсу Мистецтво!

Мотиви природи знайшли своє втілення у традиційному японському образотворчому мистецтві. Також на картинах Країни Вранішнього Сонця часто зображували різноманітні сцени з повсякденного життя знаті, випадки з життя звичайних людей, самураїв, міфологічних героїв. Стилі й манера виконання багато в чому успадковані від китайського традиційного живопису, але є й особливі, японські, «родзинки». З-поміж таких - стиль «укі-йо» - гравюри на дереві, на яких зображено красунь-гейш, акторів театру Кабукі, борців сумо, різні природні краєвиди.

У створенні гравюри брали участь художник, різьбяр і друкар, а весь процес складався з кількох етапів: художник малював на білому папері картину, потім різьбяр наклеював малюнок на дерев’яну дошку і робив на його основі друковані форми, на які друкар потім наносив потрібні кольори й робив відбитки на злегка зволоженому рисовому папері.

1 - Гравюра Кацусика Хокусая; 2 - Коно Байрей. Із серії «Птахи та квіти»

Кано Ейтоку. Ширма «Квіти і птахи пір року» (правий бік)

Найвідомішою школою японського образотворчого мистецтва є школа Кано, художники якої знані своїми чудовими розписами по шовку. Відмітною рисою таких витворів є поєднання зображень реальних предметів і тварин, що перебувають на першому плані, з абстрактними складовими заднього плану (наприклад, хмарами).

Яскравий розвиток у японському живописі отримали картини на ширмах, що поєднували функції меблів і мобільного стінопису. Такі твори прикрашали храми, міські будинки й палаци аристократів. Рами ширми заповнені особливим цупким папером ручного виробництва (бьобу), який декорують малюнками, а краї прикрашають текстилем. Милування природою, краєвидами, місяцем у небі, першим снігом або цвітом дикої сливи - усе це народжувало сюжети зображень на ширмах. Узагалі ці сюжети різноманітні: від релігійних і міфологічних — до побутових сцен і краєвидів, що оспівують красу Японії. Зображення супроводжували віршами, що додавало виробам більшої мистецької вартості.

Огата Корин. Ширма

ФАКТ

Печерний храмовий комплекс Могао (Китай) називають «скарбом мистецтва Сходу». Це одна з найдавніших пам’яток регіону, що містить найяскравіші приклади буддійського мистецтва.

Мистецтво в печерах Могао представляє тисячолітній шар, що поєднує унікальні пам’ятки архітектури (майже 500 храмів), скульптури (понад 2100 розписних статуй), фрескового живопису (близько 45 тис. м2), літератури, каліграфії і навіть музики. Тут була виявлена так звана Печерна бібліотека, вміст якої налічує величезну кількість робіт, серед яких буддійські та даоські релігійні тексти, трактати з філософії, географії, історії, а також унікальна «Книга ворожінь», яка була написана тюркським рунічним письмом.

Розписи та скульптури печери Могао

Вишукані родзинки властиві декоративно-ужитковому мистецтву цього регіону. Китайці уславилися на весь світ тим, що першими стали виготовляти посуд з порцеляни, покривати лаком декоративні вироби, а також використовувати техніку розпису по шовку (батик). Окрім того, китайці вирізьблювали речі з каменю, виготовляли різні вироби із золота й бронзи тощо.

З найдавніших часів корейці славилися обробкою металу, особливо бронзи. Витонченістю форми, багатством звучання і значними розмірами славилися бронзові дзвони, які прикрашали чудовими медальйонами у формі лотоса, зображеннями інших квітів, фей, а також язиків полум’я. Дуже популярна також корейська кераміка, що має глибокі традиції: від стародавніх глиняних посудин неоліту до елегантних селадонових ваз, прикрашених вишуканою інкрустацією, та чосонської порцеляни.

Розквіту декоративного мистецтва Країни Вранішнього Сонця сприяло обожнювання природи, що лежало в основі японської релігії. Це й керамічні та порцелянові вироби, прикрашені тканини і одяг, різьблення по дереву, металу й кістці, красива зброя та багато іншого. Фігурки-нецке, коробочки-інро (мініатюрні скриньки), лакові вироби, витончені косоде (кимоно з коротким рукавом) - усе це було оброблено з художнім смаком і витонченістю.

Віяло прийшло до Японії, мабуть, з Китаю. А японські майстри надали йому неповторного, витонченого вигляду. Наприклад, віяло-утіва - суто японський винахід. Це віяло-пелюстка, виготовлене із цілісного шматка деревини й обтягнуте дорогим шовком або папером, на які нанесено красиві малюнки.

Зразки декоративно-ужиткового мистецтва Далекосхідного культурного регіону

Довідка

Вважається, що й повітряні змії мають китайське походження. У Китаї існують різні традиції, пов’язані із цим дивовижним явищем, проводяться змагання та фестивалі. А в місті Вейфан функціонує музей, присвячений історії створення і розвитку повітряних зміїв.

Китайський повітряний змій Дракон

Повітряний змій

Беззаперечною «візитівкою» Японії є мистецтво складання букетів - ікебана. У кожній класичній формі відображено філософський принцип триєдності світу - три основних елементи композиції символізують Небо (більший елемент), Землю (менший) та Людину (середній). Ікебана асиметрична, адже в природі немає нічого застиглого, усе рухається, змінюється. Часто як основні елементи використовують гілки, а квіти слугують помічниками. У традиційному японському будинку ікебану ставили у спеціальну нішу-токонома, де також вішали сувій з каліграфією та розміщували різні цікаві дрібнички.

Завдання №2 Завантаження файлу

Макс. балів: 12 з 12 (100%)

Практичне завдання.

На дозвіллі дослідіть особливості складання ікебани та спробуйте створити власну композицію.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Урок створено за підручником Мистецтво 10(11) клас, автор Олена Гайдамака та розрахований на дистанційне навчання. Продовжуємо розмову по Далекосхідний регіон та створюємо екібану.

Використані джерела.

https://uahistory.co/pidruchniki/gajdamaka-art-10-class-2018-standard-profile-level/6.php

https://kite.net.ua/uk/istoriya-vozdushnogo-zmeya/

https://kite.net.ua/uk/kytajskyj-vozdushnyij-zmej-drakon/

Рефлексія від 13 учнів

Сподобався

13 0

Зрозумілий

13 0

Потрібні роз'яснення

13 0