ДОСЛІДЖУЄМО ТЕКСТ.
ТВІР НІНИ БІЧУЯ «ЧОТИРИ РУДІ ЛИСИЦІ». ДІАЛОГ
Мета: ознайомити учнів із твором Ніни Бічуя «Чотири руді лисиці»; узагальнити знання про діалог; удоскона- лювати навички правильного виразного читання, читання за ролями; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас; розширювати кругозір учнів; формувати компетентності (спілкування рідноюмовою, соціальна, громадянська, мистецька, компетентність у природничих наукахі технологіях); виховувати любов до природита дбайливе ставленнядо тварин.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу.
Визначаємо настрій дітей з допомогою емоцій (діти надсилають в чаті смайлики відповідно до свого настрою)
Відгадування загадок
Перейдіть за посиланням та відгадайте загадки і ви дізнаєтесь про яку тваринку ми будемо стогодні говорити.
https://learningapps.org/display?v=pmmcxfj9c22
Бесіда
Що вам відомо про життялисиці?
Перейдемо за посиланням та дізнаємось цікаві факти про життя лисиць.
Цікавинкипро лисицю.
1. Лисиці взимкуведуть одиночний спосібжиття і тількинапередодні літа заводятьсім’ї.
2. У лисячій сім’ї турботу про потомство беруть на себе обоє батьків. Батько ще до появи малят доглядає за своєю самкою і допомагає їй облаштовувати лігво.
3. Лисиці всеїдні. Переважно харчуються невеликими тваринами: дрібнимигризунами, кроликами, зайцямиі козулями.
4. Хвіст для лисиці — дуже важливий орган. Під час бігу він допомагає їй тримати рів- новагу, а взимку служить додатковим захистом від холоду.
5. Лисиці дуже обережні. У разі небезпеки або погоні вони заплутують сліди і перехову- ються в інших місцях, щоб увести переслідувача в оману. Саме через цю особливість лисиці присвоєно звання найхитрішого звіра.
6. Максимальна швидкість, з якою може бігти лисиця,—50 км/год.
7. Лисиці часто оселяються поблизу великих міст або передмість. Де вони дуже добре пристосовуються й обживають міські околиці.
8. У дикій природі лисиці живуть близько 6–8 років, а в неволі можуть прожити від 20 до 25 років.
9. Найбільш розвиненими почуттями у лисиць є слух і нюх. З їх допомогою звір дізна- ється про навколишнє середовище.
10 Лисицю намагалися одомашнити. В результаті експерименту була одомашнена сріб- лясто-чорна лисиця, у якої з’явилися суттєвівідмінності від її диких родичіву поведінці, будові тіла і фізіології.
Передбачення
Сьогодні на уроці ми прочитаємо твір Ніни Бічуя «Чотири руді лисиці». У тексті є такі слово-сполучення: колеса ковзали; тої ж миті шофер загальмував; чотири малі лисиці; не наполохати звірів.
Як гадаєте яка історія буде описуватись?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Слово вчителя. Інформація про автора твору
Ніна Леонідівна Бічуя народилася 24 серпня 1937 р. у Києві. Навчалась у середній школі № 5. Закінчила факультет журналістики Львівського університету. Була на журналістській роботі. З 1975 по 1985 — працювала у Львівському театріюного глядача. У 1989–1997 — працювала редак-торкою газети «Просвіта». Останні двадцять років Ніна Бічуя займається перекладами з польської. Вона читає лекції з театрознавчих дисциплін у Львівському Національному університеті ім. Івана Франка. Ніна Бічуя має честь носити Орден Усмішки. Це міжнародна нагорода, яку присуджують діти.(презентація)
Читаннятексту вчителем
Робота за підручником (с. 69)
Словникова робота. Гостинець — велика дорога. Придалася — пригодилася.
Бесіда за змістомтвору.
Хто став головними героями цього твору?
Де відбулася подія?
Чи справдилися ваші передбачення щодо змісту тексту?
Напівголосне читання текстуучнями.
Фізкультхвилинка https://www.youtube.com/watch?v=K0jKynRlAnU
Вибіркове читання
Знайдіть і прочитайте, якою була погода в день пригоди, що сталося?
Чому шофер спинив автобус?
Чому Ярко з шофером перезирнулися?
Як пересувалися лисиці?
Знайдіть опис лисиць.
Відшукайте в тексті порівняння.
Читання за ролями
Назвіть дійових осіб твору.
Що відбувається між пасажиром та водієм? (Розмова.)
Іншими словами — це що? (Діалог.)
Читання тексту за ролями
Робота над прислів’ям
Складіть прислів’я.
Поясніть, як ви його розумієте.
Перший крок до добра — не роби зла.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Бесіда
Яка головна думка цього твору?
Яктреба ставитися до тварин, особливовзимку?
Рефлексія. Прийом «Аргументація власноївідповіді»
Запропонуйте учням закінчити речення.
На уроці я працював(ла) , бо .
Своєї роботою на уроці я .
Урок здався мені .
Протягом уроку я .
Мій настрій .
Матеріал уроку був для мене .
Здійснилися мої очікування щодо .
Домашнє завдання
С. 69–70 виразно читати,відповідати на запитання. Намалювати лисичок.











