13 лютого 2023 о 10:19
2 0

У ЗСУ переважає українська — мовний омбудсмен

Війна вплинула на мовні процеси, проте навіть за рік повномасштабного вторгнення росії досі існують особливо жваві відстоювачі існування мови окупанта на теренах пошматованої та зраненої московією України.

Досить часто російськомовні власники паспорта України спекулюють переконанням, нібито на фронті захисники спілкуються суто російською, тому «какаяразніца» у мовному питанні недоречна та надумана.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв'ю Главкому спростував подібні маніпуляції.

Після 24 лютого в Україні відбулися кардинальні зміни в частині переходу громадян на українську мову і відмови від інших, стверджує мовний омбудсмен.

Це є результатом роботи різних груп, які наполягали на вилученні російської мови з освітнього процесу у школах, вилученні творів російських письменників із програми зарубіжної літератури, — пояснює він.

Ба більше, у ЗСУ, які нині віддано захищають нас від російської навали і де зібрано представників усіх регіонів України та навіть іноземних громадян, українська переважає.

Щодо порушення мовного законодавства у військовій сфері, то до Офісу мовного омбудсмена протягом року надійшло лише одне звернення про начебто незастосування державної мови в одному з військових шпиталів.

Але в тому випадку в тісній комунікації з головним лікарем проблема була нейтралізована. Можливо, десь інформація була викладена у зверненні на нашу адресу некоректно, але саме у Збройних силах України українська переважає і звернень як таких на нашу адресу немає, — повідомив Кремінь.

Нагадаємо, викладачка Державного торговельно-економічного університету (ДТЕУ) проводила лекції студентам російською мовою. На зауваження студентів та їхніх батьків вона радила їм відправитися на фронт і там боронити українську. Адміністрація вишу розірвала трудовий договір із російськомовною викладачкою.