Тема: А. Гавальда. «35 кіло надії».
Мета: проаналізувати текст,розкрити глибинні смисли повісті, закцентувавши увагу на стосунках дітей і дорослих, на образу головного героя; формувати аналітичні навички учнів; формувати інтерес до сучасної літератури; сприяти вихованню компетентного читача.
Обладнання: відеоролик про письменницю «Анна Гавальда» - режим доступу:https://www.youtube.com/watch?v=OEG_OC3zvtc , фрагменти художнього фільму «35 кіло надії» (Бельгія, Франція, 2010) – режим доступу: http://hdvideo-online.com/1213-35-kilo-nadezhdy-2010-35-kilos-despoir-smotret-onlayn.html ); буктрейлер «Анна Гавальда. «35 кіло надії» - режим доступу: http://youtube.com/watch?v=xvgA7syQNRc
Епіграф:
У кожній дитині живе геній…
А. Шопенгауер
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
Виразне читання вчителем початку повісті Анни Гавальди «35 кіло надії»
(або)
Перегляд початку екранізації повісті Анни Гавальди «35 кіло надії»
Створення проблемної ситуації
- Чи зустрічалися вам раніше твори з подібним початком?Що шокує? (Відвертість оповідача.)
- Герой провісті Анни Гавальди «35 кіло надії» ненавидить школу? Чи можна його проблему вважати виключною? Чому тоді про це воліють мовчати і діти, й дорослі?
Учитель. У центрі нашої уваги на уроці сучасна література . Ми розпочинаємо вивчення останньої в курсі «Зарубіжна література. 7 клас» теми «Сучасна література. Я і світ». Першим для знайомства із сучасною літературою в цій темі ми обираємо твір, що виник на початку ХХІ століття. На нас чекає зустріч з текстом, що викликає захоплення, здивування, посмішку, сльози…
Ми спробуємо зануритися у потаємні куточки художнього світу повісті «35 кило надії» відомої французької журналістки, письменниці Анни Гавальди. Крім того, ви зробити ще ряд дивовижних відкриттів, пов’язаних із вивченням повісті «Фах» Айзека Азімова та романів «Мандрівний замок Хаула» Діани Вінн Джонс і «Чорнильне серце» Корнелії Функе. Чому першим у темі буде твір Анни Гавальди?Не тільки тому, що її твори перекладено багатьма мовами і їх читають і діти, й дорослі, а й тому, що це історія про тринадцятирічного хлопчика, вашого ровесника, про школу, яку він ненавидить, і про багато інших надзвичайно важливих речей. Тож спробуємо зрозуміти послання автора, загорнене в текст повісті «35 кіло надії».
Зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Як ви розумієте слова відомого філософа?
III. Знайомство із особистістю письменниці
Перегляд відеоряду «Анна Гавальда»
Матеріали для вчителя:
Анна Гавальда народилась 1970 року в місті Булонь-Бійанкур, Франція. У 14 років її батьки розлучились, і дівчина жила в пансіоні. Поки навчалась у Сорбонні, працювала офіціанткою, касиршею, журналісткою. Писати почала в 17 років, хоча й стверджує, що письменницею ставати не збиралась.
В 1992 році отримала перемогу на національному конкурсі любовних листів. У 1998 році отримала премію «Кров у чорнильниці» за новелу «Aristote» і перемогла ще в двох конкурсах. У 1999 році вийшла дебютна книга письменниці — збірка оповідань «Я б хотіла, щоб хто-небудь де-небудь чекав на мене….». Пізніше книга отримала премію RTL. Книга була перекладена більш ніж тридцятьма мовами.
У 2002 році вийшов перший роман письменниці «Я його кохала». Але це був лише початок, грандіозний успіх прийшов до письменниці після виходу книги «Просто разом», яка перевершила навіть «Код да Вінчі».
Зараз Анна Гавальда проживає в містечку Мелен, розташованому на відстані близько 45 км на південний схід від Парижа. Пише щодня по три години новели і статті для журналу "Elle".
ІV. Аналітичне дослідження тексту
--Етап перед розуміння тексту
- Які почуття викликав у вас твір?
- У кого доля головного героя викликала сльози? Чому?
- Який епізод твору здався вам найкумеднішим? Чому?
- Які епізоди твору та його проблеми ви б хотіли обговорити на уроці?
Бесіда на основі герменевтичних запитань:
- Де відбуваються події, зображені в тексті??
- Чи наявні в повісті риси якоїсь конкретної країни? (Ні.) Поміркуйте, чому? (Ця історія може трапиться в будь-якій країні.)
- Чи можемо ми сказати, який історичний час твору? (Ні.) Чому? (Час особистісний, автора цікавить приватне життя простих людей. Але за деталями побуту та соціального життя персонажів вгадується наше сьогодення.)
- Від чийого імені ведеться розповідь у творі? (Від імені Грегуара.) Як ви вважаєте, чому автор обирає саме такий прийом? (Автору важливо розкрити внутрішній світ дитини, прослідкувати за зміною її думок та емоцій.)
- Від кого ми вперше чуємо ім’я головного героя? Поміркуйте, чому саме від учителів?
- Які художні прийоми використовує автор для того, щоб читач повірив, що до нього звертається тринадцятирічний хлопчик ?Що шокує читача в ставленні Грегуара до оточуючого світу й самого себе?
- Хто головний герой?Як автор презентує його читачу? Виразно прочитайте початок повісті. Знайдіть у ньому ключові деталі, що характеризують головного героя. Поясніть, чому у Грегуара така низька самооцінка?
- Перегляньте епізод екранізації, що вперше нам презентує тринадцятирічного героя твору. Чи таким ви уявляли собі Грегуара? На яких рисах зовнішності акцентує увагу режисер? (На чистих, великих очах та широкій, щирій посмішці хлопчика.)
