Сьогодні в Україні відзначають День української писемності та мови.
В українській мові налічується близько 256 000 слів.
Найбільш споріднена українська мова не з російською, як дехто вважає. На першому місці за кількістю спільної лексики з українською стоїть білоруська мова. У відсотковому відношенні це 84%.
Перші слова, які були записані українською мовою, — «мед» і «страва».
Рекордсменом у кількості синонімів в українській мові є слово «бити». До нього можна дібрати 45 синонім.
Однією з «родзинок» української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яка вживається в гімні України: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці».
Найуживанішою буквою в українському алфавіті є літера «п»; саме з неї починається найбільша кількість слів. А найменш уживана — буква «ф».
Найдовше слово в українській мові складається з 30 букв. Ось і воно — дихлордифенілтрихлорметилметан.
В українській мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Наприклад: я несу гусеня.
Українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). До округу входить Чикаго разом із передмістями. Усе тому, що вона одна з найбільш вживаних у цій місцевості.
Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів і мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури.
Нагадаємо, з нагоди Дня української писемності та мови в Україні традиційно проведуть радіодиктант національної єдності. Попри повномасштабну російсько-українську війну, диктант розпочнеться об 11:00. Авторкою тексту радіодиктанту є українська письменниця та режисерка, членкиня Українського ПЕН Ірина Цілик, читатиме його народна артистка, Герой України Ада Роговцева.
Фотоматеріали: shutterstock
Користувач:
Нікішина Тетяна Олександрівна