Урок:

Архітектура України. (11 клас Урок №19)

01.02.2022
7 0
Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Архітектура України.

Мистецтво Київської Русі — гордість і слава України, одне з величних культурних явищ минулого, на художніх досягненнях якого століттями поспіль зростала вся українська культура. Контакти з візантійською культурою, а потім і прийняття християнства (988) долучило культуру Київської Русі до цінностей західної цивілізації. Із Візантії разом з новим релігійним світоглядом русичі запозичили й мистецькі традиції: особливості храмової архітектури, монументального і станкового живопису (фрески, мозаїки, ікони), книжкової мініатюри. Поступово образотворче мистецтво й архітектура набули своєрідних рис.

         Першим кам'яним храмом на Русі була Десятинна церква, побудована в 989—996 рр. Володимиром Великим.

         Згідно переказу, місце для будівництва майбутньої церкви було вибрано Володимиром невипадково. Колись тут жили і прийняли мученицьку смерть від язичників християни-варяги Іоанн та його син Федір. Якось, ще будучи язичником, князь Володимир побажав принести Перуну людську жертву. Щоб вибрати людину для цієї жертви, кинули жереб і він вказав на Федора. Але коли звернулися до Іоанну з вимогою, щоб той віддав свого сина, Іоанн не тільки не віддав Федора, але й виступив з гарячою проповіддю про дійсного Бога і з різким викриттям проти язичників. Розлючений натовп кинувся і зруйнував будинок Іоанна, під уламками якого загинули батько і син.

        

          Собор Святої Софії у Києвівизначна пам'ятка мистецтва Київської Русі, унесений до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Багатокупольний пірамідальний собор було зведено, за даними літопису «Повість минулих літ», на кошти князя Ярослава Мудрого 1037 року. Князь замислював його як головний храм держави й утілення ідеї об'єднання земель навколо єдиного центру - Києва. Інтер'єр собору оздоблено мозаїками та фресками, що відтворюють євангельські та біблійні сюжети, а також світські сцени з життя сім'ї Ярослава Мудрого (полювання, музикування, дійства скоморохів тощо).

Спаський собор у Чернігові 1036 р. Спаський собор у Чернігові являє собою, як і Десятинна церква, хрестово-купольний храм. У плані собору бачимо витягнену із заходу на схід споруду. Архітектура його проста, урочиста і стримана. У середині собор був розкішно оздоблений фресковим розписом, різьбленими деталями, мозаїчними підлогами.

          У польсько-литовський період культурний центр України перемістився до Галицько-Волинського князівства.  XIV-XVI століття ознаменувались розквітом мистецтва Галицько-Волинського князівства, на якому позначилася близькість до країн Центральної Європи. Зокрема, розгорнулося оборонне будівництво, споруджувалися неприступні цитаделі й укріплені монастирі, навіть церкви будувалися як фортеці. 

         Справжніми архітектурними перлинами є замки в Луцьку, Кам’янці-Подільському, Острозький замок, Ужгородська фортеця і замок Паланок в Мукачеві, величні фортеці в Меджибожі і Хотині. Їх добудовували й перебудовували протягом декількох століть. Найстарішим є Луцький замок (сер. ХІV ст.).

Луцький замок

Острозький замок

Ужгородська фортеця

Замок Паланок

Фортеця Меджибіж

Хотинська фортеця

         Один із кращих замків України — в Кам’янці-Подільському. Ця фортеця, як і Хотинський замок, занесена до списку «Сім чудес України» і є пам’яткою архітектури національного значення.

          Деякі фахівці називають цей період східнослов’янським Відродженням (стосовно Польщі, Литви, України, Білорусі) за аналогією з північним Відродженням, що продовжило ідеали італійського Відродження. На розвиток українського мистецтва впливали насамперед ренесансні традиції, що змінили візантійські, нерідко перемішуючись із романськими й готичними. Цьому сприяла географічна близькість до країн Центральної Європи. Ідеї Ренесансу відкривали нові обрії для вітчизняного мистецтва, якому вдалося зберегти й продовжити самобутні досягнення попередньої епохи Київської Русі.

