Написання твору для багатьох учнів – справжня проблема. Інколи доволі важко висловити власні думки усно, а письмово – тим паче. Особливо, якщо заважає власний «внутрішній критик», через якого школяр боїться, що його думки буде знецінено та висміяно дорослими.
Між тим саме навичка письмового висловлення власних думок є надзвичайно важливою у процесі розвитку мислення в цілому та креативності зокрема.
Як навчити школярів оригінально, захопливо, аргументовано та дотепно висловлювати власні думки? Пропонуємо добірку цікавих вправ, які неодмінно стануть у пригоді вчителям-мовникам та допоможуть урізноманітнити уроки.
У кожного в житті є така людина, яка вплинула на формування особистості, стала прикладом для наслідування або навіть та, яку довелося побачити усього раз, однак вона запам'яталася на усе життя певним добрим своїм вчинком.
Принцип виконання: Запропонуйте учням написати твір про добре знайому людину чи незнайомця, який їх свого часу приємно здивував. Що це була за людина, чим вона запам'яталася та чому саме її вчинок вразив школяра.
Така вправа допомагає учням навчитися аналізувати та висловлювати свої думки на довільну тему, а також невимушено виховує розуміння, що робити добрі справи – зовсім не важко, однак надзвичайно важливо!
Багато відомих та успішних людей пишуть власні мемуари, в яких розповідають про свої життя, тернистий шлях до успіху та діляться власним досвідом. Однак щоб писати подібні мемуари не обов'язково бути ні відомим, ні навіть дорослим!
Принцип виконання: Запропонуйте учням згадати себе маленьких та написати лист самому собі у минуле: щоб вони захотіли розказати собі маленькому, як надихнути, про що попередити або просто проаналізувати, чого кожен з них вже досяг. Адже у будь-якому віці у кожного з нас є власні досягнення, якими можна пишатися!
В одному з попередніх матеріалів ми писали про вправу написання собі особистого листа у майбутнє, в якому описати свої мрії та цілі, наприклад, на наступний рік. Така вправа дозволяє не лише проаналізувати власні бажання, а й опанувати навичку цілепокладання та усвідомлення власних пріоритетів для школярів і дорослих.
Використання обох цих вправ – відмінний спосіб для самоаналізу, розвитку критичного та креативного мислення.
Більшості школярам, особливо учням молодших та середніх класів, подобається вигадувати різноманітні історії. Ця вправа відмінно стимулює розвиток творчого мислення та фантазії.
Принцип виконання: Запишіть на дошці три довільні запитання та запропонуйте учням вигадати історію з довільним сюжетом. Обов'язкова умова – сюжет історії має базуватися на вигаданих відповідях на запропоновані вчителем запитання.
Перший приклад запитань:
Що знаходиться під будівлею школи на глибині кілометра?
Як можна це використовувати?
Що зміниться через 1000 років?
Другий приклад запитань:
Що пролетіло за вікном?
Чому вона зраділа?
Про що вони мріють?
Для учнів старших класів можна ускладнити завдання, запропонувавши написати твір у певному стилі.
Запропонуйте учням уявити таку картину:
Шумне місто. Зривається осінній холодний дощ. Люди поспішають сховатися в тепле та сухе місце. Інші спокійно йдуть під парасолькою. І тільки бездомному кошеняті, що сидить під лавкою біля супермаркету, нема куди бігти. Він змерз і вщент промок.
Принцип виконання: Запропонуйте учням написати монолог від особи кота – що він відчуває, про що думає та мріє. Нехай діти вигадають продовження цієї історії.
Виконання такої вправи не лише розвиває уявлення та зв'язне мовлення, а й емпатію, адже сприяє тому, що учні вчаться дивитися на певну ситуацію очима інших.
Щоб напрацювати будь-яку навичку, зокрема, письмове висловлення думок, її необхідно систематично тренувати. Творчі ж завдання дозволяють зробити цей процес цікавим та захопливим для школярів.
Читайте також:
Користувач:
Наливайко Анастасія Юріївна