- Яку роль відіграють малюнки Анни Сучкової, що супроводжують авторський текст?
- З чого розпочався жах в житті Грегуара? Чи були у вас такі почуття до школи та навчання, як у героя? Чим школа стала для Грегуара?
- Який найбільший злочин щодо Грегуара зробили вчителі? (На дитині було поставлене тавро безнадійного телепня. Із самого початку в дитині було вбито віру в себе. Школа для Грегуара стала світом зневіри, розчарування, кліткою, з якої немає виходу.)Поміркуйте, чому вчителі не розгледіли його сутність? (Вони й не намагалися цього зробити. Навіщо зайвий клопіт! Нехай ним переймаються батьки!) Визначте вагу надії головного героя у стосунках з учителями.
- Схарактеризуйте стосунки Грегуара з батьками?Визначте сутність головної помилки батьків Грегуара (Вони намагалися зробити його таким, як усі, а він був особливим.).Чому хлопчик вирішів, що саме він причина усіх родинних негараздів?
- Чому мама вдарила хлопчика? Що для героя означав цей ляпас? Чи тільки гнів матері?(Мати не тільки принизила гідність дитини, вона продемонструвала власну слабкість та безсилля.)
- Як ви вважаєте, чому мати не змогла переконати сина?Чи бачимо ми родинне порозуміння взагалі? Чого не розуміють молоді батьки грегуара? Про кого вони більше турбуються, про сина чи про себе? Наведіть аргументи, спираючись на текст.
- Яким чином батьки намагалися виправити ситуацію з Грегуаровим навчанням?
- Які слова постійно говорили Грегуару батьки? («Працюй!») Чи однаковий сенс вкладають у це слово дорослі й дитина?Визначте вагу надії Грегуара в стосунках з батьками.
- Як сам Грегуар пояснює, чому він не хоче ходити до школи і у нього не виходить гарно навчатися? (Нецікаво!) Що приховується за цією фразою? Чи потрібно шукати винних, на думку автора?
- Чи є у Грегуара шкільні товариші? Чому Анна Гавальда робить ізоляцію хлопчика майже цілковитою?Як, по-вашому, почувається людина в стані відчуження?А якщо це триває постійно?
- Чому єдиний рік, коли хлопчику було цікаво у школі, був рік із Марі? Що саме молода вчителька розкрила в своєму вихованцеві? Виразно прочитайте характеристику, яку дала Грегуарові Марі. Виділіть ключові слова. Кому адресовані слова «якщо постаратися»? Доведіть, що в образі Марі Анна Гавальда створює модель справжнього вчителя. Чи хотіли б ви, що ваші вчителі були схожими на Марі? Як ви думаєте, чому автори фільму на роль Марі обрали темношкіру актрису?
- Прочитайте цитату від слів «Ось ви, наприклад…» до «у них весь час болить живіт». До кого звертається Грегуар?Чи тільки до однолітків?
- Чому болить живіт у Грегуара? Проблема хлопчика - фізична чи психологічна?
- Чому неодмінно з’являються сльози, коли Грегуар виконує домашнє завдання?
- Що стоїть за блазнюванням на уроках фізкультури? Дайте свою оцінку поведінці героя. Дайте оцінку карикатурному образу мадам Берлюрон. Чи хотіли б ви, щоб ваші вчителі були схожі на Берлюроншу?Чому саме з нею Грегуар Дюбоск вступає у відвертий конфлікт?
- Перегляньте фрагменти кінофільму, що відображують перебування Грегуара в школі. Наскільки екранізація передає стан героя в школі?
- Спробуємо виявити характерні риси того світу, в якому жив герой.
Цей світ «свій» чи «чужий» для героя?
V. Рефлексія
- Поміркуйте, чому Анна Гавальда обрала для свого твору саме такого героя?
- Рожкажіть про своє власне ставлення до Грегуара. Чому ви саме так сприймаєте головного героя твору Анни Гавальди?
- Як ви вважаєте, чи можна Грегуара назвати сильною людиною? Чому?
- Яку роль відіграє форма оповіді від імені першої особи? Грегуар – оповідач чи розповідач?
- Яку роль відіграє в творі гумор? Як це характеризує стиль письменниці Анни Гавальди?
- Що символізує назва твору? Чому «35 кіло надії»?
- Що, на думку автора, головне в освіті? (Розкривати в дитині таланти, а не намагатися «втиснути» дитину в «прокрустове ліжко» загальноприйнятих правил та вимог.)
- Яку роль відіграє надія в житті героя? Як на його прикладі втілюється приказка «Надія вмирає останньою»? Визначте й запишіть у зошити головну думку повісті «35 кіло надії».(Кожна людина талановита по-своєму. Кожна людина – творець своєї долі. Кожна людина потребує любові, друга й підтримки.)
- Який життєвий урок отримав герой? Чи можемо ми сказати, що життя Грегуара набуло сенсу?
- Чому в екранізації режисер «поклав» на тумбочку одного із вихованців школи книгу А. Гавальди «35 кіло надії»?
- Спробуйте, спираючись на текст повісті Анни Гавальди «35 кіло надії», створити «Формулу щастя від героїв та автора повісті Анни Гавальди «35 кіло надії» .
VІ. Аргументація й виставлення оцінок за урок
VІІ. Домашнє завдання:
1.Написати твір-мініатюру на тему «У кожній дитині живе геній…» (за повістю Анни Гавальди «35 кіло надії»)
2. Прочитати повість Айзека Азімова «Фах», записати до зошита п’ять-шість запитань автору чи героям твору, на які ви хотіли б отримати відповіді.