         Оборонно-палацову архітектуру магнатських резиденцій Львівщини репрезентують такі замки: Підгорецький, Олеський, Золочівський, замок у місті Жовква. Історія цих пам’яток оповита містикою, сповнена легенд і таємниць.

Підгорецький замок

Олеський замок

Золочівський замок

Замок у Жовкві

          Львів відігравав провідну роль у розвитку мистецтва тієї доби. Нові західні ідеї митці творчо поєднували з національними традиціями. Приміром, кам’яниця заможного купця Костянтина Корнякта нагадує палац (архітектор Петро Барбон).

    

      Архітектурний ансамбль православного Львівського братства об’єднує Успенську церкву, монументальну вежу Корнякта та каплицю Трьох Святителів. У спорудах помітні риси української народної дерев’яної архітектури. 

         Декоративний рельєф фасаду каплиці Боїмів і статуї святих у нішах між колонами — зразок синтезу архітектури й скульптури. Стеля поділена на квадрати, в кожному з яких розміщено погруддя святого або ангела. Ця пам’ятка свідчить, що мистецтво України, попри всю його національну своєрідність, належить до європейського культурного регіону.

          В Україні близько трьох тисяч дерев’яних культових споруд, що збереглися з XV— XVIII ст. Більшість церков розміщені в західному регіоні. Цей скарб створювали не професійні зодчі, а народні майстри, які могли без жодного цвяха будувати дивовижної краси церкви. За формою ці храми унікальні: візуально вони нерідко нагадують тризуб або свічник-трійцю. Форми деяких храмів інші, що пояснюється впливом готичного римо-католицького стилю архітектури. Здебільшого ці споруди не перебудовували десятиліттями, багато з них з різних причин було втрачено. Дзвіниці розміщували окремо від церков. Імовірно, колись вони відігравали роль сторожових веж. Кілька пам’яток дерев’яної архітектури нашої країни внесені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (2013). Це 16 українських церков карпатського регіону (8 із них розташовані у Польщі, 8 — в Україні).

2:

Тестування

ТЕСТ Архітектура України (Українські храми, замки, дерев’яні церкви) 10 клас Урок№19
4 червня 2022
2 0
Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
17
Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Тест до С. 137 − 142 підручника Л. М. Масол з мистецтва для 10 (11) класу 2018 р....
Мистецтво
11 клас
12 133 79 0
17

Рефлексія від 27 учнів

Сподобався:

27 0

Зрозумілий:

27 0

Потрібні роз'яснення:

27 0
Рекомендуємо

Архітектура України. 11 клас Урок №22

Архітектура України. 11 клас Урок №22

65

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

40 грн

Архітектура — кам’яний літопис століть (11 клас Урок №2)

Архітектура — кам’яний літопис століть (11 клас Урок №2)

365

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

50 грн

Архітектура - кам"яний літопис століть. (11 клас Урок №3)

Архітектура - кам"яний літопис століть. (11 клас Урок №3)

105

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

50 грн

Рок-музика (7 клас Урок №19)

Рок-музика (7 клас Урок №19)

8

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
7 клас

50 грн

Архітектура арабського Сходу ( 10 клас Урок №31)

Архітектура арабського Сходу ( 10 клас Урок №31)

191

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
10 клас

45 грн

Схожі уроки

Балет-казка

Балет-казка

478

Аватар профіля Крутоголова Ірина Миколаївна
Мистецтво
1 клас

Аплікація "Зимові витинанки"

Аплікація "Зимові витинанки"

478

Аватар профіля Кривенко Тамара Василівна
Мистецтво
3 клас

Стилі кіно

Стилі кіно

973

Аватар профіля Савченко Тетяна Терентіївна
Мистецтво
9 клас

Грим акторів.Створення образів казквих гномів

Грим акторів.Створення образів казквих гномів

323

Аватар профіля Багдасарян Аліна Олександрівна
Мистецтво
1 клас

Живопис в стилі пуантилізм. Натюрморт

Живопис в стилі пуантилізм. Натюрморт

974

Аватар профіля Кравець Світлана Миколаївна
Мистецтво
10—11 клас