Нова Українська Школа зібрала поради батьків, дітей та бабусь, як не нудьгувати на карантині, а навпаки – провести його цікаво та з користю.
Слава Фролова, засновниця Фонду підтримки і розвитку молодого мистецтва України, авторка культурно-соціального проєкту “Арт-Пікнік”, всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка “ROCKIT!” і освітньої платформи “WАLLFALL”, м. Київ
БАТЬКИ
Я – мама двох дітей – 16-річного Марка і 8-річної Серафіми, тож різниця у віці немаленька. Але однією з наших фундаментальних цінностей є міцна родина, тому ми намагаємось максимум справ організовувати разом. Не можу сказати, що я домоглась надзвичайних успіхів, але я в процесі й можу поділитися деякими успішними відкриттями.
Лайфхак 1. Знаходьте справу, цікаву всім
У вихованні дітей я практикую такі поняття як проєкт (мета, до якої ми рухаємося в кілька етапів) і швидкий проєкт (мета, яка може бути досягнута за короткий період). Навіщо? Дітям потрібно навчитися працювати проєктно і в команді, ділити успіх і невдачу з іншими, важливо також, щоб дорослі були членами команди.
Приклад швидкого проєкту: зйомки відеоуроку з ліплення пластилінових пончиків від Серафіми.
Мета: готовий відеоурок.
Команда: Фіма – ведуча в кадрі, няня Таня – стиліст, Марк – оператор, мама – монтаж.
Загальна кількість витраченого часу – день.
Результат – усі в цій “грі” отримали роль за інтересами, за короткий строк ми досягли мети, а головне – отримали досвід, що в команді працювати круто й ефективно, а в сімейній команді – ще крутіше.
Приклад проєкту: створення невеличкого городу і клумби.
Мета: врожай петрушки, кропу, моркви, м’яти, малини, чорниці й полуниці, а також квітуча клумба.
Команда: Марк – важка фізична праця, Фіма – висаджує насіння, поливає, читає книги та співає пісні городу і клумбі, мама – керівниця процесу, ландшафтна дизайнерка, спостерігачка
Процес нешвидкий, але дає справжні плоди. Діти кожного дня бігають до свого городу і чекають на результати. Спостерігати за цим дуже класно!
Лайфхак 2. Творчість як захист проєктів
Майже всі діти – “сороки”, яким подобається все гарне й блискуче. Як я використовую цю особливість у виховнні? Матеріали для творчості лежать на найвидніших місцях, але мої завжди крутіші та цікавіші. Діти, звісно, хочуть роздобути ці багатства собі. Я дозволяю, навіть складні й дорогі матеріали, але для цього діти мають “захистити проєкт”.
Це означає принести мені на затвердження ескізи, і якщо я їх затверджую, ми виділяємо ресурси на реалізацію. Такий підхід навчає: а) розуміння, як працює грантова система; б) шанобливого ставлення до матеріалів; в) шанобливого ставленню до своєї праці й мистецтва.
Лайфхак 3. Полегшуйте дітям перехідні етапи
Ми знаємо про вікові кризи, але часто забуваємо переводити дітей із одного вікового етапу в інший. Саме тому я намагаюсь бути для своїх дітей провідником у ці моменти. Наприклад, Марк, переходячи з одного віку в інший, отримував нові обов’язки і права. Це не просте завдання, оскільки воно про довіру до своїх дітей і надання їм свободи, але воно того вартує. Марк, наприклад, нещодавно увійшов у сімейну раду і бере участь у розподіленні сімейного бюджету.
З малюками все креативніше, але в певний момент я теж покликала Фіму і розказала їй легенду про те, що жінки нашого роду вміють “в’язати щасливі долі” для тих, кого люблять. А якщо помиляються, розпускають і виправляють помилку. І вручила доньці набір спиць і нитки. Фіма за день навчилась в’язати лицеві петлі. Тепер, на карантині, вона часто бере свій чарівний кошик, забирається під бочок і “в’яже долі”. Але одна ремарка – ви не повинні обманювати дітей, тож я щиро вірю в те, що розказала своїй донечці.
Анна Хорошуля, психологиня, остеопатка, мама двох дітей, одна з яких із інвалідністю, м. Харків
“Reberthing” чи повторне народження завдяки ізоляції.До введення карантинних заходів я мріяла про нові навички в сина, його більшу свободу тіла, про наш із ним вільний час для “просто прогулянок” і “просто балачок”.
Карантин не тільки здійснив ці мрії, але й задав новий вектор життя:
Наша родина повернула нам, батькам, особистий простір, якого ми так потребували. Саме “за зачиненими дверима” і у відсутності багатьох робочих справ виникла необхідність зробити ремонт і відділитися від дітей, щоб відпочивати й перебувати в тиші.
