Будова рослинної клітини. Лабораторна робота № 1. Будова рослинної клітини
Тема : Будова рослинної клітини. Лабораторна робота № 1. Будова рослинної клітини.
Мета :
Навчальна : формувати знання про клітинну будову організмів, ознайомити учнів із загальним планом будови клітин, особливостями будови рослинної клітини, формувати вміння готувати мікропрепарати;
Розвивальна :розвивати практичні вміння працювати зі збільшувальними приладами Виховна : виховувати акуратність, охайність, бережливе ставлення до шкільного інвентаря;
Обладнання: таблиця “Будова рослинної клітини “, мікроскоп, предметні та накривні скельця , препарувальні голки, піпетки, розчин йоду, луски цибулі , склянка води.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми: тестова перевірка, вправа “Карусель”, графічний диктант.
Терміни та поняття: оболонка, клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, органели, вакуоля, пластиди.
Клітина- це дивний і
загадковий світ.
Дитяча енциклопедія.
Хід уроку
І. Організація класу.
Емоційне налаштування учнів на урок (Слайд 1)

А тепер покажіть ці обличчя мені . Як бачимо, хоча ви і знаходитеся в однакових умовах, але кожен з вас має різний настрій. Тож давайте посміхнемось один одному.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Тестова перевірка навчальних досягнень. (Слайд 2)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності :
Розгадайте ребус
( Ключова фраза : Цитологія – наука про клітину )
ІY. Повідомлення теми та мети уроку.
Y. Надання необхідної інформації.
( Пояснення вчителя з використанням комп”ютера)

https://www.youtube.com/watch?v=bBymW0PtVT0
Основні частини клітини | Будова і функції |
1. Оболонка | Обмежує її вміст , захищає її від несприятливих впливів довкілля |
2. Цитоплазма | Містяться органели |
3. Пластиди | Накопичуються запасні поживні речовини |
4. Вакуолі | Підтримують тиск всередині клітини, сприяють збереженню її сталої форми |
5. Ядро | Носій спадкової інформації |
6. Клітинні включення | Тимчасові утвори |
7. Хлоропласти | Відбувається фотосинтез |
б) малюнок рослинної клітини : https://ua.mozaweb.com/uk/search?search=%D0%BA%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0&lexikontypeid=3D
2. Лабораторна робота № 1. Будова рослинної клітини. (згідно інструкції )
YІ. Інтерактивна вправа “ Карусель”:
( Клас об’єднується в 2 ланки , у кожній з яких утворюються пари ( 2ряди парт та пари учнів , що сидять за однією партою.) Склад ланок є постійним , пари змінні , з одного боку ряду діти сидять на своїх місцях , а з іншого пересідають , рухаючись уздовж ряду. Ланки отримують однаковий пакет завдань , а кожна пара працює над якимось одним питанням. Учні в парах разом обговорюють своє завдання, по завершенню склад пар змінюється. У новоутворених парах діти діляться один з одним інформацією, якою вони оволоділи під час роботи у першій парі . Вправа продовжується до тих пір , доки не утворяться початкові пари.)
Завдання для ланок: “Будова і функції основних частин рослинної клітини”:
1 пара – будова і функції оболонки
2 пара – будова і функції цитоплазми
3 пара – будова і функції ядра
4 пара – основні органели клітини , їх функції.
YІІ. Рефлексія
Вправа « Так-ні»
(Поставити знак + , якщо твердження правильне, знак – , якщо “ ні”).
1) Цитологія – наука про будову і функції клітини.
2) Клітина – найменша структурна і функціональна одиниця живого.
3) Усі організми мають клітинну будову.
4) Ззовні клітина оточена мембраною.
5) Всередині клітина заповнена цитоплазмою.
6) У цитоплазмі містяться лише пластиди і вакуолі.
7) У всіх рослинних організмів клітини мають ядро .
8) Цитоплазма складається з води ( близько 80 ), органічних та неорганічних сполук.
9) У ядрі містяться носії спадкової інформації про клітини та весь організм в цілому.
10) Клітинні включення є постійними утворами в цитоплазмі.
YІІІ. Підсумок уроку.
Вправа “Мені на уроці було (не)цікаво, тому що …”
ІХ. Оцінювання і домашнє завдання.











