15 березня 11:43
13 0
1 2

🕯️Пішов з життя Василь Чебаник автор шрифту «Рутенія»

Рутенія — це не просто шрифт, це зображення української мови. В пам'ять величного українського каліграфа цю новину оформлено шрифтом «Рутенія Аріал».

🕯️Висловлюємо щире співчуття рідним і близьким Василя Яковича.
Василь Чебаник назавжди залишається в наших серцях, а його шрифтом в Україні обов'язково прикрашатимуть вулиці, підручники та офіційну документацію, адже шрифт Рутенія — це зображення української мови. 

13 березня на 92-му році пішов із життя видатний український художник-графік, майстер каліграфії, член-кореспондент завідділенням образотворчого мистецтва Національної академії мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Василь Чебаник. Про це повідомляє Національна академія мистецтв України на своїй сторінці у Фейсбук.

Василь Чебаник є автором абеткової графіки «Рутенія», яка налічує понад 60 шрифтів і за яку він отримав Національну премію імені Тараса Шевченка. Один із його шрифтів, наприклад, прикрашає палітурку церемоніального примірника «Конституції України», на якому президенти складають присягу.

Історія «Рутенії» розпочалася 1971 року у місті Лейпциг. Саме тоді Василь Якович познайомився із ректором місцевої Вищої школи графіки Альбертом Капром.

Коли він дізнався, що я з Києва, відразу поцікавився, чому ми не розвиваємо свою абетку. Я не розумів цього питання, допоки мені у руки не потрапила «Книга абеток всіх народів і всіх віків» Карла Фаульманна. У ній «рутенська» абетка наведена окремо від «російської». Тоді я усвідомив, що в Україні російській шрифт,  згадував Василь Якович.

Василь Чебаник казав, що кожна суверенна держава має три візуальних символи: прапор, герб та абетку. Втім, в Україні і досі московський шрифт. А мова, яка не має власної абетки — діалект.

Професор пояснював, що сучасний український шрифт побудований на графемах — конструкціях московських літер. Натомість у «Рутенії» літера «Щ» має вигляд герба. Російський гражданський шрифт, який і досі поєднує українців із білорусами та росіянами, був нам нав’язаний, адже вже тоді у наших предків була своя писемність, зауважував графік.

До речі, Кирило та Методій нічого не вигадували. Вони прийшли на територію, де вже існувала своя писемність, і принесли сюди тільки релігійні тексти. Коріння ж рутенської абетки сягає трипільської цивілізації. Наприклад, писемні знаки, які виникли на території України, «Британська енциклопедія» вважає першими писемними знаками світу— розповідав професор.

На досягнутому Василь Чебаник ніколи не зупинявся. За рік до повномасштабного вторгнення він створив найбільшу кількість нових шрифтів. Назви добирав відповідні, як-от «Червона калина» або «Бандерштат». Він казав, що турбувало його тільки одне питання: «Скільки ще встигну?».

Відновлення зображення української мови

Вперше, за понад 300 років забуття, запропоновано УНІФІКОВАНУ ЦІЛІСНУ СИСТЕМУ історично відновлених графем (конструкцій) українських літер, які реалізовані в понад 70-ти шрифтах проєкта Національної абетки «Рутенія. Графіка української мови».

Командою волонтерів громадської ініціативи #інфоВАРТА було створено проєкт для популяризації українського шрифту, де можна безплатно завантажити та встановити шрифти проєкту «Рутенія. Графіка української мови».

На Всеосвіті шрифтом «Рутенія» та «Рутенія Аріал» можна писати в Блогах, Уроках, Тестах, Вебквестах та створювати описи в бібліотеках. Завантажити більше шрифтів Рутенії можна за посиланням на «Рутенія. Графіка української мови».

Як тільки ми доберемося до кордонів, ми маємо відразу встановити цей шрифт як візуальний кордон. Щоб кожен на кордоні бачив — це інша країна. Це те, що надає нам історію: ми — наступники Русі, ми, і ніхто більше. — Василь Чабаник. 

Більше про «Рутенію» та історію Василя Чебаника у відео: