24 грудня 2021 о 16:16
5 0

Шість командних ігор для опанування лексики та розвитку мовлення

Знахідка для вчителів-філологів
Марафон:
1—11 жовтня
5 днів
30 годин ПК

ОБ'ЄДНАНІ СЕРВІСИ ВСЕОСВІТИ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО КЕРУВАННЯ ЧАСОМ

Покрокове опанування інструментів яким ви довіряєте.

Гра – один із найулюбленіших форматів уроку у більшості школярів. Навчальні ігрові прийоми сприяють запам'ятовуванню нового матеріалу, а також завдяки емоційному забарвленню ігрового процесу створюють невимушені умови для закріплення отриманих знань.

Під час командної роботи та змагання школярі не лише розвивають навички спонтанного говоріння та закріплюють щойно вивчений матеріал, а й налагоджують та зміцнюють соціальні зв'язки у колективі, що особливо важливо для запобігання булінгу у середовищі підлітків.

Пропонуємо добірку командних ігор, які допоможуть урізноманітнити навчальний процес як вчителям іноземних мов, так і викладачам української мови та літератури.

1. Словникове доміно

Гра закріплює щойно опановану лексику, розвиває уважність, кмітливість, уяву та зв'язне мовлення.

Принцип гри: Учні стають колом. Перший учасник називає певне слово за темою вивчення та складає з ним речення. Наступний учасник має почати своє речення з останнього слова попереднього гравця. Речення кожного учня має бути таким чином, щоб воно було пов'язано з попереднім за змістом. Окрім того,  у самому реченні були використані інші фрази з ключової лексики. Таким чином учні разом складають цілу історію.

2. Пазли

Ця гра відмінно підходить для повторення сталих виразів, розширення словникового запасу, розвитку швидкості, уважності та напрацюванні навички командної взаємодії.

Принцип гри: Об'єднайте учнів класу у 2-3 команди. Попередньо роздрукуйте для кожної групи аркуші, на кожному з яких написані декілька речень різним кольором. Після цього розріжте їх таким чином, щоб кожне речення було розділене на окремі слова чи фрази. Ретельно перемішайте комплекти кожної з команд.

Завдання кожної команди швидше за суперників відтворити вихідні речення.

3. Перегони зі слів

Ця гра відмінно підійде для повторення щойно опанованої лексики та закріплення розуміння щодо вживання певних сталих виразів.

Принцип гри: Об’єднайте учнів у дві команди. Розділіть дошку навпіл, у кожної команди має бути своя робоча зона. За сигналом вчителя учні кожної з команд по черзі пишуть на дошці певне слово чи сталий вираз за темою уроку та усно складають з ним речення.

Повторно використовувати ті слова, які записали учасники іншої команди, не можна. Перемагає та команда, яка впоралася швидше за суперників.

4. Відгадай, хто ти є

Гра сприяє розвитку сконцентрованості та кмітливості, а також допомагає учням закріпити щойно опановану лексику. Окрім того, ця гра – відмінний інструмент для розвитку зв'язного мовлення.

Принцип гри: Попередньо підготуйте стікери, на яких напишіть певні слова чи імена загальновідомих літературних героїв. Наліпки клеяться учням на спину чи лоб у випадковому порядку. Головна умова – кожен бачить написи інших, але не може прочитати, що написано на його наліпці.

Після цього учні спілкуються один з одним та ставлять запитання, щодо свого персонажа, який позначений на їхньому стікері. При спілкуванні учні не мають називати одне одного, а надають опосередковані відповіді, на основі яких учень має здогадатися, що саме у нього написано.

Виграє той учень, який співставивши відповіді однокласників, скоріше за інших зрозуміє, яке слово позначене на його стікері.

5. Ерудит

За допомогою цієї гри можна розвинути кмітливість та зв'язне мовлення в учнів, а також закріпити навичку добору синонімів.

Принцип гри: Об’єднайте учнів у дві команди. Учасник однієї команди сідає на стілець спиною до дошки, на якій представник команди-суперниці пише слово чи сталий вираз. Інша команда має пояснити своєму гравцеві значення записаного слова так, щоб він його відгадав. Головна умова – не можна вживати однокореневі слова при відповіді.

6. Навпаки

Ігровий прийом дозволяє закріпити знання, щодо синонімів, розвиває зв’язне мовлення та швидкість реакції.

Принцип гри: Об’єднайте учнів у кілька команд. Назвіть певне слово, фразу, сталий вираз чи речення. Учні мають швидше за суперників назвати відповідник з протилежним значення.

Виграє та команда, учасники якої нададуть якнайбільше правильних відповідей.


Розвивальні ігри є відмінним інструментом для проведення цікавих та змістовних уроків. З їхньою допомогою ви можете якісно урізноманітнити навчальний процес, а також одночасно залучити до роботи усіх учнів класу.

Читайте також: