Імена переможців премії «Академічна негідність 2023» оголосили в ефірі I-UA.TV. У коментарі «УП. Життя» організатори антипремії розповіли, що цьогоріч конкуренція була високою чи не в кожній з номінацій. Освітяни активно пропонували кандидатів, а результати переважно не були очевидними до кінця голосування.
Ми сподіваємося, що широкий розголос випадків порушення академічної доброчесності та справедливе покарання академічних негідників стануть сигналом для суспільства про неприпустимість практик плагіату, фальсифікації, фабрикації, поширення псевдонауки та прикриття недоброчесних науковців, видань, університетів, — розповіла «УП. Життя» організаторка відзнаки «Академічна негідність року», координаторка антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» Світлана Благодєтєлєва-Вовк.
1 місце
«Переможцем» 🥳 у цій номінації став міністр освіти і науки України Оксен Лісовий — 40% голосів. Плагіат у його кандидатській дисертації викрили ще перед призначення на посаду. Оксен Лісовий здобув звання «Найогидніший плагіатор 2023 року».
2 місце
Посів Богдан Буяк, ректор Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, якого також викрили на плагіаті у докторській дисертації.
3 місце
Стала докторка медичних наук Вікторія Петрушенко, яка чужі експериментальні дані видала за власні.
1 місце
Вікторію Петрушенко також назвали «фальсифікаторкою року» через підміну назв хвороб у дисертації (панкреатит вона змінила на панкреонекроз). За присудження їй цього звання віддали 60% голосів.
2 місце
З результатом по 10,6% голосів посіли одразу два номінанта:
подружжя Савченків з факультету будівництва та транспорту Сумського національного аграрного університету (за фальсифікацію освітнього процесу та плагіат);
співробітники Сумського національного аграрного університету Олександр Савченко, Людмила Циганенко та Валерій Жмайлов (за фальсифікацію освітнього процесу та службове підроблення).
У номінації «Псевдонауковець 2023» із 38,7% голосів перемогу здобув канал 2+2. Йому закидають «систематичне і широкомасштабне поширення різних псевдонаукових фейків і талановите перебріхування текстів західних мас-медія про наукові теми».
Творці антипремії зазначають, що в цій номінації цьогоріч розгорнулася справжня конкуренція між «прихильниками» кандидатів.
1 місце
Понад чверть академічної спільноти, яка взяла участь у голосуванні, віддала свої голоси за Максима Луцького, ректора Національного авіаційного університету. Йому закидають розвал університету.
2 місце
На тринадцять голосів менше отримав Володимир Бугров, ректор Київського національного університету ім. Т. Шевченка, якого громадськість вважає найкреативнішим ректором щодо порушень.
3 місце
З результатом 17% голосів посів Станіслав Ніколаєнко — ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України. «Антивідзнаку» він здобув як викритий плагіатор і претендент на безстрокове керівництво університетом.
У цій номінації відзначають державні органи та службовців, які своїми діями або бездіяльністю підтримують академічну недоброчесність.
1 місце
Так, головним «Посіпакою» цьогоріч визнали чиновника з вищої освіти Михайла Винницького. Антипремію він отримав за сукупність заслуг, які дозволили його кар'єрі досягти свого піку.
Зауважимо, що наразі Михайло Винницький займається реформою вищої освіти і у номінації не було наголошено за що саме пану Михайлу була видана номінація «Посіпака 2023».
Пан Михайло також подякував в коментарях до допису підтримки від Олексія Мовчанівського, що відзначився «премії».
Не маю часу реагувати на маргіналів, хоча — чесно — прикро. Бо хто-хто, а я завжди боровся саме за академічну гідність. — додав Михайло Винницький
2 місце
30,6% голосів отримало Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти — «за бюрократичне підігрування плагіаторам, затягування термінів розглядів скарг та створення теплого місця для освітніх чиновників, які "рублять капусту" на акредитаціях, щоб забезпечити свої підвищені оклади».
3 місце
Віддали судді Харківського окружного адміністративного суду Юрію Супруну, який прийняв рішення на користь плагіаторки Кагановської, заборонивши НАЗЯВО розглядати факти плагіату в її докторській дисертації
1 місце
Найнеприйнятнішою подією 2023 року назвали призначення викритого плагіатора Оксена Лісового на посаду міністра освіти і науки. За це віддали майже 30% голосів. Призначення міністра відбулося вже після відкриття плагіату, фактично Кабінет міністрів та Верховна рада оголосили, що академічний плагіат для них є «абсолютно прийнятним». Тому ця подія набула статусу «Суперскандал 2023».
2 місце
У номінації отримало прийняття Кабміном змін до законодавства, яке дозволило плагіаторам Оксену Лісовому й Сергію Бабаку відмовитися від своїх фальшивих плагіатних дисертацій і залишитися при посадах.
3 місце
Посідає проєкт узаконення езотеричної освіти в України. 24 листопада 2023 року депутатам надали для ознайомлення законопроєкт «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо запровадження правового регулювання відносин у сфері езотеричної освіти». Його автором є член партії «Слуга народу» Сергій Гривко. Можновладці пропонують ввести термін «езотерична освіта», створити реєстр «фахівців» у цій галузі та стягувати з них податки.
1 місце
«Перемогу» з результатом 50,7% голосів у цій номінації здобув Харківський національний педагогічний університет ім. Сковороди, який створив кілька «одноразових спецрад», у яких захистилися плагіатори.
Також відзначили спеціалізовану вчену раду Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, в якій захистили вже чотири плагіатні дисертації, а також спеціалізовану вчену раду Запорізького національного університету, яка «не помітила» плагіат в кандидатській дисертації Павла Євдокимова.
1 місце
Журнал «Економіка України», який надрукував кілька плагіатних статей Сергія Шкарлета і досі не відкликав їх.
2 місце
Матеріали Всеукраїнської студентської наукової конференції Сумського національного аграрного університету за передрукування з року в рік однакових матеріалів, але з різними авторськими колективами та за відсутність процедури рецензування та перевірки на текстові запозичення.
3 місце
Журнал Review of Education #10, який повністю вилучили через фейкових публікацій представників української педагогіки.
Сергій Шарапов, докт. фіз.-мат. наук, завлабораторії Інституту теоретичної фізики НАНУ
Віктор Досенко, докт. мед. наук, заввідділу Інституту фізіології НАНУ
Ірина Єгорченко, канд. фіз.-мат. наук, снс Інституту математики НАНУ
Наші лауреати, теперішні та сьогоднішні, на мій погляд, мають іти з посад і чим швидше, тим краще. Їхнє перебування на посадах — це їхня декларація недоброчесності, їхнього свідомого спричинення шкоди репутації України, їхніх намірів руйнувати освіту і абсолютна байдужість до України. Тобто розмова про те, що ці люди є якимись патріотами, це пусті розмови. Ці люди шкодять і національній безпеці України, тобто, якщо академічна доброчесність оголошується державною політикою, це пряма шкода національній безпеці і з ними мають розбиратися різні відповідні органи, мені дуже дивно, чому досі це не відбувається. Науковій спільноті я побажаю не миритися з такими людьми, не намагатися демонструвати їм лояльність, ваше демонстративна лояльність не має для них ніякого значення, вони вас здадуть, звільнять, продадуть, зганьблять як завгодно. Думати, що ви десь тихенько відсидитесь, якщо будите тихо-тихо сидіти і говорити, що ви лояльні до плагіаторів — нічого хорошого це нікому не принесе. — Ірина Єгорченко
Ведуча клубу «Біла Ворона» Світлана Вовк закликала науково-освітню спільноту до єдності. Вона додала, що будь-яка подія починається з маленького зеленого намету і сподівається, що більшість доброчесних людей і їх запит на академічну доброчесність буде реалізована у недалекому майбутньому.
Хто вони «Месники плагіату» та що відомо про премію Академічної негідності, яку заснувала група науковців, детальніше за посиланням: vseosvita.ua/3-234h
Контакти клубу «Біла Ворона»: YouTube — https://youtube.com/@i-ua, Facebook — https://www.facebook.com/IUA.TV, Telegram — https://t.me/iuatv, Twitch — https://www.twitch.tv/infouatv. Посилання на відео номінації «Академічна негідність 2023»: Фейсбук
Головна редакторка:
Литвиненко Леся Анатоліївна