4 грудня 2023 о 21:50
7 0

Національний тиждень читання: що робити, якщо дитина ігнорує книги?

В Україні розпочався Національний тиждень читання. Це важливий захід, особливо з огляду на те, що тенденція до читання книжок у молодого покоління падає з кожним роком. Як привчити дітей читати без танців з бубнами та чому це важливо — розберімось разом!

Український інститут книги запрошує всіх охочих стати учасниками щорічної Всеукраїнської акції — Національного тижня читання. Мета проєкту: нагадування всім про важливість читання як доступної та корисної практики дозвілля, що необхідна на шляху професійного розвитку та соціальної адаптації.

Читання — це звʼязок поколінь

Книга — це не просто набір паперу з літерами та картинками. Кожна книжка з відкритих сторінок занурює нас у світ пригод та переживань, а ще — передає нам досвід минулих років та інших маленьких читачів, серед яких могли бути й наші батьки.

Цього року проєкт проходить під гаслом «Бути своїми», що й звертає увагу на цей звʼязок та демонструє силу єднання українців, згуртованих перед труднощами.

Як взяти участь у флешмобі:

 1. Розмістити допис або низку дописів (текст, фото, відео) про свої читацькі вподобання або перелік книжок, важливих для вас.

 2. Допис можна оформити в будь-якій зручній для вас соцмережі та згадати назву флешмобу.

 3. Організатори просять використовувати хештеги #тижденьчитання2023, #бутисвоїми та візуальні матеріали, спеціально створені до події. Таким чином вони знайдуть ваш пост.

Сучасні діти не ведуть діалог з книжками

Гаджети, ігри на компʼютері, соцмережі або ж просто переглядання телевізора — ось чим починається перелік занять багатьох дітей та підлітків сьогодні.

У 2023 році дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги провела дослідження, яке показало, що 30% українців взагалі не відкривають книжок. Також Ukrainian Reading and Publishing порахували у 2018, що  11% українців роблять це щодня, 17% кілька разів на тиждень, 20% кілька разів на місяць, 21% — декілька разів на рік, а читання книжки як дозвілля взагалі знаходиться лише на пʼятому місці. З дітьми ситуація ще складніша, адже їх потрібно по-справжньому захопити або сюжетом книги, або ілюстраціями.

Причин, чому діти не читають, декілька:

 1. Батьки все рідше читають дітям вголос. Ще 10 років тому ситуація з читанням для дітей вже була загрозливою: лише 9% українців читали дітям книжки кілька разів на тиждень, 4% — кілька разів або раз на рік, а 14% взагалі ніколи не практикували сумісне читання. Через це сучасні підлітки не мають емоційного звʼязку з книжкою з дитинства, тому й в більш дорослому віці не бачать потреби.

 2. У дітей конфіскують їхній час. Після школи — гуртки, секції, додаткові заняття. Або це потрібно для успішного навчання, або ж через амбіції батьків, або ж банально через те, що дитину не можна ще залишати вдома саму, а зайняти час чимось потрібно. У результаті, мозок вигоряє, а дитина не чує сама себе й не може обрати ані книжку, ані улюблене заняття.

 3. Гаджети! Ось цю проблему ми вже неодноразово розбирали у матеріалах. Спочатку про те, як мобільні телефони відвертають увагу на уроках, а потім додавали слова логопедів про те, що залежність від гаджетів є першоджерелом великих проблем в освіті. Адже їх надмірне споживання призводить до порушення мовлення, а у тяжких випадках — до затримки розумових здібностей.

 4. Не читають батьки й книг на полицях немає. Зараз вже багато домівок, де книжок на полицях майже немає. Так само й батьки не сідають з книжкою в крісло у свій вихідний або ж не читають перед сном. Діти завжди беруть з нас приклад, тому цей момент вартує особливої уваги.

Чи є спосіб привчити дитину читати?

Варто зрозуміти одну важливу річ: дітей не потрібно дресувати, адже тоді результат буде повністю протилежним. Однак, навіть якщо період читання перед сном вже пропущено, не варто опускати руки. Завжди можна долупати сю скалу до позитивного результату. Ось лише кілька порад:

 • Дайте ту книжку, яка зацікавить! Навіть якщо дитина постійно сидить у гаджетах та нікуди, окрім школи, не ходить, у світі знайдеться заняття, до якого у неї буде хист або цікавість. Для цього, звісно, варто розширювати світогляд й відвідати кілька цікавих місць, а потім детально розпитати, чи було щось, що сподобалося. І ось звідси почніть обирати цікавий твір або навіть цикл.

 • Не все те цікаво, що лише текст. Після яскравих картинок у соцмережі дуже важко перейти на простий текст на білому папері. Зацікавити дитину допоможуть картинки, тому радимо пошукати комікси, манги, картки з ілюстраціями, пазли, настолки, мультфільми. Будь-які аудіовізуальні матеріали, що наблизять вас до результату. З коміксів перейдіть на аудіокнигу, потім на мультик або фільм, пограйте у гру, а вже як вишеньку на тортику, даруйте оригінал. Адже при цікавій подачі книга буде сприйматися як цінне першоджерело.

 • Косплейте: станьте живою картинкою! Ви не уявляєте, наскільки далеко зайшов світ книголюбів. Це вже не нудні збори та пусті дискусії. Фанати різних творів влаштовують тематичні вечірки, конкурси, флешмоби та навіть фестивалі. Деякі з них навіть повторюють образи головних героїв — це називається косплей. Така атмосфера швидко занурює у себе, а для дитини це взагалі окремий світ, тому з цим варто познайомитись ближче.

 • Обговорюйте та діліться враженнями. Тут все просто: читайте книжки разом або паралельно з дитиною, щоб ви змогли підтримати розмову або ж обмінятися думками. Це важливо навіть не просто для звички читати, це ще й дуже впливає на самооцінку. Дитина, яку почули, відчуває свою самоцінність.

 • Покажіть інший бік Інтернету. Якщо ви будете забороняти гаджети в обмін на книжку, усе перетвориться на повинність. Краще перехитріть матрицю: знайдіть разом з дитиною спільноти по тій чи іншій книжці, покажіть цікаві тематичні сайти та портали, проходьте Інтернет-квести та обовʼязково завітайте на фандоми, де кожен прихильник твору може розвинути сюжет або надіслати свою версію подій окремою розповіддю. 

Ще один важливий аспект читання — це грамотність та самомотивація. Допомогти у цьому може читацький щоденник. Як правильно його вести та висвітити рівень читацької грамотності учнів, розкажемо у новому вебінарі на Всеосвіті від Людмили Таболіної.