Власний простір дітей проявив їхню потребу навчитися самостійно прибирати постіль, пилососити, мити підлогу тощо. На карантині наша сім’я об” єдналася на кухні. Тож приготування їжі, прибирання після її прийомів ми теж розділили на всіх.
З’явився час і для “просто прогулянок”, і для “просто розмов”. Нарешті дістали зручні речі для прогулянок, перечитали книжки й переглянули фільмо- та мультграфію, що давно сумували на полицях.
Усією родиною повернулися до ранкових пробіжок і йоги. Почали курс масажу для всіх, розділивши тиждень на кожного порівну.
Розширили коло довіри. Стали сміливіше пропонувати радість спілкування з нашою родиною. Зустрічі онлайн, похід за продуктами і прогулянки зараз ініціюють ті, кому хочеться доторкнутися до нашого досвіду та нашої радості.
Наші родинні рекомендації щодо “народження нового” під час карантину:
Лайфхак 1. Намрійте те, у чому вже є життєва необхідність. Вже настав час народитися в житті вашої родини, для вас і вашої дитини та її навичок.
Лайфхак 2. Дайте сформуватися колу людей, які допомагають. Я помітила, що кожне наступне “народження” розширює коло моєї довіри. Так розширюється і коло тих, хто стає помічниками, хто хоче піклуватися, кому потрібно бути в цьому процесі. Нам, наприклад, дуже допоміг проєкт #Ichoosetolive.
Лайфхак 3. Не чекайте від результату нічого, крім радості. Тоді те, що проявиться під час карантину, стане більш впевненою і більш досконалою звичкою, ніж ви могли собі уявити. Саме в такі моменти виниаюуть бажання нового, наступного новонародження і формуються нові вектори розвитку.
Олена Рибка, провідна редакторка видавництва “Віват”, мама #новаукраїнськаВлада, м. Харків
Як починається наш ідеальний день на карантині? Ми беремо до рук книжку. Не скажу, що вдається це робити щодня, інколи просто залишаєш час для “самособоюнаповнення” (до речі, зараз, на карантині, книжка Тані Стус “Де Ойра”, де тихо й ненав’язливо розказано, що батьки теж потребують свого “сховку”, хвилинки тиші, – просто необхідна).
Часто нам допомагає книжка “Афиновий ведмедик: календар мрійників”, яка містить підказки для батьків і дітей на кожен день – день домашнього театру тіней, зеленого настрою, розповідей про дитинство дідуся тощо.
Тож ми читаємо книжку, а потім вибудовуємо довкруж неї цілий день:
Лайфхак 1. Малюйте книжкових героїв. На порталі KidStory, наприклад, анімують улюблені книжки й дають купу ідей, як можна “оживити” історії.
Лайфхак 2. Грайтеся і перевіряйте, чи правда написана в книжках. Грайтеся всією сім’єю, наприклад, у принцес і драконів, Червону Шапочку, Трьох поросят, Айседору Мун і Рожевого Кролика, туконів, родину Мумі-тролів або ж ферігардів, будь-кого
Ми також розглядаємо листя дерев і їхні квіти, щоб перевірити, чи правда написана в книжках “Що росте у парку”, “Що росте в саду” тощо.
Лайфхак 3. Готуйте страви з улюблених книжок! Якщо в книжці герої щось їдять, то ми намагаємося приготувати щось із їхнього раціону – томатний сік, який любить тато Айседори, млинці з книжки “Афиновий ведмедик” або ж просто щось із книжки “Ням. Готують діти”.
Словом, щоб не втрачати голову від того, що ви потрапили у вир одноманітних днів, варто вловлювати підказки й намагатися затягти всю родину в пригоду. Зрештою, чому б не влаштувати піратську вечірку просто зранку? Одягайте смугасті речі, підперезуйтеся червоними шарфами, сховайте всі солодощі й намалюйте карту для пошуку скарбів!
Олексій Резніченко, кофаундер і CEO robotec.ua, м. Київ
Я взагалі-то всією душею і серцем за карантин, адже це абсолютно мій режим. Я люблю сидіти вдома і “ботанити”, потім виходити на пару годин на тренування – і знову додому ботанити до третьої ночі.
Як жити? Ось так і жити і любити – дружину, дитину, себе.
Лайфхак 1. Гуляйте з дітьми. Навіть в умовах карантину можна знайти можливість бути якомога більше на свіжому повітрі з дітьми й постійно рухатись. У квітні ми з сином гуляли з ранку до вечора, а працював я вночі. Виснажує, звісно, але воно того варте, адже я вперше за 4 роки зміг відновитися фізично.
