Наприкінці березня у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, який зобов’язує здобувачів освіти не використовувати під час уроків телефони, планшети та смарт-годинники, за винятком освітніх або медичних потреб. Розбір його переваг та недоліків представила освітня омбудсменка Надія Лещик.
За словами посадовиці, це вже третій законопроєкт із подібною ініціативою. Використання гаджетів в освітньому процесі має свої переваги і недоліки, проте варто враховувати умови воєнного часу, коли існує багато проблем із безпекою. З одного боку — право дітей на зв’язок із батьками, з іншого — доведений науковцями негативний вплив гаджетів на успішність школярів.
Лещик звернула увагу, що використання гаджетів школярами тягне за собою низку проблем:
У дітей формується залежність від телефону.
Знижується якість освітнього процесу та успішність.
Знижується спілкування між дітьми і рухова активність.
Гаджет може сприяти розвитку шкідливих звичок.
Розвивається кібербулінг.
Посадовиця наголосила, що закордонні дослідження підтверджують вплив смартфона на академічну успішність: він знижує середній бал учнів. У дітей формуються тривога, самотність, депресія. Молодь, яка відкладала телефон на час занять, більше концентрувалася на навчанні.
Мобільний телефон допомагає фіксувати факти порушень, зокрема булінг. У певних ситуаціях лише відео- та аудіодокази протиправної поведінки можуть допомогти притягнути винних до відповідальності. Тож мобільний телефон часто може бути дієвим інструментом захисту прав дитини.
Вчителі переважно підтримують заборону використання телефонів, батьки, навпаки, проти. Останні аргументують своє рішення необхідністю підтримувати зв’язок із дитиною. У зв’язку з цим омбудсменка вважає необхідним «шукати спільне рішення».
Вона наголосила на певних недоліках законопроєкту, зокрема, що заборона не враховує вік дитини, хоча на це важливо звертати увагу. Крім того, законопроєктом не визначено відповідальності за порушення учнями заборони на використання гаджетів під час уроку.
Також законопроєктом не врегульовано низку інших питань:
Чи наявні підстави для вилучення мобільних гаджетів у школярів у разі порушення правил використання?
Який порядок збереження гаджетів у разі вилучення для тимчасового зберігання? Як має бути облаштоване місце для зберігання телефонів, хто має до нього доступ та відповідає за збереження майна?
Які умови доступу дитини до гаджетів у разі нагальної потреби, не пов’язаної з освітніми та/або медичними потребами?
Лещик вважає, що оптимальним варіантом заборони є зберігання смартфона у рюкзаку учня з вимкненим звуком. Ситуація зобов’язує створити певні правила користування гаджетами, а у дітей потрібно формувати культуру їх належного використання. Проте все це потребує врахування інтересів усіх — від учнів до вчителів. Виключно на закордонний досвід не можна орієнтуватися, бо ми маємо набагато серйозніші безпекові виклики.
Титульне фото: Укрінформ
Журналіст:
Огей Антон Володимирович