Лайфхак 2. Приділяйте час близьким. Уперше за довгий час ми з дружиною можемо дозволити собі вийти пізно ввечері й прогулятися парком, поговорити, помовчати, просто побути наодинці. Це велика цінність для нас.
Лайфхак 3. Учіться. За час карантину я немовби вдруге відучився в універі – прочитав сотні наукових статей зі своєї тематики, зміг зосереджено працювати, не відволікаючись на поїздки й зустрічі, тож для мене карантин – це дуже ефективно!
Наталія Табачин, співзасновниця освітніх проєктів Edpro.ua та Nravo Kids, м. Львів
Лайфхак 1. Обов’язково розробіть розклад для всієї сім’ї. Оскільки в кожної мами стало набагато більше обов’язків із виконання домашніх робіт, плюс цілодобове перебування з дітьми в одному приміщенні, необхідно так скласти розклад, щоб усі мали простір для себе.
У нашій сім’ї зранку (як і зазвичай ) усі вмиваємось, переодягаємося, щоб не сидіти в піжамах, хоча спокуса завжди є . Але без звичних ранкових обов’язків немає відчуття, що робочий день розпочався. Далі готуємо сніданок, а я одразу готую продукти на обідній суп, щоб готування не перетворилось на цілодобову роботу. У 10.00 стартує школа, а в мене – це найпродуктивніший час для роботи
Далі в нас є час на виконання домашньої роботи, спорту, прогулянки (на балконі теж рахується), спільне готування вечері та вечірнього перегляду фільму.
Лайфхак 2. Залишайтеся в доброму настрої. Оскільки ми вдома, то часто танцюємо , робимо зарядку за шкільними записами або просимо хлопців за порядком провести ранкову розминку. Щовечора маємо прогулянку. Наші батьки живуть за містом, тож ми ідемо гуляти на подвір’ї. Якщо такої можливості немає, то гуляємо на балконі. Також щодня провітрюю всі кімнати.
Лайфхак 3. Знаходьте час лише для себе. Коли ввечері хлопці дивляться мультики, ми всі повечеряли, дуже добре робити щось лише для себе: побути наодинці чи зайнятися тим, що розслабляє, приносить задоволення. Наприклад, прийняти ванну, почитати книгу, подивитись фільм, поспілкуватися з подругами через онлайн-зв’язок.
Це обов’язкова умова щасливої сім’ї й щасливої мами як стержня всієї сім’ї на карантині. Кожній мамі потрібен час, щоб зробити “добру маму”.
Не забувайте, що так – зараз у нас є багато обов’язків, але і море задоволення. Бути в тісному зв’язку з дітьми, чути їх, розуміти, обіймати безліч разів, говорити, як любимо їх. Це час, який ми будемо згадувати як такий, коли ми розуміли одне одного лише з погляду.
ДІТИ
Єлизавета Галіцина, 8 років, школа “Гравітація”, м. Харків
Швидко-швидко робіть уроки, а потім:
Лайфхак 1. Багато читайте, а ще слухайте аудіокниги, водночас малюючи або граючи, наприклад, у LEGO.
Лайфхак 2. Робіть усілякі цікавинки за відеоуроками – малюйте, ліпіть, робіть поробки, готуйте смаколики.
Лайфхак 3. Грайте в настільні ігри всією сім’єю.
В’ячеслав Пчолка, 16 років, ЗОШ № 147, м. Харків
Лайфхак 1. Готуйтесь до іспитів. Щоби не втратити навички складання іспитів, я кожен день намагаюся проходити тести минулих років із ЗНО та читати теорію.
Лайфхак 2. Відвідуйте онлайн-музеї. Для всіх охочих у період карантину відкрилася можливість відвідувати музеї і театри онлайн. Ще ніколи похід до місця культурного відпочинку не був таким простим!
Лайфхак 3. Реалізуйте власні здібності й підвищуйте свою кваліфікацію. Під час пандемії у багатьох людей з’явилось багато вільного часу, який можна вкласти у свою справу. Наприклад, написання музики або інше хобі, що стане джерелом заробітку.
Сидячи вдома, я також часто дивлюся навчальні відео від професіоналів у різних сферах. Так я начебто присутній на справжніх уроках, за якими багато хто скучили.
Анастасія Пасютіна, 13 років, ЗОШ № 168, м. Київ
Лайфхак 1. Багато спілкуйтеся з рідними та друзями. Так однозначно буде легше. Я, наприклад, спілкуюсь зі своїми друзями з малювання, а з мамою постійно обнімаюся
Лайфхак 2. Знайдіть нове хобі. Нова справа поглине весь ваш час, який звільнився. Я, наприклад, знайшла платформу WayUp і проходжу там безкоштовні курси. Або можна покращити свій скіл у малюванні завдяки YouTube-урокам.
Лайфхак 3. Дивіться фільми та наукові програми. Такі канали і програми як “Физика от Побединского”, “Artur Sharifov”, “Научпок” задовольнять ваш досуг.
Кароліна Даушвілі, 10 років, гімназія № 47, м. Харків
Лайфхак 1. Визначте цілі та кожного дня прямуйте до них. Поставте собі цілі на час карантину, наприклад, прочитати книгу, намалювати картину, сісти на шпагат – усе, що ви завжди хотіли зробити, але не вистачало часу. Плануйте кожний день так, щоби наблизитись до реалізації мрії. Кожного дня потрібно підводити підсумки.
Лайфхак 2. Учіться. Підтягніть навчання, якщо у вас є борги. Якщо вам цікаво, можна обігнати програму, щоби потім було легше.
Лайфхак 3. Насолоджуйтесь часом із рідними. Проводьте більше часу з рідними – батьками, сестрами і братами, бабусями й дідусями. Разом дивіться фільми, робіть поробки й загалом відривайтесь на повну!
Яся Годованець, 12 років, Papaya School, м. Буча, Київська область
Лайфхак 1. Готуйте. Тішити себе смачним важливо. Це займає час і потім ти отримуєш задоволення.
Лайфхак 2. Плануйте зрозумілий день. У першій половині дня – навчання з цікавими педагогами, спілкування з однокласниками, цікава діяльність. У другій – фільми, тік-ток, спілкування з друзями поза школою, малювання, а також щось корисне для дому, наприклад.
Лайфхак 3. Домашні тварини. Регулярні прогулянки із собакою – це спосіб покращити своє самопочуття і “змінити картинку”. А щурик допомагає контактом через тіло. Його можна гладити безкінечно, обіймати й спостерігати – він дуже милий і смішний.
І, НАРЕШТІ, БАБУСИНІ ПРАВИЛА
Людмила Ковалевська, технічний директор ТОВ “ПРИЗМА-ЕЛЕКТРІК”, м. Харків
Я директор фірми, бабуся п’ятьох онуків і мені 70 років
Щойно розпочався карантин, я відразу сказала доньці й сину везти дітей до мене, бо не хотіла, щоби вони сиділи у квартирах. Тож так і живемо вже кілька місяців – бабуся, прабабуся і четверо онуків, старшому – 19 років, наймолодшому – 10. Жодних особливих правил у нас немає, просто потрібно любити одне одного. Але кілька порад, як організувати свої дні на карантині, ми, все ж таки, дати можемо:
Лайфхак 1. Як би там не було, а підтримувати здоровий спосіб життя необхідно
Разом із прабабусею ми організовуємо п’ятиразове харчування для всіх кожного дня. За сніданки й обіди відповідає прабабуся, за інші прийоми їжі – я. Вечері часто готують на вогні самі хлопці. Обов’язковими є суп і фруктова тарілка. Також діти майже цілий день на свіжому повітрі – це важливо.
Лайфхак 2. День має бути різноманітним
Вранці хлопці займаються і роблять домашні завдання, потім допомагають прабабусі, ближче до вечора ми разом граємо в настільні ігри (улюблена – “Еківоки”), розмовляємо на цікаві теми, розказуємо одне одному, хто що нового дізнався за день, перед сном – година читання.
У мене вища технічна освіта, тож із домашніми завданнями я можу допомогти як школярам, так і студентам. Але ми робимо це так: діти роблять завдання самі, а я – сама, потім ми порівнюємо отримані результати. Так я теж дізнаюсь багато нового, особливо з програмування. Учителі кажуть, що діти почали краще навчатись, а батьки – що стали більше читати, але я не ставила собі таких цілей. Контролю за гаджетами в нас особливого немає, оскільки немає такої потреби.
Лайфхак 3. Любіть одне одного
Чесно кажучи, я неймовірно щаслива на карантині й навіть на роботу не хочу. Спілкуюся зі своїми онуками стільки, скільки хочу, такої змоги в нас не було ніколи. Нам пощастило жити в будинку за містом, тож обмеженість простору, на яку скаржаться батьки й діти, не відчувається.
Навпаки, ми немовби всі вилізли зі своїх “нірок” і стали ще ближчими. Для нас це не рутина. Діти люблять одне одного і нас, тому здебільшого прислуховуються до порад, замислюються. Єдине покарання в нашій сім’ї – коли дитина випадає з цих розмов, ігор і кола взаєморозуміння. Тож любіть своїх онуків, розмовляйте про важливе і цінуйте цей час!
Ірина Міньковська, засновниця Освітнього центру для педагогів, батьків і дітей “Я І МОЯ ШКОЛА”, Харків
Джерело: https://vse.ee/dxc
Можливо, Вас зацікавить:
Дитячі табори запрацюють на останньому етапі виходу із карантину